Finálne rozhodovanie o udelení dotácií Fondu na podporu umenia (FPU) má prejsť z odborných hodnotiacich komisií na rozšírenú radu fondu. V nej budú mať prevahu nominanti Ministerstva kultúry (MK) SR.
Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá na utorkovom (16. 4.) rokovaní odobril pozmeňovací návrh, s ktorým prišiel predseda výboru Roman Michelko (SNS).
Odborné hodnotiace komisie v jednotlivých oblastiach podpornej činnosti FPU budú mať status poradného orgánu, na ktorého stanovisko rada prihliada, no nie je pre ňu záväzné. Súčasne sa zvyšuje počet členov rady z deviatich na 13. Toto číslo sa dosiahne navýšením počtu členov rady, ktorých nominuje bez návrhu rezort kultúry.
„Predpokladám, že 92-93 percent odporúčaní komisií ostane bez zásahov,“ upozornil Michelko. Ozrejmil, že rada zložená z nespochybniteľných autorít má mať právomoc odvolacieho orgánu, ktorý dokáže zvrátiť „do očí bijúce“ absurdity.
K takým podľa Michelka v minulosti dochádzalo. „V rozprave v parlamente budem ilustrovať príklady takýchto rozhodnutí,“ vyhlásil. Argumentuje tiež názorom značnej časti kultúrnej obce nespokojnej s doterajším fungovaním FPU.
Zástupcovia opozície nesúhlasia
Voči návrhu sa už minulý týždeň ohradili zástupcovia opozície. V zmenách vidia de facto zrušenie verejnoprávneho charakteru podporného fondu a zrušenie princípov nezávislého rozhodovania o dotáciách. „Tieto návrhy nás vracajú do čias mečiarizmu,“ uviedla na utorkovom rokovaní členka výboru Dana Kleinert (PS).
Člen výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD) zdôraznil, že zmeny majú ambíciu zlepšiť fungovanie FPU s ohľadom „na mieru nespokojnosti s jeho fungovaním“.
Podpredsedníčka výboru Zora Jaurová (PS) opakovane kritizovala prebiehajúci legislatívny proces, poukázala na limitované možnosti pripomienkovania. Rovnako i to, že k návrhu, ktorý je už v druhom čítaní, prichádza ďalšia úprava zásadne meniaca podmienky a pomery v rade fondu. „Považujem to za ohýbanie legislatívneho procesu,“ zdôraznila.
Člen výboru Roman Malatinec (Hlas-SD) uviedol, že zmeny chápe ako snahu zaviesť jasne stanovený systém a možnosť odvolacieho inštitútu, ktorý prispeje k transparentnému rozhodovaniu o verejných prostriedkoch.
Je za nájdenie konsenzu výboru. „Viem si v tejto súvislosti predstaviť napríklad rozšírenie rady aj o zástupcov samosprávnych združení, ako SK8 či ZMOS,“ uviedol.
Výbor napokon Michelkov návrh rátajúci aj s navýšením rozpočtu FPU o 200-tisíc eur väčšinou hlasov odporučil na schválenie v pléne.
Téme sa v Správach RTVS venovala aj redaktorka Andrea Šuvadová: