Prísnejšie podmienky pre vrátenie vodičského preukazu, verejnoprospešné práce, systém trestných bodov, povinný resocializačný program či dokonca krátky pobyt za mrežami. Aj takéto tresty navrhujú politické strany pred voľbami pri alkohole za volantom.
V otázke vysokých trestov pri skutkoch spojených s marihuanou sú politici, naopak, pripravení zmierňovať pravidlá. Prechovávanie menšieho množstva látky pre vlastnú spotrebu by radi videli iba ako priestupok. Výnimkou je hnutie Republika, ktoré by na súčasnej právnej úprave nič nemenilo.
Alkohol za volantom sa podpisuje pod množstvo dopravných nehôd. V pamäti zostáva mimoriadne tragická nehoda na bratislavskej Zochovej. Niektoré strany v tomto smere volajú po sprísnení trestov, ďalšie vidia väčší zmysel v prevencii.
Podľa Demokratov sú súčasné tresty nedostatočné. „Navrhujeme sprísnenie podmienok pre vrátenie vodičského oprávnenia po závažnom porušení pravidiel cestnej premávky. V našom volebnom programe uvádzame, že zavedieme sankciu výkonu verejnoprospešných prác a súčasne aplikáciu pravidla „trikrát a dosť“,“ uviedla strana v stanovisku.
Viliam Karas z KDH by takisto sprísnil postih za trestné činy spáchané v stave ťažkej opitosti. „Je namieste zaviesť aj krátkodobé tresty odňatia slobody s povinným resocializačným programom,“ navrhol.
Po zmene výšky trestov volá aj Hlas-SD. Lucia Kurilovská tiež navrhuje využívanie alternatívnych trestov. „Predovšetkým trestu povinnej práce a začať uplatňovať aj krátkodobý nepodmienečný trest odňatia slobody,“ spresnila.
Jaroslav Spišiak z Progresívneho Slovenska vidí cestu vo zvyšovaní pokút. Jeho strana však má v oblasti zvýšenia bezpečnosti dopravy aj iné priority. „ Za dopravné priestupky presadzujeme bodový systém po vzore ČR, ktorý funguje na základe sčítania trestných bodov,“ priblížil Spišiak a dodal, že jeho strana chce tiež investovať do siete stacionárnych radarov.
„Tresty by mali byť určite prísnejšie, aby boli natoľko odstrašujúce, aby sa takéto prípady viac nestali,“ pridala sa v stanovisku Sme rodina.
Prísnejšie tresty si vie predstaviť aj hnutie Republika, zamerať sa chce skôr na zvýšenie prevencie a osvety. Debatu o sprísnení trestov pripúšťa aj Peter Deďo (SNS), dodáva však, že to nemusí stačiť a svoju úlohu by mala zohrať aj spoločnosť. „Ani prísnejšie potrestanie páchateľov nám už nepomôže odstrániť následky, ktoré svojím nezodpovedným konaním spôsobili. Preto je skôr potrebné spoločenským odsúdením definitívne presvedčiť ľudí, aby po požití alkoholu nesadali za volant,“ uviedol Deďo.
Mária Kolíková zo strany Sloboda a Solidarita si nemyslí, že alkohol za volantom vyriešia zmeny v trestnej politike. „ Riešenie je v dôslednej prevencii a stíhaní podľa súčasných pravidiel,“ uzavrela.
V posledných rokoch sme boli svedkami vysokých trestov či rokov strávených vo väzbe za skutky spojené s marihuanou. Viaceré strany sa zhodujú, že právna úprava by sa v tomto smere mala zmeniť.
Najďalej chce v tejto téme zájsť Progresívne Slovensko. „Presadzujeme nielen dekriminalizáciu marihuany, ale aj možnosť pestovania maximálne piatich rastlín pre vlastnú potrebu, rovnako ako umožnenie používania marihuany na lekárske účely,“ uviedol podpredseda strany Martin Hojsík.
Strany SNS, Sme rodina či KDH zdôrazňujú, že hoci nevylučujú zmeny v trestoch, s legalizáciou nesúhlasia.
„Do budúcna je možné uvažovať o tom, že malé neoprávnené prechovávanie marihuany označíme len za priestupok. Tým by sme bežných užívateľov marihuany už vôbec neriešili v rámci trestného konania a od týchto takýmto spôsobom odľahčili preťažený slovenský súdny systém,“ pripustil Peter Deďo (SNS).
„Príde nám neprípustné, že vďaka aktuálnej právnej úprave majú ľudia pomaly vyššie tresty za jedného jointa ako za zabitie. To je absolútne proti logike, takže takto by to určite nemalo fungovať,“ uviedla v stanovisku Sme rodina.
„Niektoré najmenej závažné formy, napr. prichytenie s malou dávkou marihuany, by malo byť možné riešiť aj cez režim priestupkov. Následky trestu by nemali byť pre páchateľov a ich rodiny mnohonásobne horšie, ako spôsobuje samotné užívanie ľahkej drogy,“ vyhlásil exminister spravodlivosti Viliam Karas (KDH).
Dlhodobo volá po novej trestnej politike jeho predchodkyňa Mária Kolíková (SaS). „Osobitne tresty za marihuanu sú drakonické a musia sa radikálne zmeniť. Neprimeranou dĺžkou trestných konaní trpí aj obvinený, najmä, ak je vo väzbe, ale aj spoločnosť pri sledovaní korupčných trestných káuz, ktoré nevedia skončiť,“ dodala.
K novelizácii trestných sadzieb sa prikláňa aj Lucia Kurilovská (Hlas-SD). „Trestné sadzby drogových trestných činov, ale aj spôsob posudzovania je ustanovený neprimerane,“ skonštatovala.
„Máme za to, že prísne tresty si zaslúžia výrobcovia a predajcovia. Dekriminalizáciu marihuany považujeme za ďalší, logický krok,“ pridali sa Demokrati.
Republika je jediná zo strán, ktoré majú podľa prieskumov šancu dostať sa do parlamentu, ktorá neplánuje v súčasnej politike presadzovať žiadnu zmenu.
Predvolebná anketa Odpovede všetkých kandidujúcich subjektov v plnom znení a bez redakčných úprav na anketové otázky týkajúce sa trestov za marihuanu či alkohol za volantom si môžete prečítať tu:
Demokrati
V posledných rokoch sme boli svedkami vysokých trestov či rokov strávených vo väzbe za skutky spojené s marihuanou. Ako hodnotíte súčasnú právnu úpravu? Presadzovali by ste prípadné zmeny? Hovoria za nás skutky. V končiacom sa volebnom období parlamentu sme presadili zníženie trestov pre užívateľov drog vrátane marihuany. Reflektovali sme tak práve na prax udeľovania drakonických trestov a množstva zhatených osudov ľudí, ktorí využívali marihuanu na vlastné účely.
Máme za to, že prísne tresty si zaslúžia výrobcovia a predajcovia. Dekriminalizáciu marihuany považujeme za ďalší, logický krok.
Alkohol za volantom sa podpisuje pod množstvo dopravných nehôd. V pamäti zostáva mimoriadne tragická nehoda na bratislavskej Zochovej. Považujete v súčasnosti nastavené tresty za dostatočné? Ako by mal štát reagovať? Súčasné tresty nepovažujeme za dostatočne účinné v zmysle, že nepôsobia dostatočne odstrašujúco. Aj vzhľadom na nedávne tragické udalosti na cestách považujeme za dôležité zvýšiť mieru prevencie nevhodného správania sa za volantom a nehôd.
Navrhujeme sprísnenie podmienok pre vrátenie vodičského oprávnenia po závažnom porušení pravidiel cestnej premávky. V našom volebnom programe uvádzame, že zavedieme sankciu výkonu verejno-prospešných prác a súčasne aplikáciu pravidla „trikrát a dosť“.
Sme rodina
V posledných rokoch sme boli svedkami vysokých trestov či rokov strávených vo väzbe za skutky spojené s marihuanou. Ako hodnotíte súčasnú právnu úpravu? Presadzovali by ste prípadné zmeny? My sme sa touto témou už zaoberali. Príde nám neprípustné, že vďaka aktuálnej právnej úprave majú ľudia pomaly vyššie tresty za jedného jointa ako za zabitie. To je absolútne proti logike, takže takto by to určite nemalo fungovať. Ale určite nie sme za jej legalizáciu.
Alkohol za volantom sa podpisuje pod množstvo dopravných nehôd. V pamäti zostáva mimoriadne tragická nehoda na bratislavskej Zochovej. Považujete v súčasnosti nastavené tresty za dostatočné? Ako by mal štát reagovať? Ako sa hovorí, alkohol za volant nepatrí. A toho by sa mali určite všetci držať. Bohužiaľ, máme tu nezodpovedných šoférov, ako sme to videli aj pri tomto konkrétnom tragickom prípade na Zochovej, kde kvôli nezodpovednému konaniu vodiča prišli o život mladí ľudia. Toto určite tolerovať a nemôžeme. Tresty by mali byť určite prísnejšie, aby boli natoľko odstrašujúce, aby sa takéto prípady viac nestali.
KDH – Viliam Karas
V posledných rokoch sme boli svedkami vysokých trestov či rokov strávených vo väzbe za skutky spojené s marihuanou. Ako hodnotíte súčasnú právnu úpravu? Presadzovali by ste prípadné zmeny? KDH je proti legalizácii marihuany. Je však potrebné prehodnotiť formy trestu a samotné trestné sadzby. Je potrebné rozlišovať medzi dílermi a užívateľmi. Niektoré najmenej závažné formy, napr. prichytenie s malou dávkou marihuany, by malo byť možné riešiť aj cez režim priestupkov. Následky trestu by nemali byť pre páchateľov a ich rodiny mnohonásobne horšie, ako spôsobuje samotné užívanie ľahkej drogy. Ak ide o drogovo závislých ľudí, aj tí potrebujú skôr pomoc ako väzenie.
Alkohol za volantom sa podpisuje pod množstvo dopravných nehôd. V pamäti zostáva mimoriadne tragická nehoda na bratislavskej Zochovej. Považujete v súčasnosti nastavené tresty za dostatočné? Ako by mal štát reagovať? Je namieste sprísniť postih za trestné činy spáchané v stave ťažkej opitosti a zaviesť aj krátkodobé tresty odňatia slobody s povinným resocializačným programom. V oblasti trestného práva musíme pokračovať v jeho modernizácii s cieľom podporovať prísne postihy za najzávažnejšiu kriminalitu pri súčasnej podpore restoratívnych prvkov justície. Zároveň musíme viac investovať do prevencie trestnej činnosti a následnej práce s odsúdenými s cieľom znižovať riziko recidívy, a tak lepšie chrániť ostatných občanov.
Progresívne Slovensko
V posledných rokoch sme boli svedkami vysokých trestov či rokov strávených vo väzbe za skutky spojené s marihuanou. Ako hodnotíte súčasnú právnu úpravu? Presadzovali by ste prípadné zmeny? Odpovedá Martin Hojsík:
Je tragické, že na Slovensku ničíme mladým ľuďom životy za ekvivalent fľaše vína. Preto už niekoľko rokov v našej kampani dekriminalizacia.eu presadzujeme nielen dekriminalizáciu marihuany, ale aj možnosť pestovania maximálne piatich rastlín pre vlastnú potrebu, rovnako ako umožnenie používania marihuany na lekárske účely. Ešte dôležitejšia je však pre nás podpora prevencie a zdravých aktivít pre mladých ľudí, pomoc ľuďom závislosťou od legálnych aj nelegálnych drog cez sociálno-psychologické služby v každom okresnom meste. Našu petíciu s týmito požiadavkami podporilo vyše 35-tisíc ľudí na Slovensku.
Alkohol za volantom sa podpisuje pod množstvo dopravných nehôd. V pamäti zostáva mimoriadne tragická nehoda na bratislavskej Zochovej. Považujete v súčasnosti nastavené tresty za dostatočné? Ako by mal štát reagovať? Odpovedá Jaroslav Spišiak:
Presadzujeme zvýšenie pokút za riadenie vozidla pod vplyvom alkoholu a iných omamných látok. V oblasti zvýšenia bezpečnosti dopravy na cestách máme aj iné priority. Za dopravné priestupky presadzujeme bodový systém po vzore ČR, ktorý funguje na základe sčítania „trestných bodov“. Chceme zmeniť fungovanie dopravnej polície pre lepšiu prevenciu dopravných nehôd a investovať do siete stacionárnych radarov.
SNS – Peter Deďo
V posledných rokoch sme boli svedkami vysokých trestov či rokov strávených vo väzbe za skutky spojené s marihuanou. Ako hodnotíte súčasnú právnu úpravu? Presadzovali by ste prípadné zmeny? V prvom rade mám zato, že nedochádza k úplnej medializácii týchto drogových trestných činov, ale sa jedná o tendenčné prípady. V praxi je totižto potrestané prvé prechovávanie marihuany pre vlastnú potrebu nanajvýš nízkym podmienečným trestom, kedy žiadny bežný užívateľ marihuany nebol vo výkone trestu odňatia slobody. V medializovaných prípadoch sa vždy jednalo o trestného recidivistu, výrobcu alebo držiteľa väčšieho množstva marihuany.
Ďalej je potrebné uviesť, že od 01.05.2022 platia ešte viac zmiernené trestné sadzby v prípade drog z rastlín rodu konopa a bola pridaná aj možnosť súdu podmienečne úplne upustiť od potrestania bežného užívateľa marihuany. Nie sme zástancami úplnej legalizácie marihuany, ale do budúcna je možné uvažovať o tom, že malé neoprávnené prechovávanie marihuany označíme len za priestupok. Tým by sme bežných užívateľov marihuany už vôbec neriešili v rámci trestného konania a od týchto takýmto spôsobom odľahčili preťažený slovenský súdny systém. Na druhej strane dílerov drog, vrátane dílerov marihuany, je potrebné naďalej trestne stíhať a našu spoločnosť chrániť pred vplyvom drog a ich následkov.
Alkohol za volantom sa podpisuje pod množstvo dopravných nehôd. V pamäti zostáva mimoriadne tragická nehoda na bratislavskej Zochovej. Považujete v súčasnosti nastavené tresty za dostatočné? Ako by mal štát reagovať? Je možné uvažovať o sprísnení hroziacich trestov pre vodičov pod vplyvom alkoholu, no ani prísnejšie potrestanie páchateľov nám už nepomôže odstrániť následky, ktoré svojím nezodpovedným konaním spôsobili. Preto je skôr potrebné spoločenským odsúdením definitívne presvedčiť ľudí, aby po požití alkoholu nesadali za volant.
Nulovú toleranciu alkoholu za volantom na Slovensku budeme presadzovať aj naďalej. Je však aj mnoho dopravných nehôd, za ktoré alkohol nemôže. Preto je potrebné sa zamyslieť aj nad zvyšovaním bezpečnosti pre chodcov a ľudí na zastávkach, napr. osadzovaním zvodidiel či nárazových stĺpov, ktoré napríklad na Zochovej dodnes nestoja.
Sloboda a Solidarita – Mária Kolíková
V posledných rokoch sme boli svedkami vysokých trestov či rokov strávených vo väzbe za skutky spojené s marihuanou. Ako hodnotíte súčasnú právnu úpravu? Presadzovali by ste prípadné zmeny? Slovensko potrebuje novú trestnú politiku. Osobitne tresty za marihuanu sú drakonické a musia sa radikálne zmeniť. Na druhej strane trestné konanie trvá dlho, neprimeranou dĺžkou trestných konaní trpí aj obvinený, najmä, ak je vo väzbe, ale aj spoločnosť pri sledovaní korupčných trestných káuz, ktoré nevedia skončiť.
Alkohol za volantom sa podpisuje pod množstvo dopravných nehôd. V pamäti zostáva mimoriadne tragická nehoda na bratislavskej Zochovej. Považujete v súčasnosti nastavené tresty za dostatočné? Ako by mal štát reagovať? Riešenie alkoholu za volantom nie je ani tak o novej trestnej politike, ako o dôslednej prevencii a stíhaní podľa súčasných pravidiel.
Republika
V posledných rokoch sme boli svedkami vysokých trestov či rokov strávených vo väzbe za skutky spojené s marihuanou. Ako hodnotíte súčasnú právnu úpravu? Presadzovali by ste prípadné zmeny? Hnutie REPUBLIKA neplánuje zmenu zákonov v oblasti súčasnej antidrogovej politiky štátu.
Alkohol za volantom sa podpisuje pod množstvo dopravných nehôd. V pamäti zostáva mimoriadne tragická nehoda na bratislavskej Zochovej. Považujete v súčasnosti nastavené tresty za dostatočné? Ako by mal štát reagovať? Sprísnenie trestov za vyššiu mieru alkoholu za volantom si vieme predstaviť, najskôr by sme sa však zamerali na zvýšenie prevencie a osvety.
Hlas-SD – Lucia Kurilovská
V posledných rokoch sme boli svedkami vysokých trestov či rokov strávených vo väzbe za skutky spojené s marihuanou. Ako hodnotíte súčasnú právnu úpravu? Presadzovali by ste prípadné zmeny? Trestné sadzby drogových trestných činov, ale aj spôsob posudzovania je ustanovený neprimerane. V tejto súvislosti je potrebné novelizovať trestne sadzby všeobecne.
Alkohol za volantom sa podpisuje pod množstvo dopravných nehôd. V pamäti zostáva mimoriadne tragická nehoda na bratislavskej Zochovej. Považujete v súčasnosti nastavené tresty za dostatočné? Ako by mal štát reagovať? Pri trestnom čine Ohrozovanie pod vplyvom návykovej látky sa už pri samotnom zavedení, aj v súvislosti s prezumpciou viny, predpokladalo, že bude mať výrazný preventívny účinok. Nestalo sa tak. Rozhodne sa musí zmeniť výška trestnej sadzby, doplniť možnosť uloženia alternatívnych trestov, predovšetkým trestu povinnej práce a začať uplatňovať aj krátkodobý nepodmienečný trest odňatia slobody.
Modrí, Most-Híd
V posledných rokoch sme boli svedkami vysokých trestov či rokov strávených vo väzbe za skutky spojené s marihuanou. Ako hodnotíte súčasnú právnu úpravu? Presadzovali by ste prípadné zmeny? Sme za úpravu právnych predpisov tým smerom, ako sa v poslednej dobe uberá odborná diskusia. Súhlasíme s tým, že je potrebné marihuanu a jej užívanie dekriminalizovať v tom zmysle, že sa upravia formy trestov a podstatne sa znížia trestné sadzby pre jej užívateľov.
Taktiež súhlasíme s legalizáciou marihuany pod odborným dozorom pre použitie na liečebné účely. Nesúhlasíme však s názormi, že je potrebné dekriminalizovať, či dokonca legalizovať tvrdé drogy. Považujeme za nutné zaviesť dôraznú protidrogovú prevenciu a vzdelávanie na školách, ale aj mimo nich.
Alkohol za volantom sa podpisuje pod množstvo dopravných nehôd. V pamäti zostáva mimoriadne tragická nehoda na bratislavskej Zochovej. Považujete v súčasnosti nastavené tresty za dostatočné? Ako by mal štát reagovať? Sůhlasíme s iniciatívou z posledného obdobia, kde dochádza k návrhom na výrazné sprísňovanie trestov, napriek tomu, že slovenské legislatíva je v porovnaní s ostatnými európskymi štátmi pomerne prísna. Sme za zachovanie nulovej tolerancie alkoholu a iných návykových látok za volantom.
Za spôsobenú tragickú nehodu, zavinenú vodičom pod vplyvom alkoholu, by mal nasledovať nepodmienečný trest. Taktiež v tejto oblasti je však potrebné podporovať osvetu, prevenciu a vzdelávanie.
Maďarské fórum, ODS, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana – Pavel Macko
V posledných rokoch sme boli svedkami vysokých trestov či rokov strávených vo väzbe za skutky spojené s marihuanou. Ako hodnotíte súčasnú právnu úpravu? Presadzovali by ste prípadné zmeny? V našom programe máme zníženie drakonických trestov za mäkké drogy. Celkovo je treba napraviť disproporcionality v Trestnom zákone.
Podporujeme zníženie stále neprimeraných trestov pri niektorých drogách, najmä v prípade marihuany. Pri užívaní/držaní menšieho množstva navrhujeme len priestupkovú a nie trestnú zodpovednosť, sme za legalizáciu marihuany na medicínske účely a vieme si predstaviť aj úplnú dekriminalizáciu a legalizáciu – ale len po širokej odbornej diskusii a v prípade, že k tomu pristúpia aj niektoré okolité krajiny, najmä Česká republika.
Alkohol za volantom sa podpisuje pod množstvo dopravných nehôd. V pamäti zostáva mimoriadne tragická nehoda na bratislavskej Zochovej. Považujete v súčasnosti nastavené tresty za dostatočné? Ako by mal štát reagovať? Tresty za alkohol sú dobre nastavené a dostatočne prísne. Problém je v tom, že v reálnej praxi sa nedostatočne využívajú a preto aj po skrátenom trestnom konaní páchatelia skôr dostávajú nižšie tresty. Trest väzenia je výnimočný a vzhľadom na rozsah alkoholizmu za volantom by nám možno nestačili ani väznice. Ale je možné ukladať alternatívne tresty, napríklad monitorovací náramok alebo povinnú liečbu k zákazu činnosti. Pripadne by sa dali do legislatívy zaviesť napríklad verejnoprospešné práce ako forma trestu tak, ako to funguje v zahraničí. Cieľom je dosiahnuť stav, kedy represívny a preventívny účinok trestu sú v rovnováhe a dosiahnu zníženie počtu prípadov.
Kotlebovci – ĽSNS – Martin Beluský
V posledných rokoch sme boli svedkami vysokých trestov či rokov strávených vo väzbe za skutky spojené s marihuanou. Ako hodnotíte súčasnú právnu úpravu? Presadzovali by ste prípadné zmeny? Určite nie, nie sme za žiadne zmeny. Odmietame zjemňovanie trestov a legalizáciu akýchkoľvek drog.
Alkohol za volantom sa podpisuje pod množstvo dopravných nehôd. V pamäti zostáva mimoriadne tragická nehoda na bratislavskej Zochovej. Považujete v súčasnosti nastavené tresty za dostatočné? Ako by mal štát reagovať? Určite nie, sme za sprísnenie trestov a aj za ďalšie opatrenia, ako napr. obmedzenie predaja alkoholu na čerpacích staniciach.
Spravodlivosť
V posledných rokoch sme boli svedkami vysokých trestov či rokov strávených vo väzbe za skutky spojené s marihuanou. Ako hodnotíte súčasnú právnu úpravu? Presadzovali by ste prípadné zmeny? Áno. Pokladáme súčasné znenie zákona za neadekvátne – tzn. príliž vysoké.
Je zarážajúce, ako vysoké tresty sú za marihuanu a za úmyselné usmrtenie sú v súčasnosti udelené niekedy iba podmienečné tresty.
Alkohol za volantom sa podpisuje pod množstvo dopravných nehôd. V pamäti zostáva mimoriadne tragická nehoda na bratislavskej Zochovej. Považujete v súčasnosti nastavené tresty za dostatočné? Ako by mal štát reagovať? Prvou úlohou štátu v tomto smere je prevencia a to sa ukazuje v celom našom svete ako najúčinnejší prostriedok riešenia.
Tresty sú v tomto prípade iba následným riešením neadekvátnej prevencie.
Pirátska strana – Zuzana Šubová
V posledných rokoch sme boli svedkami vysokých trestov či rokov strávených vo väzbe za skutky spojené s marihuanou. Ako hodnotíte súčasnú právnu úpravu? Presadzovali by ste prípadné zmeny? Samozrejme ju hodnotíme ako nepostačujúcu. A preto Sme za zmenu trestného zákona 300/2005 a to §171-§178 (výška a prísnosť trestov je obludná a nedemokratická) a zákona 139/1998 (O omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch) a jeho novely z roku 1999 (vymedzenie látok nepatrí do 21. storočia), ktoré svojimi drakonickými trestami nás vracajú späť do stredoveku. Nie je predsa normálne, aby vrahovia dostávali menšie tresty, ako ľudia, ktorí si vypestovali niekoľko rastlín konopy hašišovej.
Naším cieľom je regulovaná legalizácia konopy hašišovej, ktorá je v praxi najlepšie fungujúca z pomedzi štátov EÚ na Malte (ako prvá krajina EÚ legalizovala – prijaté maltským parlamentom 14.12.2021). Sme teda za implementáciu tých častí, ktoré sa ukázali v praxi, ako správne:
1. Zákony a dane, ako v prípade tabakových výrobkov a alkoholu a ich predaj podmienený len plnoletým osobám.
2. Každý občan si môže pre svoju vlastnú spotrebu vypestovať doma 4 rastliny konopy hašišovej. Okrem rekreačného užívania, už aj vážne chorí občania tak budú mať dôstojný prístup ku konope hašišovej, ktorá im často ostáva, ako jediné liečivo uľavujúce od bolesti, epileptických záchvatov, atď.
3. Okrem toho, ak si niekto nevie vypestovať konopu hašišovú sám, bude sa môcť prihlásiť do špeciálnych konopných klubov, zriaďovaných právnickými, podnikateľskými subjektami, ktoré budú držiteľmi štátnej licencie pre túto oblasť podnikania s konopnými produktami, ktoré sa postarajú o prístup ku konope hašišovej pre svojich členov. Tie nebudú môcť mať viac ako 500 členov a každý člen bude môcť na deň obdržať 7g sušenej konopy hašišovej a na mesiac maximálne 50g.
4. Užívanie na verejnosti (miestach, kde to je zakázané – pokuta až 235Eur) a v prítomnosti maloletých (pokuta až 500Eur) bude aj naďalej zakázané. Povolené bude len doma, v prírode na neverejných miestach, alebo na území spomenutých klubov. Viac ako povolené množstvo držania konopy hašišovej, pri sebe mimo domova, (teda nad 7g) bude posudzované už len ako priestupok (medzi 8g-28g pokuta 100Eur, s množstvom bude pokuta samozrejme rásť). Pokiaľ bude nájdená konopa hašišová u maloletých, tí budú zaradení do osobitého vládneho programu starostlivosti, alebo liečby (maltský model).
5. Ilegálne obchodovanie s konopu hašišovou bude aj naďalej zakázané a bude podliehať prísnym trestom. Samozrejme hovoríme tu o obchode s veľkým množstvom konopy hašišovej, ktorý je zväčša riadený zločineckými skupinami.
6. V prípade veľkopestovateľov a farmaceutických firiem uprednostňujeme Kalifornský model legalizácie. Teda štátom prísne kontrolované, predávané licencie s prísnou daňovou legislatívou. Licencie budú vydané výlučne na jednu právnickú osobu a nebude možné s nimi obchodovať (veľký problém Španielskeho modelu). Výška daňového zaťaženie držiteľa licencie bude tiež závisieť od veľkosti jeho plánovanej produkcie. Držiteľ takejto produkcie bude môcť dodávať svoje produkty rovnako na domácom trhu, ako ich aj exportovať (tiež problém španielskeho modelu). Akákoľvek produkcia držiteľov licencie bude musieť byť 100% BIO. Všetky chemické hnojivá, pesticídy, herbicídy budú prísne zakázané a ich používanie bude prísne kontrolované štátnym dozorom. V prípade použitia zakázaných chemických látok pri pestovaní môže byť držiteľ licencie pokutovaný vysokými pokutami až do výšky ročného výnosu, alebo mu môže byť odobraná licencia.
Alkohol za volantom sa podpisuje pod množstvo dopravných nehôd. V pamäti zostáva mimoriadne tragická nehoda na bratislavskej Zochovej. Považujete v súčasnosti nastavené tresty za dostatočné? Ako by mal štát reagovať Zákonodarca by mal vytvoriť samostatnú skutkovú podstatu v súlade s právom EU na dopravu, kde by bol subjekt – opitý vodič, a zohľadňoval by sa stupeň opitosti a následok ( počet ťažkej ujmy na zdraví, resp. smrti).
Slovenské hnutie obrody – Róbert Švec
V posledných rokoch sme boli svedkami vysokých trestov či rokov strávených vo väzbe za skutky spojené s marihuanou. Ako hodnotíte súčasnú právnu úpravu? Presadzovali by ste prípadné zmeny? Zmeny sú nevyhnutné. Nulová tolerancia voči drogám a ešte prísnejšie tresty za všetko, čo s nimi súvisí.
Alkohol za volantom sa podpisuje pod množstvo dopravných nehôd. V pamäti zostáva mimoriadne tragická nehoda na bratislavskej Zochovej. Považujete v súčasnosti nastavené tresty za dostatočné? Ako by mal štát reagovať? Tak ako marihuana, aj alkohol je návyková látka, a môžeme ho označiť za drogu. Z toho vyplýva, že tak ako v prípade marihuany, aj v prípade alkoholu treba tresty ešte viac sprísniť. A život dokazuje, že nulová toleranciu aj voči alkoholu je nevyhnutná.
Karma – Adriana Szabóová
V posledných rokoch sme boli svedkami vysokých trestov či rokov strávených vo väzbe za skutky spojené s marihuanou. Ako hodnotíte súčasnú právnu úpravu? Presadzovali by ste prípadné zmeny? Súčasnú právnu úpravu pri spáchaných skutkoch spojených s marihuanou považuje naša strana KARMA za nevyhovujúcu. Trestný zákon z hľadiska trestných sadzieb je príliš prísny. Preto budeme navrhovať alebo podporovať akúkoľvek snahu o zásadné zníženie trestných sadzieb za tieto delikty, pripadne v niektorých prípadoch vieme uvažovať aj o dekriminalizácii, aby niektoré formy trestnej činnosti súvisiace s marihuanou neboli trestné. Ak sa v tejto otázke dokážeme zhodnúť s inými politickými subjektami, vieme pripraviť a navrhnúť, alebo podporiť takéto legislatívne zmeny.
Z programu: zníženie trestov pri vybranej drogovej trestnej činnosti a niektorých ďalších skutkových podstatách prečinov a zločinov, to je odpoveď na otázku marihuany, aj keď čiastočná, pretože moderné výskumy jednoznačne potvrdili, že THC vie byť veľmi prospešným podporným, ale i primárnym liečivom primnohých ochoreniach.
Alkohol za volantom sa podpisuje pod množstvo dopravných nehôd. V pamäti zostáva mimoriadne tragická nehoda na bratislavskej Zochovej. Považujete v súčasnosti nastavené tresty za dostatočné? Ako by mal štát reagovať? V prípade dopravných nehôd s následkom smrti, ktoré sú spôsobené vodičmi pod vplyvom alkoholu, tak tam sa prikláňa naša strana KARMA jednoznačne k sprísneniu trestov. Život a zdravie je najcennejšia hodnota človeka. Alkohol za volant nepatrí. Z tragických nehôd sa musí spoločnosť poučiť a prijať také opatrenia, aby sa také prípady v budúcnosti neopakovali. V tomto smere musí štát prijať na seba aj výraznú edukačnú a osvetovú činnosť, pretože mnoho ľudí akoby si túto skutočnosť a jej následky vôbec neuvedomovali.
Vlastenecký blok – Ivan Stanovič
V posledných rokoch sme boli svedkami vysokých trestov či rokov strávených vo väzbe za skutky spojené s marihuanou. Ako hodnotíte súčasnú právnu úpravu? Presadzovali by ste prípadné zmeny? Myslím, že Marihuána a potobné opiáty by mali slúžiť len v prípadoch liečby pacienta.
Alkohol za volantom sa podpisuje pod množstvo dopravných nehôd. V pamäti zostáva mimoriadne tragická nehoda na bratislavskej Zochovej. Považujete v súčasnosti nastavené tresty za dostatočné? Ako by mal štát reagovať? Alkohol za volant nepatrí a trestný zákon by bolo vhodné prepracovať.
Predvolebná anketa Počas septembra vám na spravodajskom webe spravy.rtvs.sk prinášame sériu anketových článkov, v ktorých priestor na vyjadrenie názoru dostali všetky kandidujúce subjekty.
OĽANO a priatelia, Smer-SD, Aliancia-Szövetség, KSS, Princíp, SDKÚ-DS, SOS, Srdce-SNJ, MySlovensko na otázky do uzávierky tohto článku neodpovedali.