Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Hanlivé a presahujúce hranice, hovorí konzílium odborníkov o výrokoch Matoviča

Za kľúčovú považuje nenásilnú a neútočnú komunikáciu.

Hanlivé a presahujúce hranice, hovorí konzílium odborníkov o výrokoch Matoviča
Na snímke minister financií Igor Matovič (OĽANO) a ampulka ruskej vakcíny Sputnik V. Foto: TASR/AP

Konzílium odborníkov vážne znepokojili vyjadrenia, ktoré osočujú a znevažujú prácu niektorých štátnych a vedeckých inštitúcií. „Hanlivé vyjadrenia presahujú hranicu tolerancie, ktorá sa v slušnej spoločnosti akceptuje ako norma správania,“ upozornilo konzílium v súvislosti s výrokmi expremiéra Igora Matoviča (OĽANO), ktoré zazneli v kauze overovania kvality ruskej vakcíny Sputnik V.

Odborná rada upozornila, že podobné výroky znižujú dôveryhodnosť vedeckých a odborných inštitúcií na domácej i medzinárodnej pôde. „Pritom sú to práve ony, ktoré sa dlhodobo snažia navrhovať dôkazmi a skúsenosťami podložené apolitické riešenia a komunikovať na úrovni,“ dodáva konzílium.

Práve dobre zvolenú, nenásilnú a neútočnú komunikáciu považuje konzílium za kľúčovú pre udržanie motivácie ľudí dodržiavať odporúčania i pre vnímanie toho, že pandémia je koordinovaná nielen politickým, ale najmä odborným prístupom. „Pandémia je dlhotrvajúcou krízou, jej skoré zvládnutie si vyžaduje vzájomnú úctu, rešpekt a konštruktívnu spoluprácu,“ zdôrazňujú odborníci.

ŠÚKL deklaroval, že nebol nikým zodpovedným za dovoz vakcíny Sputnik V upozornený na to, že by malo testovanie v SAV údajne porušovať utajenú zmluvu s ruským výrobcom. BMC SAV uviedlo, že realizovalo skúšky vakcíny Sputnik V na základe písomnej žiadosti bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO).

Vedecký riaditeľ Virologického ústavu BMC SAV Juraj Kopáček žiada ministra financií Matoviča o verejné ospravedlnenie za poškodenie mena a poníženie práce vedcov, a to mimoriadne nevhodným spôsobom. Vedcov a štátnych inštitúcií sa zastal aj hlavný hygienik SR Ján Mikas. Aj on považuje Matovičove vyjadrenia za neadekvátne.

Vyjadrenia ministra financií považuje rovnako za neadekvátne aj minister školstva Branislav Gröhling (SaS), zvlášť v období, keď posledné mesiace ukázali, ako veľmi sú vedci pre spoločnosť potrební. „Vedci tu dlhé roky neboli dávaní na piedestál a myslím si, že obdobie posledných mesiacov nám ukázalo, že sú veľmi potrební a mali by sme sa zamerať na ich podporu – či už finančú, ale aj tú morálnu  smerom k verejnosti,“ uviedol počas pondelkovej (12. 4.) tlačovej konferencie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko