Na hlavný obsah

Severná Kórea vystrelila do vôd Japonského mora dve balistické rakety krátkeho doletu

Soul to odsúdil ako provokáciu.

Severná Kórea vystrelila do vôd Japonského mora dve balistické rakety krátkeho doletu
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Severná Kórea vystrelila v noci na stredu (19. 7.) do vôd Japonského mora dve balistické rakety krátkeho doletu, informovala juhokórejská armáda. Správa prišla len niekoľko hodín po tom, čo americká jadrová ponorka prvýkrát za posledné desaťročia navštívila prístav v Južnej Kórei.

Podľa zboru náčelníkov štábov juhokórejskej armády rakety vystrelili v stredu v skorých ranných hodinách z oblasti severokórejskej metropoly Pchjongjang. Predtým, než strely dopadli do Japonského mora, nachádzajúceho sa pri východnom pobreží Kórejského polostrova, preleteli približne 550 kilometrov.

Soul najnovšie odpálenie severokórejských rakiet odsúdil ako provokáciu a jasné porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN.

Podľa japonského ministerstva obrany strely zrejme dopadli do mora mimo exkluzívnej ekonomickej zóny Japonska.

Soul a Washington v posledných mesiacoch posilňujú obrannú spoluprácu vzhľadom na stúpajúce napätie na Kórejskom polostrove.

V utorok sa konalo prvé stretnutie tzv. Poradnej skupiny pre jadrové otázky (NCG), ktorá má zlepšiť koordináciu medzi USA a Južnou Kóreou v jadrových otázkach a zvýšiť pripravenosť na prípadný útok zo strany Severnej Kórey. Na jej zriadení sa dohodli lídri USA a Kórey už v apríli.

Poradná skupina v utorok tiež oznámila, že americká jadrová ponorka USS Kentucky je na návšteve prístavu Pusan, prvýkrát od roku 1981. Ponorka je vybavená balistickými raketami schopnými niesť jadrové hlavice. Očakávalo sa, že na to Severná Kórea dôrazne zareaguje.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet