Britskí vedci spustili vo štvrtok (4. 2.) klinickú štúdiu, v ktorej budú kombinovať viaceré očkovacie látky proti koronavírusu, informovala agentúra AP. Ako uviedol Národný inštitút pre výskum zdravia (NIHR), počas 13 mesiacov dostane viac ako 800 dobrovoľníkov v Anglicku starších ako 50 rokov v rôznom poradí vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech alebo Oxford/AstraZeneca. Neskôr by sa do štúdie mohli pridať i ďalšie očkovacie látky.
Cieľom je preskúmať aj to, aký účinok bude mať rozličný interval medzi podaním prvej a druhej dávky, pričom skúšať sa bude odstup štyri a dvanásť týždňov. Testovať sa bude aj flexibilita v prípade výpadku dodávok a zvýšenie účinnosti vakcín.
Prvú dávku oboch vakcín dostalo v Británii už viac ako desať miliónov ľudí; druhou dávkou je zaočkovaných zatiaľ len približne 500 000 osôb.
Podľa usmernení platných v Británii či Spojených štátoch nie sú zameniteľné jednotlivé vakcíny, ale ak nie je na druhú dávku dostupná rovnaká vakcína, akú podali prvý raz, je možné použiť i inú očkovaciu látku. Platí to aj vtedy, ak nie je známe, ktorou vakcínou niekoho zaočkovali.
„Táto štúdia nám poskytne lepší prehľad o tom, ako môžeme vakcíny používať tak, aby sme dokázali toto hrozné ochorenie zvládnuť,“ povedal zástupca hlavného britského hygienika Jonathan Van-Tam. Ak by boli k dispozícii dáta, ktoré by podporili „flexibilnejšiu“ imunizačnú stratégiu, bolo by to podľa Van-Tama prospešné vzhľadom na aktuálny nedostatok vakcín.
„Možné je i to, že kombináciou očkovacích látok sa zvýši imunitná reakcia a organizmus vyprodukuje väčšie množstvo protilátok, ktoré budú účinné dlhšiu dobu,“ poznamenal Van-Tam.
Podobnú štúdiu ako Británia ohlásili už koncom minulého roka ruskí vedci, ktorí testujú účinnosť kombinácie ruskej vakcíny Sputnik V a produktu britskej farmaceutickej firmy AstraZeneca.
Vakcíny od AstraZenecy a Pfizeru sú však podľa Alexandra Edwardsa, profesora biomedicínskych technológií na univerzite v Readingu, „také odlišné, že je skutočne zložité predpokladať, či ich kombinácia bude fungovať“.