Na hlavný obsah

SP v alpskom lyžovaní sa blíži do finále. Švajčiari sú po 36 rokoch blízko k dvom veľkým glóbusom

Finále SP v alpskom lyžovaní budete môcť sledovať naživo na obrazovkách RTVS.

SP v alpskom lyžovaní sa blíži do finále. Švajčiari sú po 36 rokoch blízko k dvom veľkým glóbusom
Na snímke Švajčiar Marco Odermatt a jeho krajanka Behramiová. Foto: TASR/AP, koláž: RTVS

Nadchádzajúce dva víkendy bude rakúsky Saalbach dejiskom finále svetového pohára alpských lyžiarok i lyžiarov. Z celkových desiatich veľkých i malých krištáľových glóbusov je v hre šesť, z toho jeden veľký. Ten mužský už má istý švajčiarsky suverén Marco Odermatt a k druhému je blízko jeho krajanka Lara Gutová-Behramiová.


Na finále svetového pohára je štartová listina obmedzená. Môžu nastúpiť len najlepší 25 pretekári jednotlivých disciplín, všetci, ktorí majú na konte aspoň 500 bodov a juniorskí majstri sveta.

Odermatt istým víťazom medzi mužmi

Dva glóbusy má už isté Odermatt, ktorý sa v predstihu stal víťazom nielen celkového poradia ale aj obrovského slalomu. O ďalšie „malé gule“ ešte bojuje v zjazde a super-G, pričom v oboch disciplínach vedie. V slalome je istý víťaz Rakúšan Manuel Feller.

Dvadsaťšesťročný Švajčiar môže zaútočiť na svoj vlastný rekord počte bodov v celkovom hodnotení, ktorý stanovil vlani na 2042. V zjazde mu je najbližšie Francúz Cyprien Sarrazin – má naňho náskok 42 bodov a titul má tak vo vlastných rukách.

Na zjazdovke Zwölferkogelwek mu stačí tretie miesto. V super-G je náskok až 81-bodový a tak mu stačí lepšie ako štrnáste miesto. Švajčiar má celkovo na konte tri veľké glóbusy, tri za „obrák“ (2022-2024) a jeden za super-G (2023).

Titul v zjazde by tak bol preňho vôbec prvý, k čomu prispel aj tvrdý pád a predčasný koniec sezóny Aleksandra Aamodta Kildeho, držiteľa malého glóbusu v tejto disciplíne v predošlých dvoch sezónach. Zranil sa v januári počas zjazdu vo Wengene.

Ženy doposiaľ spoznali len jednu víťazku

Ženy majú istú víťazku len v slalome, Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá oslavuje vo štvrtok (14. 3.) 29. narodeniny, obhájila cez víkend v Are titul po návrate z pauzy v dôsledku zranenia.

To utrpela koncom januára v zjazde v Cortine d’Ampezzo. Predčasný koniec sezóny Slovenky Petry Vlhovej i Talianky Sofie Goggiovej a niekoľkotýždňová absencia Shiffrinovej vytvorili šancu, ktorej sa chopila Gutová-Behramiová. Vo finále sú tak pravdepodobné dva veľké glóbusy pre Švajčiarsko, čo sa stalo naposledy v sezóne 1987/88 v podaní Pirmina Zurbriggena a Michely Figiniovej.

Gutová-Behramiová má najviac pódiových umiestnení a vedie vo všetkom okrem slalomu. Vlhová je napriek svojej skoro dvojmesačnej absencii v hodnotení jedinej rozhodnutej disciplíny stále na druhom mieste, v celkovom hodnotení na piatom.

V ňom je líderke najbližšie Talianka Frederica Brignoneová so stratou 282 bodov. Tridsaťdvaročná Švajčiarka si tak môže zaistiť veľký glóbus už v sobotnom „obráku“, stačí jej na to trináste miesto. V tej istej disciplíne má veľmi pohodlný 95-bodový náskok. Aby jej ušiel malý glóbus, musela by jej Talianska súperka vyhrať a Gutová-Behramiová skončiť nižšie ako na 15. pozícii.

V zjazde je Švajčiarke najbližšie zranená Goggiová a Rakúšanka Stephanie Venierová. Tá stráca 68 bodov a na prípadný zisk titulu potrebuje, aby líderka disciplíny skončila horšie siedma. Rovnaká je situácia v super-G, kde je na druhom mieste Cornelia Hütterová z Rakúska.

Gutová-Behramiová má celkovo na konte jeden veľký glóbus (2016) a štyri za super-G (2014, 2016, 2021, 2023). Obhajoba by pre ňu bola vôbec prvá v kariére.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport