Na hlavný obsah

Premiér R. Fico udelil štátnu cenu Alexandra Dubčeka trom laureátom

Urobil tak počas slávnostného galavečera k výročiu vstupu SR do EÚ.

Premiér R. Fico udelil štátnu cenu Alexandra Dubčeka trom laureátom
Starostka obce Uhrovec Zuzana Máčeková preberá štátnu cenu Alexandra Dubčeka z rúk premiéra Roberta Fica. Foto: RTVS

Pri príležitosti 20. výročia od vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie odvysielala RTVS slávnostný galavečer plný hudobno-tanečných vystúpení rôznych umeleckých telies či jednotlivcov.

Na podujatí sa zúčastnili napríklad aj premiér Robert Fico, novozvolený prezident Peter Pellegrini, exprezidenti Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič, bývalý predseda parlamentu Boris Kollár, expremiéri Mikuláš Dzurinda či Eduard Heger a rôzni súčasní ministri.

Súčasťou večera bolo aj udeľovanie štátnej ceny Alexandra Dubčeka, ktorou vláda SR oceňuje jednotlivca alebo kolektív za mimoriadne činy v rôznych sférach spoločenského, kultúrneho alebo ekonomického života na Slovensku.

Prvou ocenenou večera sa stala starostka obce Uhrovec Zuzana Máčeková za podiel na rozvoji obce a mikroregiónu Uhrovská dolina, ako aj za šírenie odkazu dvoch slovenských velikánov – Alexandra Dubčeka a Ľudovíta Štúra.

Ďalšou laureátkou štátnej ceny bola najdlhšie pôsobiaca predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR v histórii našej krajiny Marta Žiaková. Ocenenie si z rúk predsedu vlády prevzala za významné zásluhy o rozvoj v oblasti jadrovej energetiky.

Ako posledný štátnu cenu Alexandra Dubčeka obdržal Spevácky zbor slovenských učiteľov, ktorý viac ako 100 rokov reprezentuje SR doma i v zahraničí. Na svetovej olympiáde zborového spevu v lotyšskej Rigy získal zbor v kategórii mužské zbory zlatú medailu.

Fico: Členstvo v EÚ Slovensku pomohlo

Fico v prejave uviedol, že SR by mala byť v rámci EÚ) aktívna a mala by prispievať k formovaniu spoločných európskych stanovísk.

Za dôležitú Fico považuje otázku zahraničnej politiky aj ambicióznych plánov EÚ. „Slovenská republika chce byť súčasťou diskusií, či sme schopní rekonštruovať ambiciózne plány, ktoré sú postavené napríklad v oblasti životného prostredia, ale možno aj iné ciele, ktoré sme nastavili,“ skonštatoval.

Slovensko by sa podľa jeho slov malo zaujímať aj o to, ako sa EÚ bude stavať k extrémom v hodnotových otázkach, ale aj o to, ako chce reagovať na prejavy suverenity a samostatnosti individuálnych členských štátov.

„Únia je predovšetkým o jednote v rozmanitosti, musíme túto rozmanitosť rešpektovať, v opačnom prípade ide Európa do veľmi komplikovaných období,“ doplnil.

V tejto súvislosti predseda vlády upozornil na potrebu zachovania práva veta členských štátov. Vďaka nemu sa podľa jeho slov rešpektujú určité prvky rozmanitosti, suverenity a samostatnosti. „Samozrejme, pri plnom rešpektovaní hodnôt a princípov EÚ ako takej,“ skonštatoval. Zdôraznil tiež potrebu mieru a rešpektu.

Slovensku členstvo v Európskej únii podľa premiéra mimoriadne pomohlo. V tejto súvislosti vyzdvihol konsenzus vtedajších koaličných aj opozičných politikov pri referende o vstupe SR do Únie. Poukázal na to, že aj v súčasnosti existuje konsenzus na zotrvaní v EÚ, no líšia sa pohľady na kvalitu nášho budúceho členstva.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko