Na hlavný obsah

Poliak Kwiatkowski víťazom trinástej etapy na Tour, Pogačar opäť stiahol náskok Vingegaarda

Peter Sagan prišiel do cieľa na 158. priečke.

Poliak Kwiatkowski víťazom trinástej etapy na Tour, Pogačar opäť stiahol náskok Vingegaarda
Poliak Michal Kwiatkowski zvíťazil v trinástej etape na Tour de France, Foto: TASR/AP

Poľský cyklista Michal Kwiatkowski triumfoval v 13. etape 110. ročníka Tour de France. Jazdec stajne Ineos Grenadiers sa presadil z úniku a na vrchol kopca Grand Colombier prišiel po 137,8 km v čase 3:17:33 h.

Žltý dres si udržal obhajca Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma), no po záverečnom nástupe Tadeja Pogačara (SAE Team Emirates) má k dobru už len deväť sekúnd.

Pozrite si posledný kilometer trinástej etapy:


Pogačar zaútočil asi 400 metrov pred cieľom a dokázal sa odpútať od svojho najväčšieho rivala. Navyše si pripísal aj štyri bonusové sekundy v cieli. Druhý finišoval Belgičan Maxim Van Gils (Lotto Dstny).

Slovák Peter Sagan (TotalEnergies) išiel v horskej etape spolu s ostatnými šprintérmi a do cieľa prišiel na 158. mieste so stratou 25 minút.

Pozrite si súboj Pogačara a Vingegaarda:

Prvá polovica etapy zo Châtillon-Sur-Chalaronne sa išla po rovine, v druhej čakalo na cyklistov najprv nekategorizované stúpanie na Col de la Lebe, v strede ktorého bola aj rýchlostná prémia, a v závere 17,8 km dlhý Grand Colombier s priemerným sklonom 9,2%.

V úvode sa očakávala veľká snaha domácich pretekárov, keďže v piatok 14. júla oslavovali vo Francúzsku Deň dobytia Bastily. Aktivitou hýril Saganov tím TotalEnergies, z ktorého sa do 19-členného úniku dostal Pierre Latour. Spolu s ním však len ďalší dvaja Francúzi.

Pelotón im nedal veľa priestoru a pred prvým stúpaním asi 60 km pred cieľom mal stratu tri minúty. Na kopci sa začal trhať aj únik, v klesaní stratil Latour. Sagan prešiel stúpanie v pelotóne. Naopak, veľmi strácal šprintér Caleb Ewan, ktorý zostal sám vzadu a nakoniec v priebehu etapy z Tour odstúpil.

Únik doviedol do zdarného konca

Únik prišiel pod Grand Colombier s náskokom tri a pol minúty a hneď v úvode vyrazil vpred Quentin Pacher (Groupama-FDJ), posledný Francúz v čelnej skupine.

Vpredu však vydržal len krátko a čoskoro ho predbehol Kwiatkowski, za ktorým sa s minútovou stratou držali Harold Tejada (Astana), van Gils a James Shaw (EF Education-EasyPost).

Pelotón však bol už len minútu za nimi. Už v úvode stúpania si z neho vystúpili šprintéri aj so Saganom.

Hlavní ašpiranti na celkový triumf Vingegaard s Pogačarom išli bok po boku a do polovice kopca ani jeden neútočil. Obhajca mal pri sebe už len Seppa Kussa, Slovinec troch pomocníkov, ktorí udávali vysoké tempo a nikomu nedovolili nástupy.

Nesťahovali však z náskoku lídra, ktorý mal aj dva km pred páskou k dobru dve minúty a išiel si po veľké víťazstvo. Nakoniec vyhral o 47 sekúnd pred van Gilsom. Pogačar zaútočil až v závere a jeho dlhý nástup slávil úspech.

Vingegaard zredukoval stratu na štyri sekundy, no ďalšie štyri získal Slovinec vďaka tretiemu miestu. Pred víkendom tak stiahol manko v boji o žltý dres na deväť sekúnd.

Pozrite si celý rozhovor s víťazom:

Tridsaťtriročný Kwiatkowski si pripísal druhý triumf na Tour, prvý dosiahol pred troma rokmi. Celkovo to bolo jeho 31. víťazstvo, medzi nimi vyčnievajú titul majstra sveta z roku 2014 či Miláno – Sanremo (2017). „Nebol som v tom sám, v úniku som mal 18 kamarátov. Na kopci som mal dobrý náskok, ale bola to šialená skúsenosť.

Keď som sa dostal do úniku, myslel som si, že je to voľná vstupenka maximálne pod záverečné stúpanie, ale neveril som, že táto skupina bude bojovať o etapový triumf. Pretekári SAE Team Emirates išli naozaj vysoké tempo. No asi nechali odísť príliš veľa pretekárov a ja som mal v závere asi najlepšie nohy v mojom živote. Neveril som, že je to možné, no som tu,“ povedal víťaz.

Tour pokračuje cez víkend ďalšími dvoma horskými etapami v Alpách. V sobotu je na programe 151,8 km dlhá trasa z Annemasse do Morzine les Portes du Soleil s piatimi stúpaniami. Najťažšie príde na rad na záver asi 25 km pred cieľom, kopec Col de Joux Plane je dlhý 11,7 km s priemerným sklonom 8,5%.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport