Na hlavný obsah

Útok na R. Fica je strašný, vyhlásil Zelenskyj. Streľbu odsúdili aj Pavel, Orbán, Von der Leyenová, Biden či Putin

Na útok postupne reagujú aj ďalší českí politici.

Útok na R. Fica je strašný, vyhlásil Zelenskyj. Streľbu odsúdili aj Pavel, Orbán, Von der Leyenová, Biden či Putin
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, český prezident Petr Pavel a predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP/ČTK - Ondrej Deml

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odsúdil stredajší útok strelca v Handlovej na slovenského premiéra Roberta Fica a označil ho za „strašný“ čin, informuje TASR.

„Dôrazne odsudzujeme tento násilný čin voči predsedovi vlády nášho susedného partnerského štátu. Treba urobiť všetko pre to, aby sa násilie nestalo normou v žiadnej krajine, v žiadnej forme a v žiadnej oblasti,“ napísal Zelenskyj na sociálnej sieti X. Zelenskyj zaželal Ficovi skoré uzdravenie a vyjadril solidaritu s obyvateľmi Slovenska.

Správu o Ficovom postrelení označil za šokujúcu aj český premiér Petr Fiala. Násilie podľa neho nemožno tolerovať.

„Správa o postrelení slovenského premiéra Roberta Fica je šokujúca. Prajem pánovi premiérovi, nech je čo najskôr v poriadku. Násilie nesmieme tolerovať, nesmie mať v spoločnosti miesto,“ napísal Fiala.

Na útok postupne reagujú aj ďalší českí politici, odsúdil ho tiež minister zahraničných vecí Jan Lipavský. „Útok na slovenského premiéra Roberta Fica ma šokoval. Násilie v politike absolútne odsudzujem. Prajem pánovi premiérovi mnoho síl a skoré uzdravenie,“ napísal na sieti X.

Šéf rezortu vnútra Vít Rakušan zdôraznil, že násilie nepatrí nielen do politiky, ale nikam. Minister pre miestny rozvoj Ivan Bartoš verí, že sa celá situácia čo najskôr vyšetrí.

K správe sa vyjadril aj predseda opozičného hnutia ANO Andrej Babiš. „Strašné správy zo Slovenska. Modlím sa za Roberta Fica, mnoho síl jemu, všetkým jeho blízkym aj celému Slovensku,“ napísal český expremiér.

Útok na slovenského premiéra Roberta Fica by mal byť podľa českého prezidenta Petra Pavla varovaním, kam až môže viesť prehlbovanie agresivity v spoločnosti. Napísal to v reakcii na aktuálne udalosti na sociálnej sieti X.

„Útok na Roberta Fica je jednoznačne odsúdeniahodný, nech už bol motivovaný čímkoľvek. Mal by byť pre nás varovaním, kam až môže viesť prehlbovanie nevraživosti a agresivity v spoločnosti. Robertovi Ficovi prajem, aby z tohto incidentu vyšiel bez následkov,“ napísal Pavel.

Fica v stredu po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili. Na mieste padlo niekoľko výstrelov, útočníka zadržali. Priestor pred Domom kultúry v Handlovej, kde sa zasadnutie vlády konalo, evakuovali.

Podľa Leyenovej ide o podlý útok

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová ostro odsúdila „podlý útok“ na slovenského premiéra Roberta Fica. Svoju reakciu zverejnila na sociálnej sieti X.

„Takéto násilné činy nemajú v našej spoločnosti miesto a podkopávajú demokraciu, naše najvzácnejšie spoločné dobro,“ zdôraznila šéfka exekutívy EÚ. Zároveň dodala, že v týchto chvíľach myslí na premiéra Fica a jeho rodinu.

Predseda Európskej rady Charles Michel rovnako na sociálnej sieti X uviedol, že je šokovaný správou o útoku na slovenského premiéra Fica po rokovaní vlády SR v Handlovej.

„Nič a nikdy nemôže ospravedlniť násilie alebo podobné útoky. Myslím na predsedu vlády a jeho rodinu,“ odkázal Michel.

Orbán označil Fica za priateľa

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán je šokovaný z útoku na Roberta Fica, ktorého zároveň nazval svojím priateľom. Vyplýva to z Orbánovho príspevku na sociálnej sieti X.

„Bol som hlboko šokovaný z ohavného útoku na môjho priateľa, premiéra Roberta Fica. Modlíme sa za jeho zdravie a skoré uzdravenie! Boh žehnaj jemu i jeho krajine!“ napísal maďarský ministerský predseda.

Povzbudzujúce slová z Poľska

Poľský prezident Andrzej Duda aj premiér Donald Tusk na sociálnej sieti X zverejnili povzbudzujúce slová na adresu predsedu slovenskej vlády Roberta Fica.

„Otrasná správa o pokuse o atentát na premiéra Roberta Fica. Robert, myslím na teba,“ napísal poľský prezident.

„Šokujúca správa zo Slovenska. Robert, myslím na teba v týchto veľmi ťažkých chvíľach,“ uviedol poľský premiér.

Správa otriasla aj nemeckým kancelárom

Nemecký kancelár Olaf Scholz ostro odsúdil streľbu, ktorej terčom sa stal slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD). „Správa o zbabelom pokuse o atentát na slovenského premiéra Fica mnou hlboko otriasla,“ napísal na platforme X.

„Násilie nesmie mať miesto v európskej politike. V týchto chvíľach myslím na Roberta Fica, jeho blízkych a občianky a občanov Slovenska,“ dodal nemecký kancelár.

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg vyjadril na sociálnej sieti X zdesenie.

„Som šokovaný a zdesený streľbou na premiéra Roberta Fica. Prajem mu veľa síl na skoré uzdravenie. V myšlienkach som s Robertom Ficom, jeho blízkymi a občanmi Slovenska,“ uviedol Stoltenberg.

Najvyšší predstavitelia európskych inštitúcií 

Najvyšší predstavitelia európskych inštitúcií jednoznačne a dôrazne odsúdili útok na premiéra Fica. Predseda európskej rady Charles Michelle vyjadril svoj šok a zhrozenie a zdôraznil, že nič nemôže ospravedlniť násilie alebo takéto útoky.

Predsedníčka európskej komisie Ursula von der Leyenová zdôraznila, že takéto násilné skutky nemajú v našej spoločnosti miesto a podkopávajú demokraciu, čo je naša spoločná najcennejšia hodnota.

Takisto vysokého predstaviteľa pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ Josepa Borella správa o útoku na premiéra Fica šokovala a rovnako tento násilný akt odsúdil.

Reagoval aj Biden

Americký prezident Joe Biden odsúdil útok na premiéra Fica. Spolu s manželkou Jill sa modlia za rýchle zotavenie premiéra a myslia na jeho rodinu aj ľudí na Slovensku. Vyplýva to z vyjadrenia zverejneného na webe Bieleho domu.

Veľvyslanectvo Spojených štátov je podľa neho v úzkom kontakte s Vládou SR a je pripravené asistovať.

Putin: Tento ohavný zločin nemožno ospravedlniť

Ruský prezident Vladimir Putin prijal podľa svojich slov „s rozhorčením“ správu o stredajšom atentáte na predsedu slovenskej vlády Roberta Fica v Handlovej. Informuje o tom TASR na základe vyhlásenia Kremľa.

Podľa Putina „tento ohavný zločin nemožno ospravedlniť“. „Roberta Fica poznám ako odvážneho a odhodlaného človeka. Naozaj dúfam, že tieto vlastnosti mu pomôžu prežiť túto ťažkú ​​situáciu,“ vyhlásil ruský prezident. Ficovi zároveň zaželal skoré uzdravenie.

Sledujte informácie o streľbe na R. Fica minútu po minúte:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet