Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Zmena klímy môže na Slovensko prilákať nebezpečné druhy hmyzu. Niektoré tu už máme

Ide o poľnohospodárskych škodcov, ale aj o druh komára.

Zmena klímy môže na Slovensko prilákať nebezpečné druhy hmyzu. Niektoré tu už máme
Cydalima perspectalis - vijačka krušpánová. Foto: EPPO Global Database

V ostatných rokoch sa na Slovensku potvrdil výskyt viacerých potenciálne nebezpečných druhov hmyzu. V budúcnosti by ich mohlo vplyvom klimatickej zmeny a prepravou tovarov ešte pribudnúť. Spravodajský web spravy.rtvs.sk o tom informoval riaditeľ Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied (SAV) Ladislav Roller.

Hmyz, ktorý sa na Slovensku bežne nevyskytoval a môže do istej miery ľuďom skomplikovať život, sa už v minulosti potvrdil. Išlo predovšetkým o poľnohospodárskych škodcov. Roller priblížil, že to boli napríklad cikádka zo Severnej Ameriky spôsobujúca žltnutie viniča, či drozofila japonská, ktorá znehodnocuje drobné ovocie.

Ďalej sa objavila vrtivka orechová, ktorá poškodzuje plody vlašských orechov. Druh sa sem dostal z USA. Vyskytla sa aj vijačka krušpánová z juhovýchodnej Ázie, ktorá spôsobuje vysychanie krušpánov či krasoň borievkový, pre ktorý vysychajú tuje. Tento hmyz sa sem rozšíril z južnej Európy.

Nejde však len o poľnohospodárskych škodcov. „Medzi potenciálne prenášače nebezpečných ochorení človeka patria komáre. Na Slovensku sa objavil potenciálne nebezpečný komár tigrovaný, pôvodom z juhovýchodnej Ázie, roznášač ochorení človeka v subtropických a tropických regiónoch (virus Zika, horúčka dengue, žltá zimnica),“ priblížil Roller.

Dodal, že spomenuté choroby sa v populáciách komára na Slovensku zrejme nenachádzajú.

V budúcnosti môžu pribudnúť

Podľa Ladislava Rollera môžu vzhľadom na klimatické zmeny a intenzívnu medzikontinentálnu dopravu pribúdať ďalšie druhy hmyzu s negatívnym dosahom na človeka. Očakáva sa napríklad príchod nebezpečného druhu sršňa, ktorého výskyt už potvrdili napríklad v Česku.

Na snímke je kráľovná sršňa ázijského.
Na snímke je kráľovná sršňa ázijského.Foto: Sršeň ázijský (Vespa velutina) jeho biológia, monitoring, kontrola a prevencia šírenia

„V najbližších rokoch, možno už v tomto, sa očakáva nález sršňa ázijského na našom území. Je nebezpečný pre včelstvá a šíri sa Európou od Francúzka, kde bol zavlečený z Ázie v roku 2004,“ priblížil riaditeľ Ústavu zoológie SAV.

Nebezpečné iba v ohrození

Slovensko nemá vyslovene nebezpečné druhy hmyzu. Spôsobujú prevažne, ak vôbec, problémy hlavne alergikom, a to bolestivými bodnutiami, tvrdí Ladislav Roller. Najviac poštipnutí spôsobujú najmä osa útočná, včela medonosná a sršeň obyčajný. Podľa dostupných informácii však v ostatných rokoch žiadne úmrtie nespôsobili.

Včela medonosná, sršeň obyčajný a osa útočná.
Včela medonosná, sršeň obyčajný a osa útočná.Foto: Pixabay/Koláž RTVS

„Treba však zdôrazniť, že sú človeku nebezpečné zvyčajne iba ak sa cítia ohrozené. Rovnako naše jedovaté druhy hmyzu (napr. pľuzgierniky, májky) sú človeku nebezpečné iba ak sa ich dotýkame, prípadne ich konzumujeme,“ dodal Roller.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko