Na hlavný obsah

Rusko pozastavilo obilnú dohodu, oznámil Kremeľ. Na jej obnovenie si kladie podmienky

Dohoda umožňuje vývoz obilia z ukrajinských prístavov.

Rusko pozastavilo obilnú dohodu, oznámil Kremeľ. Na jej obnovenie si kladie podmienky
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Kremeľ v pondelok (17. 7.) oznámil, že pozastavuje obilnú dohodu, ktorá by umožnila vývoz obilia z ukrajinských prístavov v Čiernom mori. Platnosť súčasnej dohody vyprší v pondelok pred polnocou. Informovala agentúra AP.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov oznámil pozastavenie obilnej dohody počas konferenčného hovoru s novinármi. Dodal, že Rusko sa k implementovaniu dohody vráti „hneď, ako budú splnené jeho požiadavky týkajúce sa Čierneho mora“.

Dohoda, ktorú vlani spolu s OSN pomohol sprostredkovať turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, doteraz Ukrajine umožnila vyviezť z čiernomorských prístavov viac ako 32 miliónov ton obila a potravín. Veľká časť smerovala do rozvojových krajín v Afrike či na Blízkom východe. Dohodu odvtedy už niekoľkokrát predlžovali.

Oznámenie o pozastavení čiernomorskej obilnej dohody prišlo len niekoľko hodín po tom, čo sa odohral útok na Krymský most spájajúci Rusko s anektovaným polostrovom Krym, pri ktorom zomreli dve osoby.

Za útokom údajne stojí ukrajinské námorníctvo a tajná služba SBU. Ruský politik Sergej Mironov vyhlásil, že „po tomto teroristickom útoku by sa obilná dohoda nemala predĺžiť“, píše denník The Guardian.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet