Americký filmový herec, producent a režisér John Wayne sa narodil 26. mája 1907. Patrí k legendám amerického filmu, je jedným z najznámejších predstaviteľov westernových úloh.
Vo vyše 140 filmoch vytvoril hlavnú úlohu, hral v mnohých epizódach seriálov a televíznych šou, režíroval päť filmov. Za úlohu jednookého pištoľníka vo westerne Henryho Hathawaya Skutočná guráž (True Grit, 1969) získal sošku Oscara.
John Wayne, ktorého filmová kariéra sa začala ešte v ére nemého filmu dvadsiatych rokov a pokračovala až do sedemdesiatych rokov 20. storočia, sa stal hviezdou dobrodružných príbehov z divokého západu.
Aj keď nakrútil mnoho filmov s rôznou tematikou, populárny sa stal najmä vo westernoch a v úlohách kovbojov, vďaka čomu získal aj titul „kráľ kovbojov“.
Marion Michael Morrison, ako znie jeho vlastné meno, sa narodil 26. mája 1907 vo Wintersete, štát Iowa. Jeho rodina pochádzala z Írska a Škótska. Do školy začal chodiť v meste Glendal v Kalifornii. Výborne študoval a patril medzi najlepších športovcov.
Ako študent University of Southern California (USC) počas prázdnin pracoval vo filmovej spoločnosti Fox. V 1926 debutoval vo filme ako člen univerzitného ragbyového družstva a potom hral v niekoľkých malých úlohách.
Filmový kovboj
Prvú väčšiu úlohu mu v roku 1930 ponúkol režisér Raoul Walsh vo filme Veľká cesta (The Big Trail). Spolu s filmom získal nové umelecké meno: John Wayne.
Práve tento film začal Johnovu kariéru vo filmoch s westernovou tematikou, účinkoval aj v desiatkach nízkorozpočtových westernov, až kým ho John Ford v roku 1939 neobsadil do filmu Prepadnutie (Stagecoach).
Spolu potom nakrútili viacero ďalších zaujímavých westernov – napríklad Pevnosť Apačov (Fort Apache, 1948), Žltá stuha (She Wore a Yellow Ribbon, 1949), Stopári (The Searchers, 1956).
Významné filmy vznikli aj v spolupráci s ďalším z režisérskych klasikov Howardom Hawksom: Červená rieka (Red River, 1948), Rio Bravo (1959) alebo El Dorado (1966). Posledným hraným titulom legendy westernových príbehov bol western Strelec (The Shootist) z roku 1976.
Producent a režisér
V 50. rokoch 20. storočia sa Wayne podieľal aj na produkcii filmov. Pred smrťou v roku 1979 účinkoval už len v dokumentárnych televíznych reláciách.
Jeho režijná prvotina, film s témou boja za slobodu, Alamo (1960) sa zaoberá otázkou obrany rovnomennej pevnosti skupinou dobrovoľníkov, ktorí čelili mnohonásobnej presile Mexičanov v roku 1836.
Okrem iných režíroval aj film Zelené barety (The Green Berets, 1968), v podstate propagandistický film oslavujúci americké vojenské jednotky vo Vietname.
O Waynovi bolo známe, že bol oddaným Američanom – superpatriotom. Bol trikrát ženatý a mal sedem detí. V 1964 mu diagnostikovali rakovinu pľúc, podrobil sa viacerým operáciám, zhubnej chorobe podľahol v Los Angeles až o 15 rokov neskôr.
Posmrtne mu v roku 1980 americký prezident Jimmy Carter udelil najvyššie civilné vyznamenanie Medailu slobody.