Na hlavný obsah

Rusi opúšťajú Záporožskú jadrovú elektráreň, tvrdí ukrajinská vojenská rozviedka

Majú ju opustiť do 5. júla.

Rusi opúšťajú Záporožskú jadrovú elektráreň, tvrdí ukrajinská vojenská rozviedka
Na archívnej snímke z 1. mája 2022 Záporožská jadrová elektráreň. Foto: TASR/AP

Rusko postupne znižuje počet svojich zamestnancov v okupovanej Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny. Uviedla to v piatok (30. 6.) na sociálnej sieti Telegram ukrajinská vojenská rozviedka GUR.

Nespresnila, prečo časť personálu elektráreň opustila. Kyjev pritom tento mesiac Moskvu obvinil z plánovania „teroristického“ útoku na jadrovú elektráreň s následným únikom radiácie. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov to v piatok podľa agentúry Reuters označil za „číre klamstvá“.

Ruská korporácia Rosatom poprela, že by dala príkaz zamestnancom opustiť elektráreň, ktorú ruské vojská okupujú od vlaňajšieho marca.

„Podľa posledných údajov zamestnanci postupne opúšťajú územie Záporožskej jadrovej elektrárne,“ uviedla ukrajinská rozviedka.

GUR ďalej informovala, že medzi prvými ľuďmi, ktorí odišli, boli traja zamestnanci ruskej štátnej energetickej korporácie Rosatom – šéfka právneho oddelenia, hlavný inšpektor a námestník pre bezpečnosť – a že ukrajinským zamestnancom, ktorí podpísali dohodu s Rosatomom, bolo tiež odporúčané odísť.

Zamestnanci majú podľa GUR elektráreň opustiť do 5. júla a najlepšie odísť na Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014.

Odchádzajú aj vojenské hliadky

GUR ďalej píše, že sa postupne znižuje tiež počet vojenských hliadok v rozľahlom areáli elektrárne a v neďalekom meste Enerhodar. Zamestnancom, ktorí zostávajú v elektrárni, bolo údajne povedané, že v prípade akýchkoľvek mimoriadnych udalostí majú zvaliť vinu na Ukrajinu.

„Záporožská jadrová elektráreň funguje normálne. Takéto pokyny (opustiť elektráreň) sme nedali. Nikto nikam neodchádza,“ povedali agentúre TASS v tlačovom oddelení Rosatomu.

Ukrajinské úrady vo štvrtok (29. 6.) v blízkosti najväčšej jadrovej elektrárne v Európe vykonávali nácvik reakcie pre prípad jadrovej katastrofy. Kyjev a Moskva sa v minulých mesiacoch navzájom obviňovali z ostreľovania rozsiahleho komplexu.

Šéf ruskej diplomacie Lavrov dnes povedal, že Ukrajina si nebezpečne zahrá, pokiaľ ide o Záporožskú jadrovú elektráreň a obvinil Kyjev z „čírych klamstiev“, ktorými sú podľa neho tvrdenia, že Moskva chce elektráreň vyhodiť do povetria. Podľa Lavrova naopak Moskva vyjadrila svoje vážne znepokojenie nad údajným „provokatívnym konaním“ Ukrajiny.

Lavrov v piatok vo svojich vyjadreniach podľa Reuters okrem iného odmietol, že by ruská armáda úmyselne útočila na civilné objekty na Ukrajine. Mieri podľa neho len na vojenskú infraštruktúru a ďalšie vojenské ciele.

Ukrajinu naopak Lavrov bez dôkazov obvinil z toho, že umiestňuje vojakov a ťažké zbrane do objektov civilnej infraštruktúry, ako sú školy a bytové domy. Takáto taktika je podľa Lavrova vojnovým zločinom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet