Na hlavný obsah

Expolicajt Ján Kaľavský je vinný, za korupciu dostal sedem rokov

Rozsudok súdu zatiaľ nie je právoplatný.

Expolicajt Ján Kaľavský je vinný, za korupciu dostal sedem rokov
Na snímke exšéf bratislavských operatívcov Národnej kriminálnej agentúry Ján Kaľavský. Foto: RTVS

Sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v utorok (18. 7.) uznal bývalého šéfa operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Kaľavského za vinného z korupcie a vyzrádzania informácií z prostredia polície. Dostal trest odňatia slobody na sedem rokov a peňažný trest vo výške 5 000 eur. Rozsudok súdu zatiaľ nie je právoplatný.

Kaľavský si rozsudok neprišiel vypočuť osobne, nachádza sa totiž v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Podozrenia z korupcie a vyzrádzania dôverných informácií z prostredia polície v minulosti odmietol.

Trest by si mal obžalovaný odpykať vo väznici s minimálnym stupňom stráženia. V prípade nezaplatenia peňažného trestu dostal aj päťmesačný náhradný trest väzenia.

Usvedčujú ho viaceré svedecké výpovede

Samosudca Miroslav Mazúch uznal obžalovaného za vinného z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku, zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Tiež zo spáchania zločinu marenia spravodlivosti.

V ústnom zdôvodnení rozhodnutia Mazúch uviedol, že obžalovaného usvedčujú viaceré svedecké výpovede. Okrem iných aj Borisa Beňu, ktorý už bol v minulosti odsúdený a „výpoveďou v tomto trestnom konaní nedosiahol žiadne benefity“.

Dodal, že v prípravnom konaní usvedčoval obžalovaného z páchania trestnej činnosti aj expolicajt Marián Kučerka. „Svedok na hlavnom pojednávaní svoju výpoveď zmenil, avšak dostatočne nevedel vysvetliť podstatné rozpory medzi jeho výpoveďou z hlavného pojednávania a jeho výpoveďou z prípravného konania,“ zdôvodnil Mazúch skutočnosť, prečo vyhodnotil ako hodnovernú výpoveď Kučerku z prípravného konania.

Tretím svedectvom, ktoré viedlo k stíhaniu Jána Kaľavského, je výpoveď Petra Petrovova alias Tigra. Podľa sudcu tento svedok potvrdzoval výpovede Beňu a Mariána Kučerku z prípravného konania a v celom priebehu konania vypovedal rovnako. Jána Kaľavského podľa sudcu usvedčujú aj ďalšie dôkazy.

Obžaloba Jána Kaľavského

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhoval uložiť deväťročný trest väzenia a peňažný trest 5 000 eur. Obhajkyňa Eva Mišíková považuje obžalobu podanú na Jána Kaľavského za nedôvodnú a nezákonnú. Navrhovala, aby súd jej klienta oslobodil.

Podľa obžaloby mal expolicajt od novembra 2019 do marca 2021 prijať od Petra Petrovova alias Tigra hotovosť či mobilný telefón ako protihodnotu za poskytovanie informácií z prostredia NAKA. Petrovi Petrovovi mal okrem iného vyzradiť informácie o pripravovaných vyšetrovacích alebo operatívnych úkonoch voči nemu i skupine takáčovcov.

Peter Petrov mal za to podľa obžaloby Jánovi Kaľavskému zabezpečiť aj výmenu kuchynských okien na chate alebo kúpu a servis auta. Informácie o pripravovaných akciách Očistec či Judáš mal podľa obžaloby poskytnúť Kaľavský i ďalším neoprávneným osobám.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko