Na hlavný obsah
Voľby

História

Štyria muži, jedna žena na poste hlavy štátu – prečítajte si históriu obsadzovania postu v prezidentskom paláci.

Aké prvenstvá sa spájajú s Michalom Kováčom, Rudolfom Schusterom, Ivanom Gašparovičom, Andrejom Kiskom a Zuzanou Čaputovou?

Historický prehľad prezidentov a prezidentiek slovenska

Účasť v prezidentských voľbách podľa rokov – história

73.89 %
75,45 %
1999
47,94 %
43,50 %
2004
43,63 %
51,67 %
2009
43,40 %
50,48 %
2014
48,74 %
41,7 %
2019
prvé kolo
druhé kolo
prezident Andrej Kiska

Andrej Kiska – 2014 – 2019

Andrej Kiska sa stal prvým prezidentom Slovenska, ktorý nebol pred vstupom do úradu členom žiadnej politickej strany. Jeho úradovanie poznamenali časté konflikty s vládnymi stranami, na čele s Robertom Ficom. Vyvrcholili po vražde novinára Jána Kuciaka, kedy Andrej Kiska vyzval na rekonštrukciu vlády a jej novým zostavením poveril Petra Pellegriniho.

    Andrej Kiska prezident v rokoch 2014-2019

    Prezidentské voľby 2014

    Andrej Kiska, v tom čase bez politických skúseností, sa stal prvým kandidátom prezidentských volieb 2014. Ako dôvod kandidatúry uviedol rozhorčenie, v akom stave je naša spoločnosť a ako tradiční politici často zabúdajú na problémy skutočných ľudí.

    O post hlavy štátu sa v prvom kole uchádzalo štrnásť kandidátov. Medzi najsilnejších patril podľa prieskumov práve Kiska, vtedajší predseda vlády Robert Fico a ústavný právnik Radoslav Prochádzka. Kým kampaň Roberta Fica stála podľa odhadov okolo milióna eur, jeho protikandidáti minuli do 100-tisíc eur.

    Týždeň pred prvým kolom volieb, ktoré sa konalo 15. marca 2014, distribuovala súkromná poštová firma takmer dva milióny letákov proti Kiskovi s názvom Odhalenie. Písalo sa v nich, že Kiska je napojený na nebezpečnú scientologickú sektu a že zbohatol na protizákonných podvodoch. Kiska podal trestné oznámenie za krivé obvinenia a ohováranie.

    V prvom kole prezidentských volieb 2014 sa Kiska s 24 percentami hlasov umiestnil na druhom mieste za Robertom Ficom, ktorý získal 28 percent.

    Druhé kolo, ktoré sa konalo 29. marca 2014 vyhral Kiska s 59,38 percentami hlasov, premiérovi Fica odovzdalo hlas 40,61 zúčastnených voličov. Volieb sa zúčastnilo 50,48 percent voličov.

    Prezident počas vraždy novinára

    Andrej Kiska sa ujal postu prezidenta SR 15. júna 2014 po jeho inaugurácii. Niekoľko dní po inaugurácii vymenil troch členov Súdnej rady SR, ktorých do funkcie nominoval jeho predchodca Ivan Gašparovič. Bol prvým prezidentom, ktorý prijal aktivistov LGBT a vyjadril im podporu.

    Kiska mal dlhodobé nezhody s vtedajším ministrom obrany Robertom Kaliňákom. Sťažoval sa na nízku diskrétnosť polície a obvinil Kaliňáka, že na jeho firmy nasadil vyšetrovateľov z NAKA. Vtedajší prezident označil Slovensko za mafiánsky štát, keď reagoval na politizáciu daňovej kauzy firmy KTAG, ktorej je spoluvlastníkom.

    Najzásadnejšia udalosť, ktorá Kisku zastihla v úrade, bola vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vo februári 2018. Po masívnych protestoch občanov a Ficovom milióne eur na stole za objasnenie vraždy Kiska navrhol rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vlády alebo predčasné voľby. Tým spustil vládnu krízu, ktorá prinútila Roberta Fica podať demisiu. Následne vznikla vláda Petra Pellegriniho, už bez Roberta Kaliňáka, ktorú Kiska vymenoval 22. marca 2018.

    Andrej Kiska v máji 2018 oznámil, že v ďalších prezidentských voľbách kandidovať nebude. Po skončení mandátu oznámil vznik novej politickej strany Za ľudí, s ktorou chcel ponúknuť alternatívu tým, ktorí ju nevideli vo vtedajšej opozícii.

    Život Andreja Kisku

    Ing. Andrej Kiska je slovenský podnikateľ, filantrop, bývalý politik a bývalý prezident Slovenskej republiky. Narodil sa 2. februára 1963 v Poprade do učiteľskej rodiny. V roku 1986 ukončil inžinierske štúdium v odbore mikroelektronika na Elektronickej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Po vysokej škole a absolvovaní základnej vojenskej služby pracoval ako projektant v spoločnosti Naftoprojekt v Poprade.

    V roku 1990 odišiel na do USA, kde pracoval ako predavač v obchode na čerpacej stanici, neskôr manuálne ako pomocník na stavbe. Po roku a pol sa vrátil späť na Slovensko, kde začala jeho podnikateľská kariéra. S bratom a bratrancom založili obchodnú spoločnosť, ktorá po pár týždňoch skrachovala.

    Ako manažér a podnikateľ má bohaté skúsenosti. Založil viaceré spoločnosti, najúspešnejšie z nich sú splátkové spoločnosti Triangel a Quatro. V roku 2005 v nich predal všetky svoje podiely a rozhodol sa venovať charite. So spoločníkom založil v roku 2006 neziskovú organizáciu Dobrý Anjel. Na jej financovanie daroval z vlastných zdrojom milión eur. Organizácia pomáha rodinám s deťmi, ktoré sa vinou závažného, život ohrozujúceho ochorenia dostali do ťažkej finančnej situácie.

    Od časopisu Trend získal v novembri 2006 titul Manažér roka. V roku 2011 spolu zakladal Dobrého Anjela aj v Českej republike. Ten istý rok získal ocenenie Krištáľové krídlo za filantropiu. O svojej ceste napísal tri knihy.

    Andrej Kiska je druhýkrát ženatý. S prvom ženou Máriou má dve deti. Po rozvode po osemnástich rokoch manželstva sa znova oženil a so ženou Martinou má ďalšie tri deti.

    V roku 2012 sa Kiska rozhodol kandidovať na post prezidenta Slovenskej republiky ako nezávislý kandidát.

    Odchod na politický dôchodok a kauza KTAG

    Po funkčnom období na poste prezidenta bol Kiska spájaný s viacerými stranami, najmä Progresívnym Slovenskom či Spolu. Do žiadnej sa napokon nepridal a založil si vlastnú stranu Za ľudí. V parlamentných voľbách 2020 kandidoval na prvom mieste kandidátky. Strana vo voľbách získala menej hlasov ako sa očakávalo a takmer sa nedostala do parlamentu. Za zisk 5,77 percent hlasov dostala 12 miest v Národnej rade SR, v ktorej vytvorila koalíciu so stranami OĽaNO, SaS a Sme rodina. Andrej Kiska si mandát poslanca neprevzal a oznámil odchod z politiky. Ako dôvod uviedol zdravotný stav.

    Okresný súd v Poprade v októbri 2023 uznal bývalého prezidenta vinného spolu s konateľom jeho spoločnosti KTAG. Kiskovi vymeral dostal za daňový podvod trest odňatia slobody na dva roky podmienečne so skúšobnou dobou tri roky, peňažný trest vo výške 15-tisíc eur a trest zákazu činnosti konateľa po dobu šiestich rokov. Rozsudok však nateraz nie je právoplatný, obaja obžalovaní ako aj prokurátor sa proti nemu odvolali. Obžaloba v kauze KTAG súvisí s neoprávneným uplatnením si nároku na vrátenie nadmerného odpočtu DPH za náklady, ktoré slúžili na propagáciu Andreja Kisku pred prezidentskými voľbami v roku 2014. Podľa prokurátora náklady na predvolebnú kampaň nesúviseli s predmetnom podnikateľskej činnosti firmy KTAG. Štátu mala vzniknúť škoda 156-tisíc eur.

    Výsledky 2. kola prezidentských volieb 2014

    Andrej Kiska
    1 307 065 hlasov 59,38 %
    Robert Fico
    893 841 hlasov 40,64 %
    Výsledky 1. kola prezidentských volieb 2014
    Robert Fico
    28,00 %
    Andrej Kiska
    24,00 %
    Radoslav Procházka
    21,24 %
    Milan Kňažko
    12,86 %
    Gyula Bárdos
    5,10 %
    Pavol Hrušovský
    3,33 %
    Helena Mezenská
    2,37 %
    Ján Jurišta
    0,64 %
    Ján Čarnogurský
    0,64 %
    Viliam Fischer
    0,50 %
    Jozef Behýl
    0,48 %
    Milan Melník
    0,40 %
    Jozef Šimko
    0,24 %
    Stanislav Martinčko
    0,13 %
    Volebná účasť
    Prvé kolo
    43,40 %
    Spočítané hlasy: 100%
    Druhé kolo
    50,48 %
    Spočítané hlasy: 100%

    Otázky a odpovede

    Ako dopadli posledné prezidentské voľby v roku 2019?
    Prezidentské voľby v roku 2019 vyhrala Zuzana Čaputová, ktorá v druhom kole porazila Maroša Šefčoviča. Stala sa tak prvýkrát v histórii Slovenska najmladšou prezidentkou a zároveň prvou ženou vo funkcii hlavy štátu.
    Kto bol prvým prezidentom SR?
    Prvým prezidentom samostatnej Slovenskej republiky bol Michal Kováč, ktorého do funkcie zvolili poslanci 15. februára 1993, získal dovedna 106 hlasov.
    Koľkých prezidentov doposiaľ si zvolili Slováci?
    Slovenskí občania si od vzniku samostatnej Slovenskej republiky až do dnes zvolili priamou, tajnou voľbou 3 prezidentov a 1 prezidentku.
    Kto sú bývalí prezidenti Slovenska?
    Michal Kováč (1993 – 1998), Rudolf Schuster (1999 – 2004), Ivan Gašparovič (2004 – 2009, 2009 – 2014), Andrej Kiska (2014 – 2019).
    Čo sa stalo počas prezidentských volieb v roku 1998?

    Prezidentské voľby v roku 1998 boli fraškou. Prezidentské právomoci do 2. marca vykonával vtedajší premiér Vladimír Mečiar, nakoľko najsilnejšia vládna strana HZDS kandidáta do volieb nepostavila..

    V ďalších dvoch kolách nedošlo k zvoleniu novej hlavy štátu a po ďalšom štvornásobnom vypísaní prezidentských volieb sa už nikto za kandidáta nenavrhoval.

    Parlament preto odhlasoval priamu voľbu prezidenta SR – prvým priamo zvoleným prezidentom sa v roku 1999  stal Rudolf Schuster.

    Aké prvenstvá sa spájajú s prezidentmi a prezidentkou SR?
    • Michal Kováč – prvý prezident samostatnej SR
    • Rudolf Schuster – prvý priamo zvolený prezident SR
    • Ivan Gašparovič – prvý prezident, ktorý bol v úrade dve volebné obdobia po sebe
    • Andrej Kiska – prvý slovenský prezident, ktorý nebol pred vstupom do úradu členom politickej strany
    • Zuzana Čaputová – prvá žena prezidentka, najmladšia prezidentka