Na hlavný obsah

Rada OSN pre ľudské práva má nových členov. Pribudlo aj Rusko a Čína

Časť členov sa každý rok mení, v hlasovaní neuspela Saudská Arábia.

Rada OSN pre ľudské práva má nových členov. Pribudlo aj Rusko a Čína
Čínska komunistická strana v tomto roku oslavovala 70. výročie založenia Čínskej ľudovodemokratickej republiky. Foto: SITA/AP

Čína, Rusko či Kuba. To sú noví členovia vrcholného orgánu OSN pre ľudské práva. Stali sa nimi v utorok (13. 10.) napriek odporu aktivistov, ktorí poukazovali na prístup týchto štátov k rešpektovaniu ľudských práv. Ďalší uchádzač o kreslo v prestížnom grémiu – Saudská Arábia – pri hlasovaní naopak neuspela.

Rada sídli v Ženeve a pozostáva zo 47 členov, ktorých vyberajú členské štáty OSN. Každý rok sa časť jej členov mení. V tomto roku boli nanovo zvolené štáty Pobrežie Slonoviny, Gabon, Malawi, Kuba, Bolívia, Uzbekistan, Francúzsko a Británia. Svoje členstvo v rade obhájili Senegal, Nepál, Pakistan, Ukrajina a Mexiko. Ich nové funkčné obdobie sa začne 1. januára 2021 a potrvá tri roky.

Saudská Arábia do rady neprešla

Pre spravodlivé zastúpenie štátov má v rade každá časť sveta vyhradený určitý počet kresiel. Ázijsko-pacifický región bol jedinou skupinou, v ktorej museli kandidáti skutočne súťažiť, pretože ich päť súperilo o štyri kreslá. Práve do tohto regiónu patrí Saudská Arábia.

Pri hlasovaní o kandidátoch v regióne získal Pakistan 169 hlasov, Uzbekistan 164, Nepál 150, Čína 139 a Saudská Arábia iba 90 hlasov. Do Rady OSN pre ľudské práva sa nedostala napriek svojim avizovaným reformným plánom.

Proti jej kandidatúre sa však veľmi dôrazne postavili ľudskoprávne organizácie ako Human Rights Watch, ktoré pripomenuli, že tento blízkovýchodný štát naďalej prenasleduje obhajcov ľudských práv, disidentov a aktivistov za práva žien a priznal len malú zodpovednosť za predchádzajúce porušenia ľudských práv vrátane zabitia publicistu denníka Washington Post a  kritika režimu v Rijáde, Džamála Chášukdžího, na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule pred dvoma rokmi.

Novozvoleným členom Rady OSN pre ľudské práva zagratuloval na twitteri aj Volkan Bozkir, aktuálny predseda Valného zhromaždenia OSN:

Koalícia skupín pre ľudské práva z Európy, Spojených štátov a Kanady vyzvala minulý týždeň členské štáty OSN, aby sa postavili proti zvoleniu Číny, Ruska, Saudskej Arábie, Kuby, Pakistanu a Uzbekistanu s tým, že vďaka svojmu prístupu k ľudským právam nie sú kompetentné stať sa členom Rady OSN pre ľudské práva.

Rada OSN pre ľudské práva bola zriadená rezolúciou Valného zhromaždenia OSN z 15. marca 2006 ako jeden z jeho pomocných orgánov a nahradila Komisiu OSN pre ľudské práva, kritizovanú za slabú reakciu na zlý stav dodržiavania ľudských práv v niektorých štátoch. Čoskoro sa však aj Rada OSN pre ľudské práva stala terčom rovnako motivovanej kritiky.

Pre absenciu zásadných reforiem z nej Spojené štáty v júni roku 2018 vystúpili. USA kritizovali členstvo takých krajín ako Čína, Kuba a Venezuela, ktoré sú obviňované z porušovania ľudských práv. Deklarovali tiež, že rada je „chronicky zaujatá voči Izraelu“. Minister zahraničných vecí Mike Pompeo sa na twitteri vyjadril, že zvolenie Číny, Ruska a Kuby potvrdzuje, že rozhodnutie USA opustiť túto inštitúciu bolo správne.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet