Poľsko aj Rusko posilnia vojská na svojich hraniciach z obáv o bezpečnosť svojej krajiny. Varšava vyšle na hranice s Bieloruskom ďalších 2000 vojakov. Podľa agentúry PAP to dnes uviedol námestník poľského ministra vnútra Maciej Wonsik.
Je to dvojnásobok toho, čo pôvodne žiadala pohraničná stráž kvôli zvýšenej migrácii, z ktorej organizácie Varšava obviňuje Minsk, a prítomnosti ruských žoldnierov z Wagnerovej skupiny v Bielorusku. O vyslaní dvojnásobného počtu vojakov na hranice rozhodol minister obrany Mariusz Blaszczak a bezpečnostný výbor.
Rusko posilní vojská rozmiestnené pri svojej západnej hranici, uviedol podľa agentúry TASS ruský minister obrany Sergej Šojgu na porade svojho rezortu. Niekoľkonásobne totiž podľa neho vzrástli hrozby pre ruskú bezpečnosť na západe a severozápade krajiny. Hovoril konkrétne o hrozbe zo strany Poľska a Fínska, ktoré nedávno vstúpilo do Severoatlantickej aliancie.
Posilnenie na strane Poľska
„Posilnenie nebude predstavovať 1000, ale 2000 vojakov,“ povedal Wonsik, podľa ktorého vojenské posily dorazia na hranice v Podlaskom a Lublinskom vojvodstve počas nasledujúcich dvoch týždňov.
Tlak na poľsko-bieloruských hraniciach narastá, aj keď nie je porovnateľný s tým, aká bola situácia pred dvoma rokmi, podotkol Wonsik s odvolaním sa na obdobie, keď sa pokúšali hranice z Bieloruska do Poľska prekonať tisícky migrantov okrem iného z Blízkeho východu, Afganistanu alebo Afriky, odkiaľ utekali pred chudobou alebo ozbrojenými konfliktmi.
Varšava a EÚ vtedy obvinili autoritársky režim, že migrantov využil ako hybridnú zbraň v odplate za sankcie Európskej únie uvalené na režim Alexandra Lukašenka kvôli porušovaniu ľudských práv a potláčaniu opozície.
Na hranici s Bieloruskom rastie agresivita
Wonsik v pondelok tvrdil, že na hranici s Bieloruskom silnie agresivita voči poľským pohraničníkom a vojakom a z organizácie nelegálnej migrácie obvinili bieloruské bezpečnostné zložky. Dnes obvinenie zopakoval. „Keby sme mali na druhej strane skutočnú pohraničnú stráž, a nie pašerácku službu, tieto priechody by vôbec neexistovali,“ vyhlásil.
V poslednom čase rastú obavy, že by sa bieloruské úrady mohli pokúsiť migrantov tlačiť cez hranicu ako v prípade migračnej krízy z roku 2021, píše PAP. Na hraniciach je podľa neho teraz rozmiestnených približne 2000 vojakov a stovky policajtov a príslušníkov pohraničnej stráže.
V posledných týždňoch sa navyše blízko hraníc objavili ruskí žoldnieri z Wagnerovej (v ruskom prepise Vagnerovej) skupiny, ktorá má podľa poľského premiéra Mateusza Morawieckého za cieľ destabilizovať situáciu na východnom krídle NATO, uviedla agentúra Reuters.
Bielorusko tiež podľa agentúry AP a serveru Onet v pondelok začalo blízko hraníc s Poľskom a Litvou vojenské cvičenie. Obe krajiny posilnili stráženie hraníc už skôr, reagovali tak na skutočnosť, že do Bieloruska sa presunuli wagnerovci, ktorí sa pred tým zúčastnili ruskej invázie na Ukrajinu.
K napätiu prispel tiež nedávny incident, keď dva bieloruské vrtuľníky v malej výške narušili poľský vzdušný priestor, Minsk narušenie hraníc poprel. Poľsko v súvislosti s skorším prílevom migrantov na hranici s Bieloruskom vybudovalo oplotenie vybavené elektronickou ochranou.
Posilnenie na strane Ruska
„Značnú hrozbu predstavuje militarizácia Poľska, ktoré sa stalo hlavným nástrojom protiruskej politiky USA,“ vyhlásil ruský minister obrany Sergej Šojgu. Údajná militarizácia sa podľa neho prejavuje nielen posilňovaním armády, ale aj nákupmi zbraní z USA, Británie a Južnej Kórey.
Podľa Šojgua by Poľsko navyše chcelo okupovať západnú časť Ukrajiny. Rusko z tohto úmyslu obviňuje Varšavu dlhodobo bez toho, aby poskytlo akékoľvek dôkazy. Bolo to pritom práve Rusko, ktoré vlani vo februári napadlo Ukrajinu a okupuje rozsiahle územia na juhu a východe krajiny.
Ohrozenie Ruska podľa Šojgua predstavuje tiež nedávny vstup Fínska do NATO. „Na fínskom území pravdepodobne dôjde k rozmiestneniu ďalších armádnych kontingentov NATO a útočných zbraní aliancie, ktoré sú schopné na značnú vzdialenosť zasiahnuť kriticky dôležité objekty na severozápade Ruska,“ vyhlásil tiež Šojgu.