Rakúsko neplánuje po vzore Švédska a Fínska vstúpiť do NATO. Vyhlásil to šéf rakúskej diplomacie Alexander Schallenber po stretnutí s rezortnými kolegami v Bruseli. Viedeň tvrdí, že je v inej situácii ako Helsinki či Štokholm.
Skupina prominentných expertov žiada vládu, aby sa vážne začala zaoberať budúcnosťou neutrálneho postoja. Téme sa v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko venovala redaktorka RTVS Soňa Weissová.
Neutralita je pre Rakúsko svätá – komentoval nedávno nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung z vyhlásenia Viedne. Kancelár Karl Nehammer niekoľko dní po vypuknutí vojny opakoval, že Rakúsko bolo neutrálne, je neutrálne a neutrálne aj zostane.
To sa nemení ani po rozhodnutí Fínska a Švédska vstúpiť do NATO. „Máme celkom odlišnú geografickú situáciu. Máme úplne iné dejiny a toto treba brať do úvahy. Neznamená to však politickú neutralitu Rakúska,“ uviedol Schallenberg.
Expert hovorí, kedy by NATO muselo zasiahnuť
Viedeň sa odvoláva na dohody v Európskej únii, podľa ktorých by jej v prípade bezpečnostného rizika mali pomôcť členské štáty. Martin Senn z Fakulty sociálnych a politických vied Univerzity v Innsbrucku však pre Rádiožurnál hovorí, že by nakoniec potrebovala NATO.
„Keby sme čelili rozsiahlej pozemnej operácii, to by znamenalo, že nepriateľ musí prejsť cez krajiny NATO a NATO by muselo zasiahnuť. Rakúsko a Švajčiarsko by sa museli spoliehať na Alianciu, keby došlo k útoku v plnom rozsahu,“ poznamenal.
Prečo sa teda nedebatuje v Rakúsku o vstupe do Aliancie? Podľa experta Senna nie sú v krajine hnutia proti NATO, ale Rakúsko, rovnako ako Švajčiarsko, nemá obavy.
„Samé seba považujú za relatívne bezpečné a relatívne ďaleko od udalostí, ktoré sa dejú. A tak necítia tlak na to, aby zmenili postoj,“ definoval.
Politické strany sú opatrné
Pre rakúskych politikov je kľúčovou verejná mienka, a tá sa výrazne nakláňa k neutralite, ktorá je súčasťou identity krajiny od druhej svetovej vojny. Aj to, že je v ústave. Na jej zmenu by bolo treba dvojtretinovú väčšinu v parlamente.
„Preto sú politické strany opatrné a nechcú o tom reálne diskutovať, pretože, jednoducho, nemôžu vyhrať,“ dodal Senn.
Niekdajší rakúsky kancelár Wolfgang Schussel kedysi prirovnal nestrannosť k mozartovým guliam a lipicánom. Hoci sa vie, ako majú vyzerať, každý si ich v Rakúsku predstavuje inak.
Senn pripúšťa, že neutralita v čase vojny s Ukrajinou stráca zmysel, no zároveň hovorí, že by sa o jej budúcnosti malo diskutovať.