Na hlavný obsah

Vyšetrovanie útoku na Zámockej ulici zastavili. Primárnym cieľom strelca mal byť vtedajší premiér E. Heger

Potvrdilo sa, že strelcom bol Juraj K.

Vyšetrovanie útoku na Zámockej ulici zastavili. Primárnym cieľom strelca mal byť vtedajší premiér E. Heger
Na snímke špeciálny prokurátor Daniel Lipšic hovorí počas tlačovej konferencie k tragickej streľbe na Zámockej ulici v Bratislave. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Vyšetrovanie tragickej streľby na Zámockej ulici v Bratislave zastavili. Pri teroristickom útoku zomreli v októbri 2022 dve osoby. Potvrdilo sa, že strelcom bol Juraj K.

Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. „Spôsob vykonania skutku bol mimoriadne chladnokrvný,“ podotkol špeciálny prokurátor. Skutok mal podľa neho charakter popravy.

Lipšic priblížil, že primárnym cieľom strelca mal byť najskôr vtedajší premiér Eduard Heger. Keďže sa páchateľ nedostal do fyzickej blízkosti premiéra, zrealizoval podľa špeciálneho prokurátora plán „B“.

Počas dňa, keď bol skutok spáchaný, zverejnil Juraj K. svoj manifest. Vzormi mu boli útoky z Nového Zélandu a z Kalifornie.

Manifest obsahuje prvky neonacizmu

„Manifest obsahuje zjavné prvky neonacistickej ideológie,“ priblížil Lipšic s tým, že vo vyšetrovanom prípade bolo vykonané veľké množstvo dokazovania.

„Skutok je preukazovaný výpoveďami svedkov, jednak spolužiakov páchateľa, ale aj rodičov páchateľa, ktorým sa páchateľ priznal, že daný skutok spáchal,“ povedal.

Trestné stíhanie bolo zastavené preto, lebo páchateľ skutku je mŕtvy. Pri tzv. osamelých vlkoch je podľa špeciálneho prokurátora veľmi ťažké zistiť, že sa chystajú takýto útok zrealizovať.

Prípad orgány kvalifikovali ako teroristický útok. V centre Bratislavy na Zámockej ulici došlo 12. októbra 2022 pred podnikom, ktorý navštevuje najmä LGBT+ komunita, k streľbe.

Na mieste zomreli dvaja muži. Zranená bola jedna žena. Páchateľ z miesta činu ušiel. Polícia ho našla na druhý deň ráno mŕtveho, spáchal vraj samovraždu.

Za spáchanie priestupku v podobe nezabezpečenia strelnej zbrane pred neoprávneným zneužitím uznali za vinného príbuzného strelca. Podľa polície mu uložili sankciu v zmysle zákona o priestupkoch. Odňali mu aj zbrojný preukaz.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko