Na hlavný obsah

Z nočného baru až na pápežský stolec. Svätý Otec sa dožíva 85 rokov

Pápež František si popularitu získal svojou skromnosťou a ľudskosťou.

Z nočného baru až na pápežský stolec. Svätý Otec sa dožíva 85 rokov
Na snímke pápež František.

Pápež František sa dožíva 85 rokov. Ako Jorge Mario Bergoglio sa narodil 17. decembra 1936 v Buenos Aires.

Je prvým mimoeurópskym pápežom po viac ako tisícročí a prvou hlavou katolíckej cirkvi pochádzajúcou z Ameriky. Je tiež prvým Svätým Otcom zo Spoločnosti Ježišovej (Rád jezuitov).

Argentínčan Jorge Mario Bergoglio, arcibiskup z Buenos Aires, sa v poradí 266. pápežom stal 13. marca 2013. Na svätopeterskom stolci vystriedal Benedikta XVI. a prijal meno František na počesť svätého Františka z Assisi.

Ak sa za mňa nevydáš, stanem sa kňazom

Jorge Mario Bergoglio sa narodil do rodiny imigrantov z talianskeho Piemontu. Jeho otec pracoval ako účtovník a matka sa starala o výchovu piatich detí.

V knižnom rozhovore, ktorý vyšiel v roku 2010 pod názvom El Jesuita (Jezuita), uviedol, že ako mladý rád tancoval tango, s obľubou čítal klasickú literatúru, ale aj to, že istý čas si zarábal ako vyhadzovač v bare. Priznal sa aj k tomu, že sa ako chlapec zamiloval do dievčiny, ktorej v liste napísal, že ak sa za neho nevydá, stane sa kňazom. Pre infekciu mu ako mladíkovi vyoperovali časť pľúc.

Po skončení chemicko-priemyselnej školy vstúpil do kňazského seminára vo Villa Devoto v Buenos Aires a 11. marca 1958 prešiel do noviciátu Spoločnosti Ježišovej. Počas neho študoval v Čile teológiu a filozofiu, jeho učiteľom bol napríklad Lucio Gera, jeden zo zakladateľov takzvanej teológie oslobodenia.

Mladý Bergoglio študoval v saleziánskej škole, na fotografii štvrtý zľava v strednom rade.
Mladý Bergoglio študoval v saleziánskej škole, na fotografii štvrtý zľava v strednom rade.Foto: wikipedia
Foto: wikipedia

Zástanca chudobných, kritik politikov

Za kňaza ho vysvätili v decembri 1969 a v rokoch 1970 – 1971 pokračoval vo formácii v Španielsku. Po návrate do vlasti zložil 22. apríla 1973 u jezuitov doživotné sľuby. Pôsobil ako magister novicov vo Villa Varilari v San Migueli a koncom júla 1973 ho zvolili za provinciála argentínskej provincie jezuitov. Túto službu vykonával šesť rokov.

Dizertačnú prácu obhájil v roku 1986 na filozofickom a teologickom kolégiu PTH Sankt Georgen vo Frankfurte nad Mohanom. Predstavení ho následne poslali znovu na univerzitu Spasiteľa v Buenos Aires a potom na seminár do Córdoby, kde pôsobil ako profesor a špirituál.

Pápež Ján Pavol II. ho 20. mája 1992 ustanovil za titulárneho biskupa mesta Auca a pomocného biskupa Buenos Aires. Arcibiskupom Buenos Aires sa stal 28. februára 1998.

Za kardinála ho Ján Pavol II. menoval 21. februára 2001. Veriacich vtedy požiadal, aby nešli do Ríma osláviť jeho menovanie a ušetrené peniaze darovali chudobným.

Aj v tejto cirkevnej hodnosti si zachoval povesť zástancu chudobných a kritika argentínskych politikov.

V Latinskej Amerike získaval čoraz väčšiu popularitu, napriek tomu sa nikdy nevzdal svojho striedmeho postoja a prísneho životného štýlu, ktorí niektorí označili za temer asketický. 

Nech vám Boh odpustí, koho ste si zvolili

Hlavou rímskokatolíckej cirkvi sa stal 13. marca 2013 v jednom z najkratších konkláve v histórii cirkvi. „Nech vám Boh odpustí, koho ste si zvolili,“ zareagoval po tom, ako si ho kardináli na konkláve v Ríme vybrali za novú hlavu katolíckej cirkvi.

Svojej skromnosti, neformálnosti a predstave cirkvi chudobných pre chudobných ostal verný aj ako pápež.

Je fanúšikom argentínskeho futbalového klubu CA San Lorenzo de Almagro. V roku 2015 vydal aj hudobný album s názvom Wake Up!

Pápež František, osobnosť roku 2013 časopisu Time, predstavuje kompromis medzi teológiou oslobodenia populárnou v Latinskej Amerike a tradicionalizmom jezuitského rádu.

Kritizuje konzum, bojuje za životné prostredie

Je známy svojou kritikou konzumného spôsobu života, kapitalizmu ako globálneho ekonomického systému či zástancom ochrany životného prostredia a zápasu proti klimatickej zmene.

Postoje k týmto problémom prezentoval aj vo svojich encyklikách Laudato Si – O starostlivosti o náš spoločný domov (2015) a Frateli tutti – O bratstve a sociálnom priateľstve (2020).

Svätý Otec v septembri tohto roka navštívil Slovensko. Stalo sa tak po ôsmich rokoch od prvého pozvania. V roku 2013 mu ho adresoval prezident Ivan Gašparovič. V priebehu ďalších rokov ho zopakovali pri rôznych stretnutiach aj ďalší predstavitelia Slovenska, vrátane aktuálnej hlavy štátu Zuzany Čaputovej. Návštevu oficiálne potvrdil 4. júla.

„Sťažovanie sa a pesimizmus nie sú kresťanské, Pán nemá rád smútok a keď niekto zo seba robí obeť. Nie sme stvorení, aby sme skláňali hlavu k zemi, ale aby sme ju pozdvihli k nebu, ku druhým, smerom k spoločnosti.“

sv. Otec františek, počas návštevy na Slovensku

Počas štvordňovej pastoračnej návštevy (12. – 15. septembra) absolvoval stretnutia s najvyššími predstaviteľmi štátu, zástupcami náboženských obcí, ako aj židovskej či rómskej komunity.

V priebehu svojej cesty navštívil Bratislavu, Košice, Prešov a program jeho cesty vyvrcholil v Šaštíne, ktorej súčasťou bola svätá omša s homíliou Svätého Otca.

Pred niekoľkými dňami smerovali jeho kroky na Cyprus a neskôr do Grécka, kde sa zaujímal najmä o útrapy migrantov snažiacich sa dostať do Európy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet