Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Pápež František volá po mieri: Počas ceremónie objal dvoch mužov, ktorých príbuzných zabili Hamas a izraelské sily

Počas návštevy Verony bol 87-ročný pápež v dobrej forme.

Pápež František volá po mieri: Počas ceremónie objal dvoch mužov, ktorých príbuzných zabili Hamas a izraelské sily
Pápež František počas ceremónie v starovekej aréne vo Verone. Foto: TASR/AP

Pápež František vstal v sobotu (18. 5.) počas ceremónie v starovekej aréne vo Verone, aby objal dvoch mužov, ktorých príbuzných zabili Hamas a izraelské sily. Informuje agentúra Reuters.

Počas ceremónie, na ktorej sa zúčastnilo takmer 12 500 ľudí, sa osobne pred pápežom stretli Izraelčan Maoz Inon, ktorého rodičia zahynuli 7. októbra 2024 pri útoku Hamasu a Palestínčan Aziz Sarah, ktorého brata zabil útok izraelskej armády.

„Naša bolesť a smútok nás spojili, aby sme viedli dialóg, aby sme vytvorili lepšiu budúcnosť,“ uviedli. Ich podanie rúk vyvolalo potlesk postojačky. Spoločne sa tiež objali s pápežom, ktorý vstal z kresla. „Nemyslím si, že k tomu treba dodať slová,“ reagoval pápež.

„Pred utrpením týchto bratov, to je utrpenie dvoch národov, nemám slov. Nemám slov,“ povedal. Pápež dlhodobo prosí o ukončenie mnohopočetných konfliktov, najmä na Ukrajine a v Gaze.

Spory by sa nemali zametať pod koberec

„Neprestávaj. Nenechaj sa odradiť. Nestaň sa divákom takzvaných ‚nevyhnutných‘ vojen,“ vyzval. Spory a napätie sú v modernej spoločnosti nevyhnutné a nemali by sa zametať pod koberec, povedal tiež pápež. Varoval, že snaha o nanútenie jednotnej vízie podporuje frustráciu a násilie.

Pápež vo Verone povedal, že ľudia potrebujú naučiť sa riešiť konflikt skôr, ako sa vymkne spod kontroly, ale aj uznať, že zastávať odlišné názory je zdravé. „Chybou diktatúr je nepripustenie plurality,“ dodal.

Hoci svet napadli vojny, obyčajní ľudia sa musia snažiť stavať mosty a vyhýbať sa zavlečeniu do ozbrojeného konfliktu na príkaz svojich vodcov, uviedol pápež.

„Ideológie nemajú nohy na to, aby chodili, nemajú ruky na hojenie rán, nemajú oči, aby videli utrpenie iných. Mier uzavrieme s nohami, rukami a očami zainteresovaných ľudí,“ povedal.

Pápežova návšteva Verony po troch týždňov od návštevy Benátok minulý mesiac je testom jeho výdrže po sérii ochorení v poslednom roku, pre ktoré musel obmedziť svoje verejné vystupovanie. Hoci používa invalidný vozík, 87-ročný pápež bol v dobrej forme, keď sa v sobotu stretol aj s mládežou a deťmi na Námestí sv. Zenona.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet