Na hlavný obsah

Hnutie I. Matoviča tvrdí, že P. Pellegrini porušil rokovací poriadok, chcú ho odvolať

Predseda parlamentu predčasne ukončil rozpravu.

Hnutie I. Matoviča tvrdí, že P. Pellegrini porušil rokovací poriadok, chcú ho odvolať
Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini. Foto: TASR/Michal Svítok

Poslanci Národnej rady (NR) SR z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ by chceli iniciovať odvolávanie Petra Pellegriniho (Hlas-SD) z postu predsedu parlamentu. Vyčítajú mu ukončenie rozpravy k návrhu štátneho rozpočtu, hoci do nej ešte boli prihlásení poslanci. Pellegrini podľa nich porušil rokovací poriadok NR SR. Chcú osloviť na podporu zvyšok opozície.

Poslanec Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ) pripomenul, že pokiaľ sa ukončí rozprava skôr, ako v nej stihnú vystúpiť prihlásení rečníci, majú títo poslanci právo odovzdať svoj písomný prejav predsedajúcemu.

Rokovací poriadok NR SR hovorí, že ak mali pozmeňujúci návrh, ten sa má rozdať poslancom a spoločný spravodajca ho prečíta vo svojom vystúpení pred hlasovaním a dá o ňom hlasovať. To sa podľa Grendela nestalo a Pellegrini porušil rokovací poriadok.

„Sme presvedčení o tom, že by sa opozícia mala pokúsiť vysloviť mu nedôveru v parlamente,“ uviedol na tlačovej konferencii Grendel, preto poslanci z klubu pripravili návrh na odvolanie šéfa NR SR. Hnutie Slovensko osloví ostatné opozičné strany, ktoré tiež kritizovali jeho postup, aby dodali podpisy na iniciovanie odvolávania. Grendel pripomenul, že na zvolanie schôdze o odvolávaní treba 30 poslancov.

Návrh na ukončenie rozpravy k návrhu rozpočtu podal Pellegrini pre obštrukciu opozície, najmä hnutia Slovensko. Priblížil, že aj podľa nálezu Ústavného súdu SR je takýto postup možný v záujme zachovania funkčnosti parlamentu.

Diskusia k štátnemu rozpočtu sa začala v stredu (20. 12.) ráno. Pokračovala aj v noci, keď v rozprave dominovalo čítanie rozsiahlych pozmeňujúcich návrhov z dielne poslancov z hnutia Slovensko. Poslanci schválili rozpočet vo štvrtok (21. 12.).

Kritika zvyšku opozície

Zvyšok opozície v piatok opakovane kritizoval ukončenie rozpravy k návrhu štátneho rozpočtu.

„V prípade, že takýmto hrubým spôsobom predseda parlamentu utne diskusiu, spravodajca je povinný prečítať všetky dovtedy neprečítané pozmeňovacie návrhy. To sa však nestalo, a preto sa obrátime na Ústavný súd SR,“ povedal predseda opozičnej SaS Richard Sulík.

Ak Ústavný súd rozhodne, že Pellegrini porušil rokovací poriadok, bude to dôvod na jeho odvolávanie, dodal.

S týmto postupom súhlasí aj predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Opoziční poslanci informovali aj o protestoch proti zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry počas druhého januárového týždňa.

„Ľudia, ktorí prišli do ulíc v rôznych mestách a vyjadrili svoj názor spolu s ľuďmi verejného života, dali za pravdu, že tento zápas má zmysel,“ povedal predseda KDH Milan Majerský.

KDH sa pripojí k iniciatíve opozičných strán a obráti sa na Ústavný súd SR. „Následne sa rozhodneme o ďalšom postupe pri jeho odvolávaní,“ uviedla hovorkyňa hnutia Lenka Halamová.

KDH súhlasí s tým, že Pellegrini sa rozhodol umlčať opozíciu a nedodržal zákon o rokovacom poriadku. „Sľuboval novú politickú kultúru a namiesto toho úmyselne porušil zákon. Za to by každý štátnik mal odstúpiť zo svojej funkcie sám,“ dodala hovorkyňa kresťanských demokratov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko