Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Schopnosť Ukrajiny odrážať ruské útoky slabne, upozornili odborníci. Rusko to môže využiť na ovládnutie území

Na Ukrajine sa prejavil výpadok americkej pomoci.

Schopnosť Ukrajiny odrážať ruské útoky slabne, upozornili odborníci. Rusko to môže využiť na ovládnutie území
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Ukrajinské schopnosti odrážať intenzívne ruské útočné operácie na východe Ukrajiny sa zhoršili. Zrejme sa budú v blízkej budúcnosti zhoršovať aj naďalej, ak budú trvať prieťahy s americkou vojenskou pomocou, uviedol vo svojej pravidelnej analýze situácie na Ukrajine americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Rusko by podľa amerických analytikov mohlo dokázať využiť materiálny nedostatok v ukrajinskej armáde vo svoj prospech a dosiahnuť významnejšie územné zisky, najmä západne od už dobytého mesta Bachmut.

Ukrajinské problémy s nedostatkom munície sú natoľko závažné, že ukrajinskí vojaci pri Bachmute a Avdijivke na východe Ukrajiny môžu vypáliť maximálne päť delostreleckých granátov na každých desať granátov vystrelených ruskými silami.

Niekedy aj menej, poznamenal v nedeľu podľa ISW veliteľ ukrajinského zoskupenia Chortycia Nazar Vološyn. Ukrajinské delostrelectvo je však presnejšie, tvrdí Vološyn.

Výpadok pomoci sa podpisuje na fronte

Už vo svojej analýze z predchádzajúceho dňa ISW upozornil, že Rusko by nedostatok munície mohlo využiť na ovládnutie mesta Časiv Jar v najbližších týždňoch. Mesto leží západne od Bachmutu.

Výpadok americkej pomoci sa znateľne podpisuje na fronte, upozorňujú dlhodobo ukrajinskí predstavitelia aj západné médiá. Balík vo februári schválil Senát USA. No republikánske vedenie Snemovne reprezentantov ho odmieta predložiť na hlasovanie v Kongrese.

Návrh sa týka zahraničnej pomoci. Okrem viac ako 60 miliárd dolárov pre Ukrajinu zahŕňa aj financie pre iných amerických spojencov, vrátane Izraela. Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson v pondelok (15. 4.) uviedol, že Kongres bude tento týždeň prerokovávať finančnú pomoc Izraelu a Ukrajine oddelene.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet