Na hlavný obsah

Baldwin sa vyslovil za obmedzenie používania strelných zbraní pri nakrúcaní

Zastrelená kameramanka bola jeho kamarátkou.

Baldwin sa vyslovil za obmedzenie používania strelných zbraní pri nakrúcaní
Na snímke americký herec Alex Baldwin. Foto: TASR/AP

Americký herec Alec Baldwin prvýkrát po smrti kameramanky Halyny Hutchinsovej, ktorú predtým tento mesiac neúmyselne zastrelil pri nakrúcaní, verejne prehovoril na kameru.

Novinárom povedal, že filmárka bola jeho kamarátka. Prípad pritom označil za „jeden z miliardy“ a poznamenal, že by v záujme bezpečnosti podporil obmedzenie používania strelných zbraní pri nakrúcaní. Zároveň zdôraznil, že mu polícia nariadila vyšetrovanie nekomentovať.

„Nemôžem sa k tomu vyjadrovať, pretože prebieha vyšetrovanie,“ povedal herec kameramanom a fotografom pri neplánovanom rozhovore pri diaľnici vo Vermonte. Herec zároveň uviedol, že k podobným nehodám dochádza len veľmi zriedkavo.

Baldwin 21. októbra pri nakrúcaní westernu Rust v Novom Mexiku vystrelil zo zbrane, v ktorej bol ostrý náboj. Predtým mu však oznámili, že zbraň nie je nebezpečná. Štyridsaťdvaročná kameramanka Hutchinsová prišla o život a 48-ročný režisér Joel Souza utrpel zranenie ramena.

„Bola to moja kamarátka. V deň, keď som prišiel do Santa Fe a začal nakrúcať, som ju vzal s Joelom na večeru,“ povedal Baldwin o Hutchinsovej. Poznamenal, že štáb pred tragédiou dobre spolupracoval.

Nikto doteraz nebol obvinený, ale pozornosť sa sústreďuje na osoby, ktoré manipulovali so zbraňou pred smrtiacim výstrelom. Prokurátori tiež nevylúčili stíhanie Baldwina.

Americké médiá uvádzajú, že Baldwinovi ako hercovi zrejme nehrozí stíhanie, hviezda snímku Rust ale aj produkuje, čím nesie určitú zodpovednosť tiež za priebeh nakrúcania. Baldwin uviedol, že veľmi pochybuje o tom, či bude nakrúcanie pokračovať.

Po tragickom incidente sa vo filmovom priemysle začali množiť výzvy, aby sa pri nakrúcaní filmov a seriálov nepoužívali pravé strelné zbrane, ktoré na účely nakrúcania väčšinou obsahujú slepé náboje.

„Viem, že pokračujúce úsilie o obmedzenie používania strelných zbraní pri nakrúcaní je niečo, čo ma nesmierne zaujíma,“ povedal Baldwin. Dodal, že v tejto oblasti nie je odborník, ale mieni podporiť odporúčania povolaných, ktoré povedú k zvýšeniu bezpečnosti pri filme.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet