Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Charles bol najdlhšie čakajúcim korunným princom v dejinách Británie

Je vášnivým ekológom a rád maľuje.

Charles bol najdlhšie čakajúcim korunným princom v dejinách Británie
Na snímke nový kráľ Spojeného kráľovstva Karol III. Foto: profimedia.sk

Sedemdesiattriročný Charles je najstarším synom britskej kráľovnej Alžbety II., ktorá vo štvrtok (8. 9.) zomrela vo veku 96 rokov, a jej manžela princa Philipa, ktorý zomrel vlani.

Nový britský kráľ bol následníkom trónu od roku 1952, v apríli 2011 sa stal najdlhšie čakajúcim následníkom v britskej histórii. Mal iba tri roky, keď sa jeho matka Alžbeta stala kráľovnou, a štyri, keď ju slávnostne korunovali.

Povahovo skôr tichý muž, ktorý dlhé roky nebýval ústrednou postavou pikantných príbehov kráľovskej rodiny, nakoniec zohral halvnú úlohu v jednom z najsledovanejších okamihov v novodobej histórii britskej kráľovskej rodiny.

V roku 1996 sa rozviedol so svojou manželkou, princeznou Dianou, a o deväť rokov neskôr si po dlhoročnej známosti vzal svoju celoživotnú lásku Camillu Parkerovú Bowlesovú.

Rozprávková svadba s Dianou

Rozprávkovú svadbu Charlesa s Dianou Spencerovou v roku 1981 sledovali v priamom prenose milióny ľudí po celom svete, avšak páru šťastie nepriniesla. Manželstvo, z ktorého vzišli dvaja potomkovia, princovia William a Harry, sa začiatkom 90. rokov rozpadlo a v auguste 1996 bolo po rokoch strastiplných manželských problémov oficiálne rozvedené.

Diana obviňovala Charlesa z toho, že odmietol ukončiť vzťah so svojou dlhoročnou milenkou Camillou. Charles uviedol, že si stále uchovával svoju vieru v manželstvo, „kým sa nenávratne nerozpadlo“.

Po tragickej smrti princeznej Diany v roku 1997 Charles prestal pred verejnosťou skrývať svoj dlhoročný blízky vzťah s Camillou, ktorú si v apríli 2005 vzal. Keďže boli obaja rozvedení, čo pre cirkev znamenalo prekážku, konal sa najprv občiansky obrad.

Až potom sa novomanželom dostalo v kaplnke na hrade Windsor aj cirkevného požehnania. Nie všetci Briti boli ich sobášom nadšení. Mnohí prejavovali názor, že Camilla rozbila princovo manželstvo s jeho prvou manželkou Dianou.

S Camillou sa stretol v kráľovskom parku

Preslávená romanca následníka britského trónu s dcérou vojnového hrdinu začala údajne v roku 1970 v jednom kráľovskom parku. „Moja prababička bola milenkou vášho prastarého otca, čo vy na to? „ opýtala sa vraj Camilla Charlesa pri hre póla.

Ich vzťah však vtedy ukončili Charlesove vojenské povinnosti. Keď sa princ po polroku služby na mori vrátil, bola Camilla už vydatá za armádneho dôstojníka Andrewa Parkera Bowlesa. Naďalej však zostávala dôvernou Charlesovou priateľkou.

On sa stal krstným otcom jej syna Thomasa, ona mu údajne pomohla nájsť vhodnú manželku – lady Dianu Spencerovú.

Po ich svadbe v roku 1981 však blízkosť Charlesa a Camilly spôsobovala vo zväzku veľké napätie. Na verejnosť prenikli ich intímne odkazy typu Charlesovho „chcel by som byť tvojim tampónom“ či Dianina televízneho vyhlásenia „boli sme v tom manželstve traja“.

Reakcia verejnosti bola silná a Camilla musela čeliť prejavom hnevu aj na ulici. V roku 1994 Charles oficiálne priznal cudzoložstvo v televíznom rozhovore a o dva roky neskôr sa s Dianou rozviedli. Camilla sa s prvým manželom rozviedla v roku 1995.

Charles Philip Arthur George sa narodil 14. novembra 1948 v Buckinghamskom paláci v centre Londýna. Základné vzdelanie získal na internátnej škole v Gordonstoune v severnom Škótsku a ďalej má titul bakalára histórie na Cambridgeskej univerzite.

Potom slúžil pri letectve a námorníctve, má licenciu pilota vrtuľníka. Po odchode z armády ustanovil v roku 1976 Nadáciu princa Charlesa, ktorá pomáha hendikepovaným v Británii.

Je patrónom, prezidentom alebo členom viac ako 400 ďalších charitatívnych organizácií. Titul princa z Walesu mu bol udelili v roku 1958 (korunovali ho ale až v júli 1969). Vlani po smrti jeho otca na neho prešiel aj titul vojvoda z Edinburghu.

Ekológ a maliar

Charles je vášnivým ekológom a podporuje bio farmárčenie. Často sa vyjadruje k zmene klímy a vyzval napríklad hlavy štátov a vlád, aby spolupracovali s predstaviteľmi biznisu a súkromného sektora na spoločnom riešení klimatickej krízy, politikov obvinil z nečinnosti.

„Oči a nádeje celého sveta sa upierajú na vás,“ povedal následník britského trónu vlani v novembri na klimatickej konferencii OSN v škótskom Glasgowe.

Rád tiež maľuje, vystavoval a predal mnoho diel a tiež publikoval knihy o maľovaní. Na jeho obrazoch sú väčšinou krajinky či hrady. Taktiež zbiera modely áut a najviac obľubuje britskú značku Aston Martin.

V poslednom čase Charles opäť porušil tradíciu, že britská kráľovská rodina sa vyjadruje len veľmi výnimočne k aktuálnemu politickému dianiu. Ruský februárový útok na Ukrajinu opísal ako „brutálnu agresiu a bezohľadný útok na demokratické hodnoty“.

Agentúra Reuters pripomenula, že práve princ Charles v roku 2014 počas návštevy Kanady spôsobil rozruch, keď sa na verejnosť dostala jeho súkromne vyslovená poznámka, že Putin sa „správa ako Hitler“. Komentár povedaný po ruskej anexii Krymu potom ostro odsúdilo ruské ministerstvo zahraničia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet