Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Pacienti si majú priplatiť: Minister Palkovič predstavil nové opatrenia, na ktorých sa dohodol so zdravotníkmi

Ceny sa zvýšia za pohotovosť aj urgent.

Pacienti si majú priplatiť: Minister Palkovič predstavil nové opatrenia, na ktorých sa dohodol so zdravotníkmi
Minister zdravotníctva na rokovaní. Foto: TASR/Jakub Kotian

Po viac ako štvorhodinovom rokovaní s predstaviteľmi nemocničných a ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti predstavil minister zdravotníctva Michal Palkovič viaceré opatrenia na podporu ambulantnej sféry na Slovensku.

Ako uviedol na tlačovej besede, všetci účastníci rokovania sa zhodli na tom, že opatrenia na podporu ambulancií sú nevyhnutné. „Vyše 20 rokov sa v tejto téme systematicky nekonalo,“ zdôraznil.

Pacientom sa majú zvýšiť poplatky za využívanie pohotovostí a urgentov a skrátiť ordinačné hodiny pohotovostných služieb. Terajší poplatok sa využitie pohotovostí v sume 2 eurá sa má zvýšiť na 5 eur a poplatok za využitie urgentu v nemocnici má stúpnuť z 10 eur na 25 eur.

Skrátené ordinačné hodiny

Ordinačné hodiny pohotovostí sa majú skrátiť z 22:00 na 20:00, a to od 1. januára budúceho roka. Zhoda nastala aj v presune pevných bodov pre ambulantné pohotovostné služby bližšie k nemocniciam vzhľadom na lepšiu dostupnosť laboratórnych vyšetrení. Na jednej pohotovosti by pritom malo pracovať najmenej 15 lekárov.

„Ďalšia vec, ktorou sme sa zaoberali, je zvýšenie paušálu úhrad za poskytovanie zdravotnej starostlivosti v rámci ambulantných pohotovostných služieb. Zvýšili sme platbu o 35 percent na jeden pevný bod,“ uviedol Palkovič. Podľa neho by sa malo posilniť finančné krytie na lekára a zvýšiť financie priamo na jeden bod pohotovosti.

Podľa ministra je tiež nutné pokračovať v reforme prednemocničnej starostlivosti, teda v reforme záchrannej zdravotnej služby. Na základe podkladov, ktoré ministerstvu dodali riaditelia a primári, odborníci vypracovali stratégiu urgentnej zdravotnej starostlivosti v ústavných zdravotných zariadeniach.

Zefektívnenie ordinačných hodín

Rezort zdravotníctva avizuje aj vyššiu podporu založenia nových ambulancií. Tento program by sa mal posilniť o nové finančné zdroje tak, aby na založenie novej ambulancie išlo od štátu 80-tisíc eur.

Zhoda nastala aj na zefektívnení ordinačných hodín ambulantných pohotovostí, podpore vzdelávania pediatrov, ako aj na vzdelávaní rodičov o význame pohotovostí tak, aby sa znížilo ich zneužívanie.

Minister Palkovič sa vyjadril aj k téme kolabujúcej ambulantnej starostlivosti. Podľa neho je prioritou ministerstva podporiť ambulantnú sféru v rámci záchrany pediatrie na Slovensku. „Bol schválený koncept takzvanej stratégie všeobecnej ambulantnej starostlivosti až do roku 2030,“ uviedol.

Téme sa venovala aj redaktorka RTVS Ľubomíra Hulinová:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko