Na hlavný obsah

Maliar a ilustrátor Ferdinand Hložník sa narodil pred 100 rokmi

V roku 1982 mu udelili titul zaslúžilý umelec.

Maliar a ilustrátor Ferdinand Hložník sa narodil pred 100 rokmi
Na snímke maliar Ferdinand Hložník. Foto: Facebook

Významný maliar a ilustrátor Ferdinand Hložník sa narodil 18. novembra 1921 vo Svederníku. S jeho tvorbou sa mohli v 80. rokoch minulého storočia zoznámiť aj prváci na základných školách, ilustroval totiž šlabikár z roku 1982. Ilustráciami obohatil však aj ďalšie didaktické či rozprávkové knihy. Nemenej významným výtvarným umelcom bol aj jeho starší brat Vincent Hložník (1919-1997).

Ferdinand v rokoch 1942 až 1946 študoval na oddelení kreslenia a maľovania na bratislavskej Slovenskej technickej univerzite u profesorov Jána Mudrocha a Maximiliána Schurmanna. Ako gymnaziálny učiteľ pôsobil v rokoch 1947-1948 v Jure pri Bratislave. Odtiaľ prešiel na reálne gymnázium v Bratislave, kde vyučoval do roku 1952. Od tohto roku začal pôsobiť ako samostatný umelec.

Výstavy s bratom

V začiatkoch svojej tvorby sa inšpiroval kubizmom, ale aj inými modernými výtvarnými prúdmi. Neskôr sa častejšie vracal k tradičnejšiemu spôsobu vyjadrenia, teda k realistickej maľbe. Stále ho však lákala aj imaginácia a fantázia, čo napokon vyústilo do originálneho štýlu charakterizovaného voľnou, figuratívno-krajinárskou výtvarnou výpoveďou.

Spoločne s bratom Vincentom absolvovali niekoľko kresliarskych ciest po Slovensku, ktoré zakončili spoločnými výstavami. Známe sú aj jeho diela s tematikou Slovenského národného povstania. Svoje diela vystavoval nielen v Česku a na Slovensku, ale tiež v Nemecku, v Poľsku, v Mexiku, vo Švédsku, v Taliansku či v Brazílii.

V roku 1967 ocenili umelca cenou Cypriána Majerníka. Za ilustrátorskú tvorbu získal v roku 1976 na Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) Cenu Ľudovíta Fullu. V roku 1982 mu udelili titul zaslúžilý umelec.

Ferdinand Hložník zomrel 27. februára 2006 v Bratislave.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko