Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

SaS: V koaličnej kríze nejde o osobný spor medzi Sulíkom a Matovičom

Sulík mu v minulosti ponúkol zakopať vojnovú sekeru.

SaS: V koaličnej kríze nejde o osobný spor medzi Sulíkom a Matovičom
Predseda strany SaS Richard Sulík. Foto: TASR

Minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík uviedol, že súčasná koaličná kríza nie je osobným sporom medzi ním a ministrom financií Igorom Matovičom (OĽANO). V pondelok (15. 8.) o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák.

„Ak by išlo o osobný spor, tak z vlády odídem už vtedy, keď ma Igor Matovič nazval idiotom. Napriek všetkým urážkam a klamstvám, na ktoré už vyše roka nereagujem a nad ktorými som sa povzniesol, som navrhol Igorovi Matovičovi ešte minulý rok zakopať vojnovú sekeru,“ priblížil predseda SaS.

Pripomína, že to platilo aj v prípade veľkej investície Volva na Slovensku, keď mu navrhol, aby s ním išiel do Göteborgu a následne sa zúčastnil na tlačovej besede.

„To všetko boli kroky na to, aby sa naše vzťahy dostali do normálu. Toto by predsa nerobil niekto, kto by mal s tým druhým osobný spor,“ dodal.

Opak sa mal stať pravdou. „Napriek snahe Richarda Sulíka kultivovane a konštruktívne vyriešiť koaličnú krízu, sme neustále vystavovaní rôznym útokom a klamstvám. Každý jeden status Igora Matoviča, bohužiaľ, potvrdzuje, že tento politik nie je spôsobilý byť členom vlády, osobitne v čase toľkých kríz, ktorým Slovensko aktuálne čelí,“ hovorí ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS).

Matovič podľa Gröhlinga nedokáže prijať ani náznak kritiky

Podľa ministra školstva a podpredsedu SaS Branislava Gröhlinga nedokáže Matovič prijať čo i len náznak kritiky.

Uvádza, že tak, ako svoje statusy venoval prezidentke Zuzane Čaputovej, bývalej šéfke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzane Baťovej, vedcovi Pavlovi Čekanovi či šéfredaktorovi Aktualít Petrovi Bárdymu, teraz ich venuje Sulíkovi.

Namiesto toho, aby priznal svoje chyby a nechal dovládnuť štvorkoalíciu, tak z toho podľa Gröhlinga robí osobný spor, prehlbuje vládnu krízu a je „prilepený na stoličke“.

„Ako máme spraviť krok späť, keď tento človek, ktorý sa v jeden deň ospravedlní za všetky hriechy, o ktorých ani nevie, a na druhý deň svojím statusom douráža megainvestíciu Volva, len potvrdzuje, že s ním sa jednoducho vládnuť nedá?“ pýta sa Branislav Gröhling (SaS).

OĽANO hovorí o zavádzaní

„Hnutie OĽANO veľmi mrzí opakované zavádzanie zo strany SaS v tak vážnej veci, ako sú dôvody vypovedania koaličnej zmluvy a dôvody na povalenie vlády. Tvrdenie, že predseda SaS nevetoval prorodinný balíček preto, lebo sa obával, že nebude veto SaS akceptované, je úsmevné,“ uviedlo hnutie v pondelok.

Toto tvrdenie malo odznieť aj na poslednom stretnutí koaličných strán s SaS, kde všetci prítomní, aj zástupcovia strany SaS sa zhodli, že nikdy nenastala situácia, kedy by akékoľvek uplatnené veto strany SaS nebolo akceptované ostatnými partnermi v koalícii.

„Vypovedanie koaličnej zmluvy a hrozba rozbitia vlády zo strany SaS prišli bez varovania pred hlasovaním o rodinnom balíčku. Vedenie SaS sa predtým nikdy ani len nepokúsilo vetovať proces, obsah a ani rokovanie s opozíciou pri tomto zákone,“ pokračuje.

Sulík mal dať súhlas na rokovanie s opozíciou

OĽANO uvádza, že to bolo práve naopak. Sulík dal na koaličnej rade súhlas na rokovanie s opozíciou. „My vám to nepodporíme, ale ak chcete, presaďte si to s opozíciou a my ako gesto dobrej vôle to nebudeme považovať za porušenie koaličnej zmluvy,“ povedal Sulík podľa OĽANO.

„Bohužiaľ, stal sa pravý opak,“ dodáva hnutie. Podľa neho snažiť sa dodatočne legitimizovať svoje „dôvody“ na povalenie vlády opakovaním nepravdivých obvinení nie je správne. A vôbec nepomáha ku konštruktívnej diskusii.

„Vyzývame preto SaS, aby ustúpili od svojich ultimatívnych požiadaviek zjavne postavených na krivých obvineniach. Alebo na rovinu prezentovali verejnosti skutočné dôvody, ktoré ich k povaleniu vlády vedú,“ uviedol.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko