V niekoľkých nemeckých mestách vyšli v sobotu (20. 1.) do ulíc desiatky tisíc ľudí protestujúcich proti pravicovo populistickej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD).
Odpor časti verejnosti k tejto strane vyvolal plán na deportácie miliónov prisťahovalcov, o ktorom podľa investigatívnej skupiny Correctiv zástupcovia AfD a ďalších krajne pravicových združení vlani tajne rokovali.
Aj napriek vlne protestov zostáva AfD v prieskumoch verejnej mienky po konzervatívnej únii CDU/CSU druhou najväčšou politickou silou v krajine.
„Je to niečo neuveriteľné. Centrum Frankfurtu nad Mohanom je úplne plné, „oznámila v sobotu popoludní reportérka spravodajskej televízie Welt. Počet účastníkov odhadla na približne 35-tisíc. O rovnakom počte hovorili aj usporiadatelia. Polícia uviedla, že pred začiatkom akcie bolo v centre okolo sedemtisíc ľudí.
Už dopoludnia sa v neďalekom Limburgu zišlo približne 2 800 ľudí. V Erfurte, ktorý je metropolou Durínska, čo je jedna z východonemeckých bášt AfD, sa k protestu pripojilo okolo šesťtisíc ľudí. „Nesmieme mlčať nad deportačnými plánmi a krajne pravicovou ideológiou,“ vyhlásila k davu v Erfurte jedna z rečníčok.
Odkazovala tak na minuloročnú schôdzku predstaviteľov krajnej pravice v Postupime, len niekoľko kilometrov od Wannsee, kde sa presne pred 82 rokmi, 20. januára 1942, poprední činitelia vtedajšieho nacistického režimu dohodli na postupe likvidácie európskych Židov.
AfD konanie svojich členov v Postupime nijako neodsúdila, v parlamente navyše deportáciu migrantov obhajovala ako nevyhnutnosť pre zachovanie Nemecka.
Protesty po celom Nemecku
V Hannoveri sa podľa usporiadateľov zišlo 35-tisíc ľudí. Demonštrantov prišli podporiť dolnosaský sociálnodemokratický premiér Stephan Weil a bývalý konzervatívny spolkový prezident Christian Wulff.
Ten v prejave pripomenul práve nacistickú konferenciu vo Wannsee. „Už nikdy nesmieme dopustiť, aby sa v Nemecku diskutovalo o triedení ľudí podľa pôvodu, vzhľadu, náboženstva, postihnutia alebo akéhokoľvek iného meradla,“ povedal exprezident.
Ďalšie protesty sa konali aj v ďalších mestách. Podľa nemeckých médií v Karlsruhe demonštrovalo 20-tisíc ľudí, v Halle 16-tisíc, v Kassele 12-tisíc, vo Freiburgu päťtisíc a rovnaký počet demonštrantov sa zišiel tiež v Koblenzi.
V piatok (19. 1.) museli usporiadatelia podobný protest v Hamburgu z bezpečnostných dôvodov predčasne ukončiť, pretože namiesto pôvodne očakávaných desaťtisíc účastníkov ich nakoniec prišlo vyše 50-tisíc.
Demonštrácie proti AfD trvajú už niekoľko dní. Ich konanie opakovane mnohí politici oceňujú. Vďačnosť demonštrantom vyjadril napríklad sociálnodemokratický kancelár Olaf Scholz, ktorý sa sám takejto akcie v Postupime zúčastnil.
Pochvalne o protestoch hovorí okrem iného spolušéfka vládnych Zelených Ricarda Langová alebo šéf konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz, ktorý ich označil za signál „stop“ pre nenávisť.