Na hlavný obsah

EÚ načrtla plán pripravenosti na zdravotné krízy v roku 2023

Vychádza zo skúseností získaných počas pandémie.

EÚ načrtla plán pripravenosti na zdravotné krízy v roku 2023
Ilustračná snímka vlajky Európskej únie. Foto: TASR/AP

Európska komisia (EK) v stredu (30. 11.) zverejnila svoju prvú správu o stave pripravenosti v oblasti zdravia.

Správa vyzdvihuje pokrok, ktorý sa podarilo dosiahnuť v oblasti pripravenosti. Vyzdvihla tiež schopnosť reakcie od začiatku pandémie ochorenia COVID-19, najmä z hľadiska zdravotníckych protiopatrení.

Dokument vychádza zo skúseností získaných počas pandémie, ako aj z výsledkov práce na posilňovaní pripravenosti a akcieschopnosti.

Správa identifikuje nové výzvy

Identifikuje nové výzvy, ktorým sú orgány verejného zdravotníctva vystavené, a sumarizuje opatrenia, ktoré EK prijme na ich rýchle riešenie.

EK uviedla, že zriadením Úradu pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie (HERA) podnikla dôležité kroky vo všetkých oblastiach vrátane prevencie, výskumu, medzinárodnej spolupráce, akcieschopnosti, investícií a boja proti dezinformáciám.

Na základe troch prioritných zdravotných rizík identifikovaných v júli 2022 (patogény s vysokým pandemickým potenciálom, chemické, biologické, rádiologické a jadrové hrozby a napokon riziká antimikrobiálnej rezistencie) sú v správe stanovené kľúčové opatrenia na zlepšenie pripravenosti EÚ v budúcom roku.

Ďalšie kroky sa sústreďujú na štyri osi s konkrétnymi opatreniami na rok 2023. V oblasti zdravotníckych protiopatrení dôjde k založeniu HERA INVEST s rozpočtom 100 miliónov eur na podporu inovačných a strategických projektov zameraných na vývoj opatrení proti cezhraničným hrozbám pre zdravie.

Vývoj vakcín proti koronavírusu

EK investuje 80 miliónov eur do projektov vakcín druhej generácie proti COVID-19 s úmyslom podporiť ich vývoj a nájsť technológie, ktoré by sa dali využiť aj inak ako len proti tejto chorobe.
HERA vyvinie platformu s informáciami o zdravotníckych opatreniach.

Pôjde o nástroj na zhromažďovanie informácií a posudzovanie hrozieb, ktorý lepšie prepojí odhaľovanie zdravotných hrozieb s dostupnosťou a prístupom k zdravotníckym protiopatreniam.

Okrem toho dôjde aj k posilneniu nástroja EU FAB tak, aby dokázal zaručiť, že v čase krízy bude Únia disponovať dostatočnými kapacitami na výrobu vakcín a liekov zachraňujúcich životy. Prístup k zdravotníckym protiopatreniam členským štátom uľahčí aj vypracovanie dynamického nákupného systému.

EÚ chce zároveň zlepšiť medzinárodnú a globálnu spoluprácu. Cieľom je upevňovať a rozširovať strategické partnerstvá EÚ s tretími krajinami.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet