Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice – archeologičky Martiny Kušnírovej 21. februára 2018 významne ovplyvnila spoločenské a politické udalosti na Slovensku. Ani po piatich rokoch však verejnosť nepozná objednávateľov vraždy a súdne procesy s podozrivými naďalej pokračujú.
Bývalý kolega zavraždeného novinára a investigatívny žurnalista Adam Valček tvrdí, že do konca života nezabudne na prvé momenty po tom, ako sa o vražde dozvedel. Najskôr informáciám neveril, neskôr cítil zdesenie.
Medzinárodná spolupráca bola jedným, ak nie hlavným dôvodom, prečo sa to podarilo tak rýchlo vyšetriť a tak detailne vyšetriť. Vyjadril sa Valček k spolupráci slovenských orgánov s FBI či Europolom.
„Nemám vedomosti o tom, že by také technologické kapacity boli dovtedy niekedy nasadené. Bavíme sa o skúmaní mobilných telefónov, telekomunikačných dát a tak ďalej,“ povedal na margo bezprecedentnosti detailného vyšetrovania vraždy.
Prepojenie prípadov bolo prospešné
Prepojenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej s prípadom prípravy vrážd prokurátorov mohlo z pohľadu obhajcov priniesť procesný chaos, podľa Valčeka je však prepojenie prospešné.
„V istom zmysle sa tie deje prelínajú. Ján Kuciak, jedna z káuz, ktorou štval Mariána Kočnera, je kauza Technopol Service, ktorú dozoroval vtedajší prokurátor, terajší generálny prokurátor Maroš Žilinka – na ktorého bola daná objednávka. Plastickejšie to opisuje motív ľudí, ktorí dnes sedia na lavici obžalovaných. Myslím si, že to bolo prospešné,“ skonštatoval Valček.
V porovnaní s prvým procesom poskytuje druhá séria pojednávaní podľa Valčeka komplexnejší obraz o skutku.