Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča. Informoval o tom vo štvrtok (17. 8.) šéf Prezídia Policajného zboru Štefan Hamran.
Medzi ďalšími obvinenými je aj Aláčov predchodca Vladimír Pčolinský, ktorý je už obvinený aj v inom prípade, či podnikateľ Peter Košč. Obvinili aj expolicajta Jána Kaľavského, ktorého súd už neprávoplatne odsúdil a momentálne sa nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Piatym obvineným je tiež bývalý príslušník SIS Martin Ciriak.
Vznesené obvinenia súvisia s podozrením zo založenia zločineckej skupiny, zneužitia právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti. Zločinecká skupina mala pracovať s cieľom sťažiť či mariť vyšetrovania trestných činov, navodiť dojem, že vyšetrovatelia ovplyvňovali výpovede svedkov, a tým diskreditovať orgány činné v trestnom konaní (OČTK).
Podľa Hamrana sa nepodarilo zadržať všetky obvinené osoby. Niektoré kľúčové osoby sú na dovolenke, niektoré však s políciou komunikujú a prisľúbili, že prídu. Jedna osoba podľa policajného prezidenta nekomunikuje a o tom, kde sa nachádza, nevedia ani v práci, ani jeho manželka. Meno nešpecifikoval, no uviedol, že ide o vysokopostaveného úradníka orgánu presadzujúceho právo.
Z obvinených osôb NAKA zadržala len Ciriaka. Okrem neho aj dvoch podozrivých – Jozefa Khandla, aktívneho príslušníka NAKA, a Michala Vyšvádera, policajta v aktívnej službe. Voči nim však obvinenia neboli vznesené.
V separátnom trestnom stíhaní obvinili aj riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Romana Konečného. Spolu s ním vzniesli aj ďalšie obvinenie voči Pčolinskému. Obvinenia sa týkajú podozrenia zo zneužitia právomoci verejného činiteľa z pomsty.
Podozriví sú z účelového zbavenia sa nepohodlných príslušníkov NBÚ, účelových postavení mimo služby a vytvorenia vopred dohodnutej nepravdivej správy SIS.
Nadviazanie na prácu čurillovcov
Snahu účelovo vyvolať zdanie nezákonného postupu vyšetrovateľov NAKA a spochybniť vyšetrovanie kauzy Očistec vyšetrovala pôvodne skupina okolo Jána Čurillu. Ako priblížil Hamran, trestné konanie zastavil generálny prokurátor. Prípad prevzala iná skupinka zo zložky Stred NAKA.
„Dospeli k tomu istému záveru, že v tejto krajine sa kradlo, v tejto krajine sa korumpovalo a korupcia bola prítomná na najvyšších miestach. Dospeli k záveru, že polícia bola unesená, boli tu politické nominácie, Policajný zbor nebol riadený prezidentom, ale oligarchami,“ komentoval Hamran. Nové trestné stíhanie sa začalo v apríli 2022.
Policajný prezident poukázal tiež na rozsah vyšetrovacieho spisu, ktorý má päť zväzkov, 1 200 strán, sedem utajovaných a neutajovaných príloh. Upozornil tiež, že trestné konania sa začali ešte v októbri 2021 a druhé v apríli 2022. Odmietol tak, že ide o manipuláciu konaní pred voľbami.
Pozrite si záznam TK policajného prezidenta Štefana Hamrana k akcii Rozuzlenie:
Téme sa v reportáži venoval aj redaktor RTVS Radoslav Šebo: