Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Pojednávanie v kauze Dobytkár odročili, žiadali o to obhajcovia obžalovaných

Bödöra zastupuje aj Kaliňák.

Pojednávanie v kauze Dobytkár odročili, žiadali o to obhajcovia obžalovaných
Obhajca Robert Kaliňák (vpravo) a obžalovaný Norbert Bödör na pojednávaní ku kauze Dobytkár. Foto: TASR

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici pokračovalo v utorok (17. 5.) pojednávanie v kauze Dobytkár, ktorá sa týka rozsiahlej trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA).

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obžalovaných, medzi ktorými sú aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör a finančník Martin Kvietik, viní z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

V skupine osôb obžalovaných sú aj bývalý šéf PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ agentúry Ľubomír Partika, bývalý generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve Marek Kodaka i podnikateľ Peter Kuba.

Na ŠTS v utorok prišiel tiež exminister vnútra Robert Kaliňák, ktorý zastupuje Bödör a ktorého v piatok (13. 5.) prepustili z väzby. Ako uviedol, len v pondelok (16. 5.) popoludní mu vrátili licenciu. Požiadal o odročenie procesu a nebol sám z obhajcov.

Odročenie procesu

Ďalší Bödörov obhajca Marek Para chýbal. „Môj klient mal dvoch obhajcov, obaja sme boli prednedávnom vzatí do väzby. Mňa prepustili v piatok poobede s tým, že Najvyšší súd SR konštatoval, že moja väzba bola nezákonná. Marek Para je naďalej väzobne stíhaný. Nejde o obštrukcie, nebolo možné riadne sa pripraviť na dnešné hlavné pojednávanie,“ reagoval pred senátom Kaliňák.

Súd vyhovel obhajcom, ktorí žiadali o odročenie procesu preto, lebo ich dvaja klienti sú vážne chorí. Proces pokračuje 24. mája.

Podľa reakcií Paru a Kaliňáka ešte v úvode procesu vo februári v obžalobe prokurátora chýbajú dôkazy. Má údajne len jedného nepriameho svedka, ktorý dostal neprimerané výhody. Tvrdia, že ich klient je nevinný.

Kaliňák vtedy zdôraznil, že prvýkrát nemá obvinený svoj vlastný skutok v obžalobe. „V prípade nášho mandanta tvrdí obžaloba, že mal nulový zisk, čiže v rámci kauzy Dobytkár jemu nepripisuje žiadny prospech,“ dodal Kaliňák s tým, že nerozumie, prečo potom táto obžaloba existuje.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko