Európa sa v posledných rokoch stáva centrom výroby kokaínu a jeho distribúcie do ďalších častí sveta. Zároveň zostáva aj jeho významným odbytiskom.
Pomaly, ale stabilne sa tiež rozrastá európsky trh s ďalšou ilegálnou drogou – metamfetamínom. V jeho produkcii sa popri Česku dostáva do popredia aj Belgicko či Holandsko.
Vyplýva to z analýz Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a závislosti (EMCDDA) a Europolu, ktoré zverejnili v piatok (6. 5.).
Kokaín v Európe zostáva po marihuane druhou najviac konzumovanou drogou. V roku 2020 ho príležitostne či pravidelne požívalo zhruba 3,5 milióna ľudí. Predalo sa ho odhadom za 10,5 miliardy eur.
Veľké objemy kokaínu dovážané z Latinskej Ameriky viedli k tomu, že už štvrtým rokom v rade rástlo množstvo zhabaných kontrabandov tejto drogy v Európe, ktoré predvlani dosiahlo rekordných 214,6 tony.
„Naša nová analýza ukazuje, že teraz čelíme väčšej hrozbe od diverzifikovanejšieho a dynamickejšieho drogového trhu, ktorej príčinou je užšia spolupráca medzi európskymi a medzinárodnými zločineckými organizáciami,“ konštatoval riaditeľ EMCDDA Alexis Goosdeel.
Zmenou je podľa neho najmä väčšia úloha Európy v produkcii, na ktorej má podiel najmä Belgicko, Holandsko či Španielsko. Droga z Európy čoraz viac mieri do ďalších častí sveta, najmä blízkovýchodných či ázijských krajín.
Metamfetamín na vzostupe
Rozrastá sa aj európsky trh s najužívanejšou syntetickou stimulačnou drogou sveta metamfetamínom, ktorý je objemovo výrazne menší ako obchod s kokaínom.
V jeho produkcii je stále v popredí Česko a okolité krajiny v súvislosti s tunajším pervitínovým trhom, analýza však upozorňuje na nárast produkcie v Belgicku či Holandsku.
Kým v Česku sa väčšinou droga vyrába v malých „kuchynských laboratóriách“, v západoeurópskych krajinách ju môžu produkovať vo výrazne väčších objemoch, varuje správa.
Objem zhabaného metamfetamínu síce rýchlo rastie, avšak stále zostáva oproti kokaínu výrazne menší. V roku 2020 skončilo v rukách polície v dvadsaťsedmičke únijných krajín 2,2 tony tejto drogy.