Na hlavný obsah

Finančný sektor ostáva stabilný, hlási NBS

Pokles ziskovosti bánk by mal pokračovať.

Finančný sektor ostáva stabilný, hlási NBS
Policajná potýčka s demonštrantmi počas protestu pred stretnutím G7 v nemeckom Mníchove.

Napriek výraznému vplyvu koronakrízy na domácu ekonomiku zostáva finančný sektor v SR stabilný. Banky vstupujú do krízy so silnou kapitálovou pozíciou, ich ziskovosť bude však výrazne oslabená. Napriek tomu budú pripravené zvládnuť aj výrazne negatívny stresový scenár. Vyplýva to zo správy o finančnej stabilite, ktorý predstavili zástupcovia Národnej banky Slovenska (NBS).

Centrálna banka predpokladá, že pokles ziskovosti bankového sektora bude pokračovať aj v roku 2021. Neočakávajú však, že by bankový sektor ako celok vykázal výrazné koncoročné straty. Čistý zisk by mohol dosiahnuť úroveň približne dvoch tretín zisku z predkrízového obdobia, v nasledujúcom roku približne tretinový zisk. V nepriaznivom scenári hrozí, že v roku 2021 nevykáže bankový sektor žiaden zisk, zároveň by však nemal skončiť ani vo výraznejšej strate. Z pohľadu jednotlivých typov bánk NBS predpokladá, že straty z krízy pravdepodobne viac zasiahnu skupinu malých a stredných bánk.

Výkonný riaditeľ úseku dohľadu a finančnej stability v NBS Vladimír Dvořáček povedal, že charakteristické pre súčasnosť sú nielen pandémia, ale aj neistota, keďže nepoznáme charakter následkov. Riešenie problémov nie je podľa neho v ekonomickej oblasti, ale v medicínskej oblasti, až následne je možné riešiť ekonomické otázky. Slovensko je podľa Dvořáčka malá otvorená ekonomika, ktorá je závislá od obchodných partnerov. V lete prišlo ekonomické oživenie a situácia sa začala postupne vracať do pôvodných koľají. Avšak druhá vlna pandémie tento optimizmus brzdí.

Národná banka vytýčila tri základné riziká v rámci bankového sektora. Tým najvýznamnejším ostáva nesplácanie úverov. Vyplýva zo zníženia tržieb podnikov a okresania príjmov domácností. Podľa centrálnej banky pomohli vládne opatrenia, konkrétne odklady splátok úverov. Zmierňujú riziko nesplácania a rozkladajú ho v čase. V tomto roku ešte bankový sektor nepocíti významný vplyv, skôr až v budúcom roku, keď skončí moratórium odkladu splátok. Avšak NBS nevidí potrebu predlžovania legislatívnej podoby odkladu splátok, vidí skôr priestor na aktívny prístup bánk.

Riziko dostupnosti úverovania sa zatiaľ neprejavilo, tvrdí Dvořáček. Na strane bánk zatiaľ centrálna banka vidí dostatok kapitálu a likvidity, aby pokračovali vo financovaní. Financovanie je naďalej plynulé. Napríklad úvery na bývanie stále rýchlo rastú. Avšak spotrebné úvery domácnostiam výrazne klesli, je to podľa Dvořáčka pre pokles dopytu zo strany klientov.

Ako doplnil riaditeľ odboru finančnej stability v NBS Marek Ličák, banky poskytujú úvery len vtedy, keď sa cítia stabilne. Ak sa im nedarí, prvé „škrtia“ úvery. Je preto podľa neho potrebné mať stabilný finančný sektor a o stabilitu je potrebné bojovať. A to, že aktuálne hodnotí Národná banka Slovenska sektor za stabilný, je podľa Ličáka najmä výsledkom minulých rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika