Na hlavný obsah

VIDEO Požiar ikony Kodane: Hasenie komplikovalo lešenie, ľudia zachraňovali aj vzácne maľby

Ide o historickú budovu burzy cenných papierov.

Historickú budovu burzy v centre dánskeho hlavného mesta Kodaň zachvátil v utorok (16. 4.) požiar, následkom čoho sa zrútila jej veža. Bezprostredne nehlásili žiadne zranenia, informuje agentúra Reuters.

Požiar vypukol ráno o 7.30 h pod medenou strechou budovy, cituje jedného z pracovníkov zásahových služieb agentúra AFP.

Ani niekoľko hodín po začiatku sa však oheň podľa agentúry DPA nepodarilo dostať pod kontrolu. Dánske médiá pritom uvádzajú, že na miesto bolo vyslaných asi 120 hasičov a 60 príslušníkov ozbrojených síl.

„Je to medená strecha a je prakticky nemožné dostať sa pod ňu. Oheň má tak veľa času, aby naberal na intenzite,“ uviedol pre agentúru Ritzau riaditeľ kodanského hasičského oddelenia Jakob Vedsted Andersen. Dodal, že oheň sa už rozšíril aj do nižších častí budovy.

Pozrite si fotogalériu z miesta požiaru:

Na videu miestnych médií bolo vidieť, ako ľudia vynášajú z budovy veľké obrazy, aby ich zachránili pred ohňom.

V budove sa totiž nachádza veľká zbierka umenia, ktorá zahŕňa i nadrozmerný obraz s názvom Z kodanskej burzy namaľovaný v 19. storočí dánskym maliarom Pederom Severinom Kröyerom. Z budovy pritom šľahali vysoké plamene a k oblohe stúpal hustý dym.

Dánsky minister kultúry Jakob Engel-Schmidt uviedol, že je dojemné, koľkí ľudia pomáhali pri záchrane umenia z horiacej budovy.

Jeden muž údajne zoskočil z bicykla na ceste do práce, aby pomohol, píše agentúra AP. Engel-Schmidt zároveň poukázal na to, že v „plameňoch sa ocitlo 400 rokov dánskeho kultúrneho dedičstva“.

„Desivé zábery z Börsenu. Je to tak smutné…. Náš vlastný Notre-Dame moment,“ uviedol dánsky minister obrany Troels Lund Poulsen, pričom odkazoval na požiar parížskej katedrály Notre-Dame spred piatich rokov.

Polícia uzavrela niekoľko ulíc a okolie budovy, pričom požiadala vodičov, aby sa vyhli jazde v tejto časti mesta. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa.

Z miesta nešťastia informoval pre Aktuálne :24 redaktor RTVS Anton Gbur:

Budova prechádzala rekonštrukciou

Budova prechádzala rekonštrukciou a je zakrytá lešením. Podľa tlačovej agentúry DPA bolo cieľom rekonštrukcie napraviť architektonické zmeny budovy z 19. storočia a obnoviť pôvodný vzhľad fasády zo 17. storočia.

Historická budova je známa ako Börsen a 56 metrová veža, ktorá sa zrútila, mala tvar prepletených chvostov štyroch drakov.

Ide o jednu z najznámejších stavebných pamiatok Kodane. Leží na ostrove Slotsholmen priamo v centre neďaleko parlamentu Christiansborg. Dokončili ju v roku 1625 a patrí medzi najstaršie budovy dánskeho hlavného mesta.

V budove postavenej v holandskom renesančnom štýle burza nesídli od roku 1974. Objekt však slúži ako sídlo Dánskej obchodnej komory a je pamiatkovo chránený.

Otázna záchrana priečelia budovy

Kodanskí hasiči nemôžu zaručiť, že sa podarí zachrániť priečelie historickej budovy burzy zo 17. storočia, ktorú zachvátil požiar. Informovala o tom agentúra AFP.

„Priečelie stále stojí, no začína sa rúcať, ako konštrukcia horí. Snažíme sa spraviť všetko pre ochranu priečelia, no nemôžeme nič zaručiť,“ uviedol Jakob Vedsted Andersen.

Agentúra DPA s odvolaním sa kodanských hasičov pritom uviedla, že požiar už zničil podporné štruktúry budovy a niektoré jej časti silne poškodil. Zásahové zložky však uviedli, že zatiaľ neočakávajú zrútenie celej budovy.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet