Na hlavný obsah

Po ničivom požiari v Telgárte prišli desiatky ľudí o strechu nad hlavou. Polícia začala trestné stíhanie

Bez strechy nad hlavou ostalo desať rodín a mnoho detí.

Po ničivom požiari v Telgárte prišli desiatky ľudí o strechu nad hlavou. Polícia začala trestné stíhanie
Zhorené chatrče v osade v Telgárte. Foto: RTVS

Obec Telgárt vyhlásila po nočnom požiari v miestnej osade mimoriadnu situáciu. Pri požiari prišla o život jedna osoba a plamene zničili viac ako polovicu tunajších drevených chatrčí. O strechu nad hlavou prišlo približne 70 ľudí. Pre TASR to uviedli riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Brezne Jozef Oravkin a starosta obce Jozef Štajer.

V súvislosti s požiarom polícia už začala trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. Potvrdila to hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová.

„Presná príčina vzniku požiaru doposiaľ nie je známa, vyšetrovateľ čaká na správu od zisťovateľa príčin požiarov a prípad je v štádiu vyšetrovania,“ skonštatovala krajská policajná hovorkyňa.

K požiaru v osade v Telgárte došlo v noci zo stredy (19. 7.) na štvrtok. Plamene kompletne zničili osem drevených chatrčí, ďalšie požiarom poškodil. Na mieste zasahovalo 16 profesionálnych i dobrovoľných hasičov so šiestimi kusmi techniky z Brezna, Telgártu, Závadky nad Hronom a Šumiaca.

„V čase príchodu príslušníkov HaZZ boli stavby v tretej až štvrtej fáze horenia a nedalo sa už nič urobiť. V jednej z chatrčí sa pri likvidačných prácach a odkrytí strešnej konštrukcie našla uhorená osoba vo veku 75 rokov,“ skonštatoval Oravkin.

Mimoriadna situácia

Podľa starostu zhorela viac ako polovica osady a o strechu nad hlavou prišlo približne 70 ľudí. Tých, ktorí prišli o svoje domovy, dočasne ubytujú v priestoroch komunitného centra, uviedol Štajer.

„Všetko sústreďujeme do komunitného centra. Ľuďom tam zabezpečíme nocľah aj stravu,“ povedal Štajer s tým, že kapacitne by mali priestory postačovať.

Komunitné centrum zásobujú potravinami, hygienickými potrebami aj oblečením. Podľa starostu je však táto forma ubytovania vhodná len krátkodobo. Ľuďom, ktorí prišli o strechu nad hlavou, bude treba zabezpečiť alternatívne riešenie na dlhší čas.

Obec v súvislosti s požiarom vyhlásila mimoriadnu situáciu a komunikuje aj s Okresným úradom (OÚ) Brezno. Ako uviedol prednosta OÚ Brezno Ondrej Filipiak, v prípade potreby sú pripravení pomôcť so zabezpečením prikrývok, matracov či inej materiálnej pomoci.

Pomocnú ruku samospráve ponúkli i okolité obce, rôzne organizácie či Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK).

„Sme pripravení ponúknuť prenosné ležadlá na vytvorenie provizórnej nocľahárne a balíčky základných hygienických potrieb. Rovnako zisťujeme aj možnosti pomoci od štátu v súvislosti s vyhlásenou mimoriadnou situáciou,“ uviedol na sociálnej sieti predseda BBSK Ondrej Lunter.

Situáciu na mieste požiaru monitoruje aj redaktorka RTVS Martina Beshirová:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny