Na hlavný obsah

Prezident USA Biden vymenoval riaditeľa CIA Williama Burnsa za člena svojho kabinetu

Išlo o symbolický krok.

Prezident USA Biden vymenoval riaditeľa CIA Williama Burnsa za člena svojho kabinetu
Na snímke riaditeľ CIA William Burns. Foto: SITA/AP

Prezident USA Joe Biden v piatok (21. 7.) vymenoval riaditeľa americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Williama Burnsa za člena svojho kabinetu. Informovala o tom agentúra AP dodávajúc, že išlo o symbolický krok, ktorý vyzdvihuje Burnsov vplyv a jeho prácu pri podpore Ukrajiny zo strany Washingtonu.

„CIA pod jeho vedením prináša jasný a dlhodobý prístup k hlavným výzvam našej národnej bezpečnosti,“ uviedol Biden vo svojom vyhlásení.

Burns bude ako člen Bidenovho kabinetu pôsobiť po boku riaditeľky spravodajských služieb USA Avril Hainesovej. Jej úrad určuje smerovanie CIA a ďalších spravodajských služieb. Podľa denníku The Washington Post by mu však nová pozícia nemala priniesť žiadne nové právomoci, keďže Burnsovo vymenovanie je do veľkej miery iba symbolický krok.

Ako poznamenala AP, Burns – kariérny diplomat a bývalý veľvyslanec USA v Moskve – zohral kľúčovú úlohu v stratégii Bieleho domu odtajniť zistenia spravodajských služieb o tom, že Rusko plánuje rozsiahlu inváziu na Ukrajinu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet