Rodičia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej chodia denne na hroby svojich detí. Neprestali veriť v spravodlivosť, hoci priznávajú, že mohutná podpora verejnosti, ktorú cítili na začiatku, postupne slabne.
Ján Kuciak a Martina Kušnírová mali tesne pred svadbou. Plány im prekazila chladnokrvná poprava. Ich najbližším zostali len oči pre plač a tisíce spomienok.
„Janko bol normálny mladý človek, akurát, že sa zapájal do všetkého. Viem, že bol taký moment, keď jeho krstná mama oslavovala 60-tku, tak on dal prednosť protestu Gorila,“ spomína jeho otec Jozef Kuciak.
„On bol taký pokojný a ona taká ako ja,“ smeje sa Martinina mama Zlatica Kušnírová, keď si pripomína svoju dcéru a nádejného zaťa.
Mladý Ján bol vraj občas nepozorný. „Keď chodil na ZDŠ, tak prišiel raz autobusom, ale bez tašky. Tá ostala v čakárni autobusu. To bola je špecialita, že bol taký trošku roztržitý,“ opisuje ho otec.
Pozrite si celú reportáž RTVS:
Martinina mama spomína, ako Jánovi dohovárala, aby písal o niečom inom. „Nie ja toto musím, hovoril mi. A prečo ty musíš? Lebo niekto musí začať. No tak začal a neskončil,“ hovorí.
Ich príbeh sa dotkol novinárov z celého sveta
Príbeh Jána a Martiny sa dotkol novinárov z celého sveta. „Bol to šok, ktorý trvá dodnes,“ uviedol Ewald König, rakúsky novinár žijúci v Berlíne.
„Keď sme sa dopočuli o smutnej správe zo Slovenska, pochopili sme, že množstvo zásadných otázok spojených s demokraciou je ohrozených,“ skonštatoval Kyriakos Pieridis, investigatívny novinár z Cypru.
Podľa investigatívneho žurnalistu Dalibora Bárteka to poukazovalo na to, že Slovensko patrí k východným krajinám, kde sa veci riešia, takýmto „krvavým spôsobom“.
Po tragédii vyšli do ulíc desaťtisíce Slovákov a žiadali zmenu. „Z diaľky to vyzeralo, že Slovensko urobilo takmer celý kruh. Bola tam nádej na veľkú spoločenskú zmenu. Tá však potom začala vyprchávať,“ uzaviera investigatívna novinárka Pavla Holcová.