Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Horná Nitra dostane finančnú injekciu: Vláda pre ňu vyčlení takmer dva milióny eur

Peniaze pôjdu na konkrétne verejnoprospešné projekty.

Horná Nitra dostane finančnú injekciu: Vláda pre ňu vyčlení takmer dva milióny eur
Predseda vlády Robert Fico na výjazdovom rokovaní v Handlovej. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Na konkrétne verejnoprospešné projekty, ktoré majú zlepšiť životné podmienky v mestách a obciach okresov Prievidza a Partizánske, vyčlení vláda 1 971 207 eur. Ďalších 230 000 eur poskytne i na opravu havarijného stavu budovy pavilónu opíc v zoologickej záhrade v Bojniciach.

Ďalšie desiatky miliónov alokuje v súvislosti s akčným plánom transformácie uhoľného regiónu horná Nitra. Kabinet opatrenia schválil na stredajšom (15. 5.) výjazdovom rokovaní v Handlovej.

Jednými z hlavných bodov programu bola téma ekonomicko-sociálnej situácie v okresoch Prievidza a Partizánske. A to v kontexte s aktualizáciou Akčného plánu transformácie uhoľného regiónu horná Nitra.

Kabinet schválil na rok 2024 v súvislosti s podporou útlmu a likvidácie následkov ťažby a zatváraním ťažobných polí uvoľnenie prostriedkov vo výške 5 447 518 eur.

Ďalšie desiatky miliónov eur na tento účel sa alokujú v rozpočte ministerstva hospodárstva na roky 2025 – 2027. Na rok 2025 zas vo výške 14 833 235 eur, na rok 2026 vo výške 12 946 559 eur a na rok 2027 vo výške 9 993 363 eur.

Stovky nových pracovných miest

Ministerstvo investícií a regionálneho rozvoja má tiež za úlohu dokončiť do konca roka začaté rokovania s potenciálnymi investormi v regióne. Ich prevádzky majú vytvoriť vyše 700 nových pracovných miest.

Úlohou pre ministerstvo investícií je aj zabezpečiť vyhlásenie výzvy na financovanie strategického projektu Hornonitrianske centrum vzdelania v Prievidzi a projektu Hviezdne vzdelávacie centrum v Partizánskom v rámci Fondu na spravodlivú transformáciu, opatrenie na podporu neformálneho vzdelávania.

Spomedzi opatrení, ktoré sa týkajú dopravnej infraštruktúry, vláda uložila ministerstvu dopravy úlohu. Tá je zabezpečiť do konca júla 2026 projektovú prípravu rekonštrukcie úseku cesty I/9 prechádzajúceho intravilánom mesta Handlová.

Ďalšou úlohou je do roku 2028 zabezpečiť projektovú prípravu a realizáciu rekonštrukcie cesty I/9 v úsekoch Dérerov mlyn po mesto Handlová a v úseku Nováky – Dolné Vestenice – Pravotice. A to tak, aby spĺňali parametre cesty I. triedy.

Pozrite si záznam tlačovej konferencie po predstaviteľov Vlády SR po výjazdovom rokovaní v Handlovej:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika