To, že o vakcíne Sputnik V naďalej rokuje bývalý premiér Igor Matovič (OĽANO) považuje nový predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) za pragmatické rozhodnutie. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy (10. 4.) na Rádiu Slovensko.
„Igor Matovič spolu s Marekom Krajčím (bývalý minister zdravotníctva) vyrokoval Sputnik. Má najviac kontaktov a skúseností, je prirodzené, že tá kontinuita dorokovania spustenia Sputnika je na ňom,“ povedal Heger. Zdôraznil, že podľa prieskumov sa chce touto vakcínou dať na Slovensku zaočkovať 500 000 ľudí. „Preto je aj pre mňa ako premiéra dôležité, aby sme vedeli, či môžeme Sputnikom na Slovensku očkovať.“
Premiér zároveň nepovažuje za vhodnú Matovičovu kritiku Štátneho ústavu pre kontrolu liečív (ŠÚKL) v súvislosti so stanoviskom k neregistrovanej vakcíne. „Som veľmi vďačný za to, akých máme na Slovensku kvalitných vedcov a epidemiológov. Sú to ľudia, ktorí majú bohaté skúsenosti,“ poznamenal. „To, že sa z pandémie stala politika, nepovažujem za šťastné. Boj s pandémiou je čisto zdravotný. Vírus nezaujíma aký máte politický názor.“ Heger očakáva, že Matovič bude o výsledkoch svojich rokovaní informovať „v najbližších dňoch.“
Nesúhlasí ani s tvrdeniami poslanca Györgyho Gyimesiho (OĽANO). Ten po piatkovom (9. 4.) rokovaní Matoviča s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóm a premiérom Viktorom Orbánom v Budapešti vyhlásil, že neúčasť slovenského veľvyslanca na rokovaní bola predpokladom úspechu.
„Bolo to nešťastné vyjadrenie a nestotožňujem sa s ním,“ povedal Heger. S Gyimesim sa chce o celej veci rozprávať. Rovnako tak sa plánuje v pondelok (12. 4.) stretnúť aj s ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom (nom. SaS), ktorý sa voči Gyimesiho tvrdeniam ohradil. „Potrebujeme mať úctu k inštitúciám, ktoré na Slovensku máme, aj k tým, ktoré nás reprezentujú v zahraničí. Myslím si, že je dôležité, aby sme na takýchto cestách mali aj zástupcov veľvyslanectiev,“ doplnil premiér.
Ďalej prezradil, že v stredu (14. 4.) by mala zasadnúť pandemická komisia, ktorá sa má zaoberať aj aktualizáciou covidového automatu a postupným uvoľňovaním opatrení. „Čakáme, ako dopadla Veľká noc. Inkubačná doba vírusu je 8 až 14 dní, cez týždeň budeme vidieť prvé výsledky ako ľudia dodržiavali opatrenia, či sa infekcia šírila.“ Na základe aktuálnych dát sa podľa Hegera následne rozhodne o otváraní prevádzok či ďalších ročníkov škôl. Prednosť by mali dostať prevádzky, v ktorých je možné mať celý čas na tvári respirátor.
Myslí si, že posúdiť by sa mal aj spôsob prihlasovania seniorov na očkovanie. „Nie vždy sa títo ľudia vedia prihlásiť sami, zaobchádzať s internetom. Toto sú problémy, kde musíme byť bližšie občanovi.“