Bieloruský súd v stredu (3. 5.) poslal bývalého šéfredaktora opozičného média Nexta Ramana Prataseviča na osem rokov do väzenia. Informovali o tom tlačové agentúry Reuters a TASS. Prokuratúra žiadala pre Prataseviča desať rokov za mrežami.
Ďalších obvinených v tomto prípade – zakladateľa spoločnosti Nexta Sciapan Pucilu a bývalého redaktora kanálu Telegram Jana Rudzika – súd poslal do väzenia na 20, resp. 19 rokov v ich neprítomnosti, uvádza nezávislá webová stránka Naša Niva.
Pratasevič, Pucila a Rudzik boli podľa bieloruskej štátnej tlačovej agentúry Belta obvinení zo spáchania najmenej 1 586 trestných činov. Úrady ich okrem iného obvinili z podnecovania nenávisti a masových nepokojov, sprisahania za účelom prevratu alebo z účasti na extrémistickej činnosti.
V tomto prípade súdili len Prataseviča, ktorý je od svojho zatknutia v roku 2021 v domácom väzení. Jeho kolegovia žijú v exile a súd vyniesol ich dlhoročné rozsudky v neprítomnosti. Prokurátor uviedol, že Pratasevič splnil podmienky dohody o spolupráci, a preto pre neho žiadal nižší trest, informovala predtým agentúra AFP.
Pratasevičovo zadržanie
Bieloruské bezpečnostné zložky zadržali dnes už 27-ročného Prataseviča, opozičného novinára, a jeho vtedajšiu ruskú partnerku Sofju Sapegovú vlani v máji po tom, ako prinútili civilné lietadlo smerujúce z Atén do Vilniusu pristáť v Minsku.
Letecký incident a zadržanie dvojice odsúdili viaceré krajiny vrátane Spojených štátov a Európskej únie. Následne rozšírili sankcie proti bieloruskému režimu. Sapegovú minulý rok v Bielorusku odsúdili na šesť rokov väzenia.
Spravodajský kanál Nexta rozsiahlo informoval o povolebných protestoch proti režimu dlhoročného autoritárskeho bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka v roku 2020. Oficiálne výsledky hlasovania zabezpečili Lukašenkovi nové funkčné obdobie, ale opozícia a západné krajiny považujú voľby za zmanipulované. Režim, ktorý tvrdo potlačil protesty, označil Nextu za „teroristickú organizáciu“.