Sloboda a Solidarita by pokračovala v pomoci Ukrajine a poslala by jej tanky a obrnené vozidlá pechoty. K pokračovaniu pomoci nášmu východnému susedovi sa hlási aj Progresívne Slovensko, Demokrati či Sme rodina. Ekonomickú a vojenskú pomoc neodmieta ani strana Hlas-SD.
K humanitárnej, nie však vojenskej pomoci, sa prikláňa Smer-SD s SNS. A podľa Milana Uhríka z Republiky už Slovensko Ukrajine pomohlo dosť.
Podobne sú politické tábory rozdelené aj pri otázke vstupu Ukrajiny do NATO či Európskej únie. Kým podľa Ivana Bilohuščinao zo SaS je to „len otázkou času a nutnou podmienkou“, Tomáš Valášek z PS si myslí, že ide o najlepší spôsob, ako zabrániť prípadným ďalším ruským výpadom na Ukrajinu. „Žiadna krajina neobetovala toľko pre európske ideály ako Ukrajina,“ povedal.
Presný opak vyhlásila strana Smer-SD, podľa ktorej by sa Ukrajina nemala stať členom NATO. Strana varuje pred možným ďalším eskalovaním problémov. „Mohlo by sa stať, že Európa a celé NATO budú vtiahnuté do vojenského konfliktu,“ uviedla v stanovisku. K Smeru sa pridáva Republika, podľa ktorej by členstvo Ukrajiny v NATO mohlo viesť k tretej svetovej vojne.
Jednoznačne kladné stanoviská za prijatie Ukrajiny do Európskej únie či NATO zaujali strany Sloboda a Solidarita, Demokrati a Progresívne Slovensko, podľa ktorých Ukrajina patrí do oboch zoskupení.
„Proces je len otázkou času. Nutnou podmienkou v prípade vstupu do NATO je však trvalé mierové usporiadanie vzťahov Ukrajiny a Ruskej federácie,“ dodal Ivan Bilohuščin zo SaS. Jeho strana sa nebráni ani prípadnej ďalšej vojenskej pomoci nášmu východnému susedovi.
„Mali by sme zvážiť napríklad odoslanie tankov T-72 a obrnených vozidiel pechoty BVP-1, ktoré sú pre modernú armádu zastarané a nemajú v našich ozbrojených silách perspektívu. Samozrejme, musíme zabezpečiť primeranú náhradu v rozumnom časovom horizonte,“ uviedol Bilohuščin.
Podobný názor na členstvo Ukrajiny v EÚ či NATO zastáva aj Tomáš Valášek z Progresívneho Slovenska. „Žiadna krajina neobetovala toľko pre európske ideály ako Ukrajina. Určite patrí do EÚ a mala by byť prijatá hneď, ako splní kritériá vstupu,“ povedal. K otázke prijatia do NATO uviedol, že je to najlepší spôsob, ako zabrániť opakovaným útokom Ruska na Ukrajinu.
„Neexistuje lepší spôsob, ako tomu zabrániť, než udeliť Ukrajine obranné garancie, ktoré vyplývajú z členstva v NATO. Nie teraz, nie počas vojny, ale po jej konci,“ spresnil Valášek.
Súhlasí tiež s tým, že Slovensko by malo aj naďalej Ukrajine pomáhať. „Keďže pokusy Ruska dobyť alebo aspoň zničiť Ukrajinu nepoľavujú, určite potrebujeme pokračovať aj v dodávkach pomoci,“ zdôvodnil.
Aj Jaroslav Naď z Demokratov verí, že Ukrajina sa stane členom oboch organizácií. „Veríme, že bezpečnostná situácia na Ukrajine a ďalšie potrebné náležitosti bude môcť náš sused splniť v dohľadnej dobe a stane sa členom oboch organizácií,“ uviedol exminister obrany.
Jeho strana je naďalej odhodlaná pomáhať Ukrajine, nakoľko to považuje za strategický záujem Slovenska. „Pretože len slobodná, demokratická a prosperujúca Ukrajina je zárukou bezpečnosti a prosperity aj nášho regiónu,“ uzavrel.
„Čo sa týka európskej integrácie, Ukrajina musí splniť všetky kritériá, tak ako ich stanovujú európske zmluvy a tak, ako sme ich museli splniť aj my. Rovnako musia byť takisto splnené podmienky vstupu do NATO,“ odpovedalo KDH na otázku, aký je ich názor na členstvo nášho východného suseda v týchto organizáciách. Kresťanskí demokrati zároveň zdôraznili, že v súčasnosti musí byť hlavnou otázkou spoločná pomoc Ukrajine, nakoľko jej územná celistvosť je podľa KDH aj slovenským primárnym záujmom.
„Sme presvedčení, že riešením konfliktu je kombinácia na jednej strane dôsledných a jednotných postojov koordinovaných v rámci EÚ a NATO, zameraných na podporu Ukrajiny brániacej sa voči ruskej agresii, a na druhej strane konštruktívny dialóg a dodržiavanie platného právneho poriadku a usporiadania hraníc rešpektujúceho medzinárodné zmluvy a dohovory. Ten dnes Putinov režim odmieta,“ uviedlo KDH v stanovisku.
Podľa Petra Kmeca z Hlasu-SD je otázka vstupu Ukrajiny do NATO v súčasnosti pre prebiehajúci vojenský konflikt bezpredmetná. „Každý štát, ktorý splní požadované kritériá na vstup a začne predvstupové rokovania, má právo stať sa členom EÚ,“ doplnil. Jeho strana chce aj naďalej pomáhať Ukrajine či už ekonomicky alebo vojensky. „Táto pomoc nemôže ísť na úkor obranyschopnosti krajiny, ani na úkor sociálneho postavenia ľudí na Slovensku. V minulosti, počas vlády koalície, bol medzi týmto veľký nesúlad,“ skonštatoval Kmec.
Rovnaký názor zastáva aj hnutie Sme rodina. „Vstup Ukrajiny do európskych štruktúr podporíme, ak splnia všetky kritériá. A čo sa týka NATO, tak pokým sa u nich bojuje nie je možné, aby vstúpili do NATO,“ odpovedalo v stanovisku. Aj Sme rodina by Ukrajinu v boji proti Rusku podporovalo. „Nesúhlasíme s tým, čo sa u nich deje, preto budú mať v našej krajine aj naďalej podporu, pretože istým spôsobom bojujú aj za nás,“ dodalo.
Republika, Smer-SD i SNS zaujali k členstvu Ukrajiny či už v EÚ alebo NATO odmietavé stanoviská.
Podľa Smeru-SD je členstvo Ukrajiny v NATO proti slovenským národným záujmom. „Ukrajina by mala byť samostatná a suverénna, ale do NATO nepatrí. Ukrajina nemá čo byť súčasťou NATO, pretože to bude len eskalovať problémy a mohlo by sa stať, že Európa a celé NATO budú vtiahnuté do vojenského konfliktu,“ uviedla strana v odpovedi na našu anketovú otázku.
K členstvu v Európskej únii sa Smer-SD nevyjadril. Úlohu Slovenska vidí strana v poskytovaní humanitárnej pomoci a nie v dodávkach zbraní či vojenského materiálu.
Podobne vníma členstvo Ukrajiny v NATO aj líder hnutia Republika Milan Uhrík. „Hnutie Republika odmieta vstup Ukrajiny do NATO, pretože následne by aj najmenší pohraničný konflikt s Ruskou federáciou znamenal riziko rozpútania tretej svetovej vojny. A Slovensko by bolo do tejto vojny zatiahnuté,“ vyjadril obavy.
Uhrík zároveň vyhlásil, že Slovensko už Ukrajine pomohlo dosť a nemá viac z čoho pomáhať, či už finančne alebo vojensky. K členstvu Ukrajiny v EÚ sa priamo nevyjadril.
Vstup Ukrajiny do NATO či EÚ v súčasnosti odmieta aj SNS. „O vstupe Ukrajiny do NATO a EÚ by sa nemalo vôbec uvažovať, pokiaľ tam aktívne prebieha konflikt,“ uviedla strana. Ukrajine je ochotná ďalej pomáhať humanitárne. „No nesmieme zvýhodňovať obyvateľov iných štátov na úkor našich občanov Slovenskej republiky,“ dodali národniari.
Predvolebná anketa Odpovede všetkých kandidujúcich subjektov v plnom znení a bez redakčných úprav na anketové otázky týkajúce sa pomoci Ukrajine, vstupu Ukrajiny do NATO a EÚ či zavedení si môžete prečítať tu:
Progresívne Slovensko – Tomáš Valášek
Ako by ste zhodnotili doterajšiu pomoc Slovenska Ukrajine? Malo by Slovensko Ukrajine pomáhať aj naďalej? Naša materiálna a finančná pomoc zlepšila situáciu ľudí, ktorí vďaka ruskej agresii prišli o strechy nad hlavou či o zdroj príjmu. Naša vojenská pomoc pomáha udržiavať ruského agresora ďaleko od hraníc Slovenska; pomohla tiež zastaviť pochod ruských vojsk Ukrajinou. Vďaka nej sú dnes nažive ľudia, ktorí by prišli o život, ak by ruské vojská postupovali ďalej na západ. Keďže pokusy Ruska dobyť, alebo aspoň zničiť Ukrajinu nepoľavujú, určite potrebujeme pokračovať aj v dodávkach pomoci.
Aký je váš názor na vstup Ukrajiny do NATO a EÚ? Žiadna krajina neobetovala toľko pre európske ideály ako Ukrajina. Určite patrí do EÚ a mala by byť prijatá hneď, ako splní kritériá vstupu. PS víta udelenie statusu kandidáta Ukrajine v júni 2022 a podporuje otvorenie prístupových rokovaní čo najskôr. Čo sa týka vstupu do NATO, platí jednoduchá otázka: ako zabrániť opakovaným agresiám Ruska voči Ukrajine? Lebo Putin vedie vojnu už od roku 2014. Všetci dúfame, že súčasné boje čo najskôr ustanú, ale ak sa nič nezmení, predpoklad je, že Rusko zaútočí znovu. Neexistuje lepší spôsob, ako tomu zabrániť, než udeliť Ukrajine obranné garancie, ktoré vyplývajú z členstva v NATO. Nie teraz, nie počas vojny, ale po jej konci. Inak sa to ľudské utrpenie a tragédie spôsobené ruskou agresiou budú, zdá sa, pravidelne opakovať.
Mala by byť na Slovensku obnovená povinná vojenská služba? Povinná vojenská služba je dramatickým krokom, pre ktorý v súčasnosti nevidíme dôvod. Máme iné nástroje, ako posilniť našu obranyschopnosť. Tá popri členstve v NATO stojí na profesionálnych ozbrojených silách a na aktívnych zálohách, pričom tie prvé aj druhé sa dajú ešte posilniť. Podporujeme otvorenie aktívnych záloh ľuďom bez predošlej vojenskej skúsenosti, čo by posilnilo ozbrojené sily o kľúčové civilné spôsobilosti ako IT špecialisti/ky či lekári/ky. Keby strany ako SMER a Republika neboli vyvolali paniku strašením o údajnej mobilizácii, novela zákona o aktívnych zálohách už dávno mohla prejsť parlamentom.”
Republika – Milan Uhrík
Ako by ste zhodnotili doterajšiu pomoc Slovenska Ukrajine? Malo by Slovensko Ukrajine pomáhať aj naďalej? Slovensko už pomohlo Ukrajine dosť. Finančne aj vojensky. Žiaľ, už nemáme z čoho pomáhať. Naše štátne financie sú rozvrátené a ozbrojené sily vybrakované. Nezostalo nám nič – náboje, tanky, stíhačky, Migy, vrtuľníky, protivzdušná obrana… Všetko je preč. Hnutie REPUBLIKA sa bude vo vláde orientovať na obnovu Slovenska, nie na obnovu Ukrajiny
Aký je váš názor na vstup Ukrajiny do NATO a EÚ? Hnutie REPUBLIKA odmieta vstup Ukrajiny do NATO, pretože následne by aj najmenší pohraničný konflikt s Ruskou federáciou znamenal riziko rozpútania tretej svetovej vojny. A Slovensko by bolo do tejto vojny zatiahnuté. Všeobecne odmietame expanzívnu zahraničnú politiku NATO a sme presvedčení, že Európa potrebuje nový bezpečnostný formát, ktorý bude zohľadňovať aj obavy a záujmy východných štátov. Jednoducho, bez Ruska mier v Európe nikdy nebude.
Mala by byť na Slovensku obnovená povinná vojenská služba? Zavedenie povinnej vojenskej služby nevidíme v súčasnosti ako reálnu možnosť aj vzhľadom na už neexistujúcu infraštruktúru vojenských objektov a vojenských priestorov. Vykonáme analýzu možností tohto kroku, avšak pri predpokladaných ekonomických nákladoch sa nám javí táto možnosť v tomto období ako nereálna.
SNS
Ako by ste zhodnotili doterajšiu pomoc Slovenska Ukrajine? Malo by Slovensko Ukrajine pomáhať aj naďalej? Slovenská národná strana dlhodobo odsudzuje akúkoľvek vojenskú pomoc Ukrajine, obzvlášť ak nie je členom NATO ani EÚ. S humanitárnou pomocou súhlasíme i naďalej, no nesmieme zvýhodňovať obyvateľov iných štátov na úkor našich občanov Slovenskej republiky. Z dlhodobého hľadiska však nie je udržateľné Ukrajinu podporovať, keďže samotní občania Slovenska akútne potrebujú pomoc v mnohých oblastiach.
Aký je váš názor na vstup Ukrajiny do NATO a EÚ? O vstupe Ukrajiny do NATO a EÚ by sa nemalo vôbec uvažovať, pokiaľ tam aktívne prebieha konflikt.
Mala by byť na Slovensku obnovená povinná vojenská služba? Povinná vojenská služba nie je dnes hlavná téma, ktorá trápi občanov Slovenska. Je dôležité pripomenúť, ako predošlá vláda odovzdala vojenskú techniku len tak Ukrajine bez toho, aby sme mali zabezpečenú adekvátnu náhradu odovzdanej vojenskej techniky. Naď a ďalší politici označili stíhačky za šroty a aj napriek tomu ich darovali na územie, kde prebieha konflikt. Všetky takéto nezodpovedné rozhodnutia nakoniec idú do peňaženiek občanov Slovenskej republiky, ktorým nie je poskytnutá riadna kompenzácia na zachovanie si úrovne životného štandardu, prípadne priblíženia sa k západným štátom EÚ. Ako malý štát bez vojenskej techniky, by sme mali rozmýšľať ako si sebestačne zadovážiť čo najviac zdrojov pre Slovensko. Ak niečo chýba, tak je potrebné viesť rokovania, ako ten zdroj či surovinu čo najvýhodnejšie zabezpečiť pre našich občanov. To znamená, že je potrebné rokovať s veľkými štátmi na všetky štyri svetové strany a nehrať sa na hrdinov.
Sme rodina
Ako by ste zhodnotili doterajšiu pomoc Slovenska Ukrajine? Vzhľadom na to, aká sme malá krajina, myslíme si, že tá pomoc pre našich susedov bola naozaj veľká a zachovali sme sa veľmi solidárne.
Malo by Slovensko Ukrajine pomáhať aj naďalej?
Určite áno, nesúhlasíme s tým, čo sa u nich deje, preto budú mať v našej krajine aj naďalej podporu, pretože istým spôsobom bojujú aj za nás.
Aký je váš názor na vstup Ukrajiny do NATO a EÚ? Vstup Ukrajiny do európskych štruktúr podporíme, ak splnia všetky kritériá. A čo sa týka NATO, tak pokým sa u nich bojuje nie je možné, aby vstúpili do NATO.
Mala by byť na Slovensku obnovená povinná vojenská služba? Nie.
KDH
Ako by ste zhodnotili doterajšiu pomoc Slovenska Ukrajine? Malo by Slovensko Ukrajine pomáhať aj naďalej? Odmietame porušovanie medzinárodného práva a narúšanie územnej celistvosti Ukrajiny zo strany režimu Vladimíra Putina. KDH je zástancom spravodlivého mieru a považujeme za rozhodujúce, aby pre jeho nastolenie urobilo medzinárodné spoločenstvo maximum. Sme presvedčení, že riešením konfliktu je kombinácia na jednej strane dôsledných a jednotných postojov koordinovaných v rámci EÚ a NATO, zameraných na podporu Ukrajiny brániacej sa voči ruskej agresii a na druhej strane konštruktívny dialóg a dodržiavanie platného právneho poriadku a usporiadania hraníc rešpektujúceho medzinárodné zmluvy a dohovory. Ten dnes Putinov režim odmieta. Slovensko musí podporovať obete agresie nie kvôli ideologickým heslám, alebo preto, že to od nás niekto chce, ale preto, že je bytostným záujmom Slovenska, aby platilo medzinárodné právo a uznané hranice nebolo možné svojvoľne meniť právom silnejšieho. V tomto duchu vnímame doterajšiu pomoc Slovenska Ukrajine ako adekvátnu. Určite však na Slovensku musíme zabrať v podpore pravdivosti verejného diskurzu v otázke pomoci Ukrajine.
Aký je váš názor na vstup Ukrajiny do NATO a EÚ? Ukrajina je suverénny štát, ktorý musí mať chránené právo slobodne rozhodovať o svojej budúcnosti. Čo sa týka európskej integrácie, musí splniť všetky kritériá, tak ako ich stanovujú európske zmluvy a tak ako sme ich museli splniť aj my.
Rovnako musia byť takisto splnené podmienky vstupu do NATO. V súčasnosti však hlavnou otázkou musí byť, ako spoločne pomôcť Ukrajine v jej ťažkom zápase o územnú celistvosť a suverenitu, či jej ťažko skúšanému ľudu. Dodržiavanie medzinárodného práva, vrátane územnej celistvosti a suverenity, je totiž aj v našom primárnom záujme.
Mala by byť na Slovensku obnovená povinná vojenská služba? Zavedením povinnej vojenskej služby bez celospoločenského konsenzu na potrebe takéhoto závažného opatrenia, by sa problém nedostatku záujmu o službu v našich ozbrojených silách nevyriešil, ale len obrazne povedané, zamietol pod koberec.
Aktuálny nedostatok vojakov je potrebné riešiť zvýšením príťažlivosti služby v ozbrojených silách – znížením veku odchodu do dôchodku, úpravou platov a výsluhových náležitostí, či daňovým zvýhodnením. Podobným spôsobom je ale potrebné pristupovať aj k riešeniu problematiky aktívnych záloh, ktorých dlhodobý hlboký podstav je zo strategického hľadiska ešte závažnejším problémom, než aktuálny nedostatok mužstva v aktívnej službe. Toto všetko ale musí byť súčasťou systémového riešenia zahrňujúceho modernizáciu výzbroje, zlepšenie technického vybavenia a udržania rozpočtu na obranu na požadovanej úrovni 2 percent HDP.
Demokrati – Jaroslav Naď
Ako by ste zhodnotili doterajšiu pomoc Slovenska Ukrajine? Malo by Slovensko Ukrajine pomáhať aj naďalej? Slovensko získalo vďaka Eduardovi Hegerovi a Jaroslavovi Naďovi obrovský kredit v zmysle zahranično-bezpečnostnej politiky. Každá napadnutá krajina má podľa Charty OSN právo na pomoc, a to ako humanitárnu, tak aj vojenskú. Rozhodnutie pomáhať Ukrajine je preto správne z morálneho hľadiska, a tiež z pohľadu platných medzinárodných noriem.
Pokračovanie v takejto pomoci považujeme za strategický záujem Slovenskej republiky. Pretože len slobodná, demokratická a prosperujúca Ukrajina je zárukou bezpečnosti a prosperity aj nášho regiónu.
Aký je váš názor na vstup Ukrajiny do NATO a EÚ? Každá krajina pred vstupom do týchto organizácií musí spĺňať viaceré podmienky. Veríme, že bezpečnostná situácia na Ukrajine a ďalšie potrebné náležitosti, bude môcť náš sused splniť v dohľadnej dobe a stane sa členom oboch organizácií.
Mala by byť na Slovensku obnovená povinná vojenská služba? Túto otázku nebudeme riešiť. Zavedenie povinnej vojenskej služby je totiž momentálne nereálne, a to z viacerých dôvodov. Jednak za bývalých vlád SMERu a SNS bola veľká časť infraštruktúry rozpredaná alebo darovaná, preto by títo vojaci nemali kde cvičiť, stravovať sa, či byť ubytovaní. Proces by si vyžadoval miliardové investície, čo je vzhľadom na iné potreby, napríklad modernizačné, nerealizovateľné. Ďalším dôvodom je nízky záujem zo strany mladých ľudí, čo vyplynulo z prieskumov, ktoré komunikoval podpredseda Demokratov J. Naď, vtedy ako minister obrany.
Hlas-SD – Peter Kmec
Ako by ste zhodnotili doterajšiu pomoc Slovenska Ukrajine? Malo by Slovensko Ukrajine pomáhať aj naďalej? Pomáhať áno, ale táto pomoc Ukrajine či ekonomická alebo vojenská nemôže ísť na úkor obranyschopnosti krajiny, ani na úkor sociálneho postavenia ľudí na Slovensku. V minulosti, počas vlády koalície, bol medzi týmto veľký nesúlad.
Aký je váš názor na vstup Ukrajiny do NATO a EÚ? Každý štát, ktorý splní požadované kritéria na vstup a začne predvstupové rokovania má právo stať sa členom EÚ. Ukrajina je vo vojenskom konflikte a tak táto otázka je bezpredmetná.
Mala by byť na Slovensku obnovená povinná vojenská služba? Nie. Slovensko má profesionálnu armádu a malo by robiť všetko na zlepšovanie jej výcviku a materiálneho vybavenia v koordinácii NATO.
Sloboda a Solidarita – Ivan Bilohuščin
Ako by ste zhodnotili doterajšiu pomoc Slovenska Ukrajine? Malo by Slovensko Ukrajine pomáhať aj naďalej? Pomoc hodnotím ako primeranú našim možnostiam. Nezávislá Ukrajina je náš bytostný záujem a preto musíme pokračovať v pomoci, ktorú si môžeme dovoliť. Mali by sme zvážiť napríklad odoslanie tankov T-72 a obrnených vozidiel pechoty BVP-1, ktoré sú pre modernú armádu zastarané a nemajú v našich ozbrojených silách perspektívu. Samozrejme, musíme zabezpečiť primeranú náhradu v rozumnom časovom horizonte.
Aký je váš názor na vstup Ukrajiny do NATO a EÚ? Ukrajina patrí do EÚ a do NATO. Proces je len otázkou času. Nutnou podmienkou v prípade vstupu do NATO je však trvalé mierové usporiadanie vzťahov Ukrajiny a Ruskej federácie.
Mala by byť na Slovensku obnovená povinná vojenská služba? V súčasnosti to nie je potrebné. ZVS by zbytočne zaťažovala obranný rozpočet, uberala prostriedky potrebné pre modernizáciu a odčerpávala pracovnú silu z ekonomiky. Preferujeme vytvorenie atraktívneho modelu aktívnych záloh, ktorý tiež zabezpečí lepšiu pripravenosť a vycvičenosť záložníkov.
Smer-SD
Ako by ste zhodnotili doterajšiu pomoc Slovenska Ukrajine? Malo by Slovensko Ukrajine pomáhať aj naďalej? Strana SMER –SSD je presvedčená, že úloha Slovenska je poskytovať rozsiahlu humanitárnu pomoc, ktorá zahŕňa starostlivosť o utečencov, aj liečbu ranených, nie dodávky zbraní a vojenského materiálu. SMER-SSD víta a podporuje všetky aktivity smerujúce k ukončeniu konfliktu a nastolenie mieru.
Aký je váš názor na vstup Ukrajiny do NATO a EÚ? Členstvo Ukrajiny v NATO je proti našim národným záujmom. Ukrajina by mala byť samostatná a suverénna, ale do NATO nepatrí. Ukrajina nemá čo byť súčasťou NATO, pretože to bude len eskalovať problémy a mohlo by sa stať, že Európa a celé NATO budú vtiahnuté do vojenského konfliktu.
Mala by byť na Slovensku obnovená povinná vojenská služba? Nie.
Modrí, Most-Híd – Mikuláš Dzurinda
Ako by ste zhodnotili doterajšiu pomoc Slovenska Ukrajine? Malo by Slovensko Ukrajine pomáhať aj naďalej? Slovensko pomáha Ukrajine adekvátne svojim možnostiam. Politicky, morálne, humanitárne, ekonomicky i vojensky. V tejto pomoci by malo pokračovať až do skončenia vojny. Malo by to robiť preto, lebo vojna Ruska proti Ukrajine je vojnou agresívnou, imperiálnou, lúpežnou. Rusko násilím ukradlo Ukrajine kus územia, ktoré mu nepatri. Takéto excesy v medzinárodných vzťahoch sú absolútne neprijateľné. Žiaden človek sa nezmieri s tým, keď mu ukradnú časť záhrady alebo role. To platí aj pre vzťahy medzi štátmi.
Slovensko by malo pomôcť Ukrajine aj tým, že sa pripraví na obnovu Ukrajiny. Máme odvetvia a priemysel, ktorý môže výrazne prispieť k obnove ukrajinskej infraštruktúry, nemocníc, škôl a ekonomiky ako celku. Je najvyšší čas, aby Slovensko vytvorilo pozíciu splnomocnenca vlády na prípravu obnovy Ukrajiny.
Aký je váš názor na vstup Ukrajiny do NATO a EÚ? Ukrajina sa stala kandidátskou krajinou pre vstup do EÚ a zároveň sa uchádza o členstvo v NATO. Je to suverénne rozhodnutie suverénnej krajiny, ktorá má plné právo rozhodnúť o svojom zahranično-politickom a bezpečnostnom ukotvení. Takéto rozhodnutie a smerovanie Ukrajiny vitame, pretože rozšíri pásmo bezpečnosti a stability. Pochopiteľne, vstup Ukrajiny do oboch zoskupení prichádza reálne do úvahy až po skončení vojny, po prijatí takých bezpečnostných opatrení, ktoré vylúčia opätovný vojenský útok Ruska proti Ukrajine, ako aj po splnení podmienok členstva. Slovensko by malo Ukrajine účinne pomáhať aj v týchto oblastiach, keďže má s prístupovým procesom do EÚ i NATO bohaté skúsenosti.
Mala by byť na Slovensku obnovená povinná vojenská služba? Nie, nemala. Slovensko by malo účinne prispievať k úsiliu vybudovať spoločne európske vojenské sily – európsku armádu. Do tejto armády by malo byť Slovensko schopné prispievať úmerne svojej veľkosti a ekonomickej sily, zohľadniac tradície, skúsenosti, špecifiká a prirodzené danosti jednotlivých druhov vojsk a vojenského priemyslu. Európska armáda by nemala byť protiváhou NATO, ani jeho alternatívou, či duplicitou. Mala by predstavovať – v účinnej spolupráci s armádou Spojeného kráľovstva – európsky, rovnocenný a plne kompatibilný pilier atlantického spojenectva.
Maďarské fórum, ODS, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana – Pavel Macko
Ako by ste zhodnotili doterajšiu pomoc Slovenska Ukrajine? Malo by Slovensko Ukrajine pomáhať aj naďalej? Ukrajina je náš bezprostredný sused a vojna na Ukrajine sa nás bytostne dotýka, doslova ohrozuje mier a bezpečnosť pre našich občanov. Preto je v našom záujme pomáhať Ukrajincom v ich boji za holú existenciu, podporovať ich, aby ustáli agresiu. Tým držia aj vojnu ďaleko od našich hraníc. Slovensko pomáhalo krvácajúcej Ukrajine v rámci možnosti a vo všetkých oblastiach. Chceme oceniť predovšetkým spontánnu pomoc našich občanov ukrajinským utečencom bez ohľadu na ich politické preferencie. V ťažkých chvíľach naši občania ukázali, že majú srdce na správnom mieste. Pomoc z vládnej úrovne a jasný postoj vlády k vojne sú jedna z mála vecí, ktoré v uplynulom volebnom období vláda robila dobre.
Pomoc Ukrajine je v prvom rade investícia do našej vlastnej bezpečnosti a mieru pre našich občanov. Preto by Slovenská republika mala v rámci svojich možností v pomoci pokračovať. Dodržiavanie medzinárodných pravidiel je podmienka existencie samostatnej Slovenskej republiky. Ak Ukrajina padne, budeme mať agresora na hraniciach a naša obrana nás bude stáť oveľa viac.
Aký je váš názor na vstup Ukrajiny do NATO a EÚ? Rusko napadlo Ukrajinu preto, aby jej zabránilo v zbližovaní sa s EÚ. Rusko chce vlastniť Ukrajinu aj jej bohatstvo. Ukrajina patrí do EÚ a po splnení podmienok ju treba prijať. Získame na tom všetci. Kvôli svojmu snu o samostatnosti a lepšom živote, ktorý im má dať členstvo v EÚ, zomierajú desaťtisíce Ukrajincov. Treba im pomôcť s reformami aj v boji s korupciou, ale nesmieme ich nechať pred našimi dvermi. Začlenenie Ukrajiny do EÚ by prinieslo obrovské možnosti a impulz pre rozvoj celého Slovenska, najmä jeho východných častí. Pokiaľ ide o NATO, vstup Ukrajiny je reálny až po skončení aktuálnej vojny. Je to jediná cesta ako dlhodobo garantovať bezpečnosť v regióne a zabrániť Rusku v novej agresii. Ukrajina by v budúcnosti výrazne posilnila našu spoločnú bezpečnosť, lebo by prišla s momentálne najskúsenejšou armádou.
Mala by byť na Slovensku obnovená povinná vojenská služba? Naša spoločná kandidátka č. 7 presadzuje profesionálnu armádu. Zavedenie povinnej služby by len ešte viac rozptýlilo náklady a oddialilo dobudovanie a modernizáciu profesionálnej armády. Aj súčasná vojna ukazuje, že nie je také jednoduché kvalitne vycvičiť povolancov z civilu a urobiť z nich schopných vojakov. No zároveň vidíme, že je potrebné mať rozsiahle zálohy, ktoré sa dajú rýchlo docvičiť, dovybaviť a použiť. Toto je najväčšia slabina našej obrany. Ak nechceme obnoviť povinú službu, musíme zásadným spôsobom zmeniť systém tvorby a prípravy záloh. V našom programe okrem toho počítame aj s vytvorením dobrovoľných zborov na teritoriálnom princípe. To sa osvedčilo aj na Ukrajine. Tieto by sa dali použiť pri krízových situáciách a pohromách. Zároveň by generovali dostatočný počet záloh a tvorili jadro budúcej teritoriálnej obrany ako doplnku k hlavným bojovým silám. Ak by sa situácia aj naďalej zhoršovala, je na mieste celospoločenská diskusia o obnovení povinnej služby. Ale zatiaľ to nie je nutné.
Kotlebovci – ĽSNS – Martin Beluský
Ako by ste zhodnotili doterajšiu pomoc Slovenska Ukrajine? Malo by Slovensko Ukrajine pomáhať aj naďalej? Jedinú pomoc, ktorú sme ochotní akceptovať, je pomoc humanitárna. Slovenská republika by sa nemala zapájať aktívnym ani pasívnym spôsobom do žiadneho vojenského konfliktu.
Okrem toho si Slovensko nemôže dovoliť posielať na Ukrajinu žiadne finančné prostriedky. Mnohí slovenskí občania žijú pod hranicou chudoby, všetky rodiny zasiahlo zdražovania. Pomoc musí byť adresovaná v prvom rade slovenským občanom.
Tak isto odmietame posielanie vojenského materiálu a munície. Slovenská republika tým znižuje svoju obranyschopnosť a zapája sa aktívnym spôsobom do konfliktu.
Aký je váš názor na vstup Ukrajiny do NATO a EÚ? Napadnutie iným štátom nemôže znamenať pozvánku do akejkoľvek organizácie. To, že Ukrajina nebola doteraz členom EÚ ani NATO malo svoje jasné dôvody, a tie nepominuli.
Rozširovanie NATO smerom k Ruskej federácii sa nedá nazvať inak ako provokácia a eskalácia napätia. Spojené štáty americké sa v 90tych rokoch zaviazali ďalej neexpandovať svoj vplyv moci prostredníctvom NATO viac na východ, napriek tomu tak stále robia.
Vstup Ukrajiny do NATO by mohol znamenať svetový konflikt, a to musíme ráznym spôsobom odmietnuť.
Mala by byť na Slovensku obnovená povinná vojenská služba? Jednoznačne áno. Slovenským mužom chýba disciplína, pokora a úcta k starším. Povinná vojenská služba nie je len o zvyšovaní obranyschopnosti štátu, ale aj o budovaní silného národa. ĽS Naše Slovensko, ak bude mať k tomu príležitosť, obnoví nie len povinnú vojenskú službu ale zavedieme taktiež Domobranu, ktorej cieľom bude organizovaným spôsobom dávať možnosť občanom aktívne sa zapájať na ochrane svojho majetku, rodiny a svojich životov.
Pirátska strana – Zuzana Šubová
Ako by ste zhodnotili doterajšiu pomoc Slovenska Ukrajine? Malo by Slovensko Ukrajine pomáhať aj naďalej? Na možnosti Slovenska sme Ukrajine poskytli nadštandardnú pomoc adekvátnu zložitej vojnovej situácii v ktorej sa Ukrajina nachádza. V podpore nášho východného suseda treba jednoznačne pokračovať a podporovať zastavenie bojov a mierové riešenie konfliktu. Treba pokračovať v poskytovaní príspevkov pre humanitárne organizácie, ktoré pôsobia na Ukrajine a môžu priamo pomáhať obetiam konfliktu. Vytváranie partnerstiev, programov a iniciatív, ktoré podporujú reformy na Ukrajine môže podporiť jej smerovanie k demokracii a vyššej transparentnosti. Podpora ukrajinských podnikov a vytváranie obchodných partnerstiev môže pomôcť zvýšiť ekonomickú stabilitu krajiny. Programy výmeny, štipendiá a iné iniciatívy môžu pomôcť zblížiť Ukrajinu s ostatným svetom a zároveň podporiť jej občanov. Pomáhať Ukrajine je teda nielen otázkou solidarity, ale aj rozumnej stratégie pre budovanie lepšej, stabilnejšej a bezpečnejšej Európy a sveta.
Aký je váš názor na vstup Ukrajiny do NATO a EÚ? Tak, ako každé vážne rozhodnutie, má aj toto svoje plusy a mínusy. Ako člen NATO by Ukrajina mohla požiadať o obrannú pomoc v prípade útoku na svoje územie. Pre Rusko predstavuje takéto riešenie červenú čiaru, ktorej prekročenie by viedlo k eskalácii napätia a vojnovému konfliktu. Navyše nemalá časť ukrajinskej populácie je proti vstupu do NATO, čo by mohlo viesť k vnútorným konfliktom a napätiu v krajine. Vstupom do EU by sa pre Ukrajinu otvoril prístup k jednotnému európskemu trhu, čo by viedlo k ekonomickému rastu a zvýšenej obchodnej výmene. Na plusovej strane je napr. voľný pohyb v rámci členských štátov EU a väčšie zahraničné investície. Naopak proces vstupu a adaptácie na európske štandardy je dlhý a náročný, nevyhnutné reformy sú nákladné a niektoré sektory ukrajinskej ekonomiky by mohli byť v krátkodobom horizonte ohrozené v dôsledku konkurencie zo strany členských štátov EU. Veľa argumentov svedčí v prospech zvýšenej bezpečnosti a ekonomických výhod spojených s členstvom v týchto organizáciách, ale evidentné sú aj možné negatívne dôsledky. Jednoznačne odpovedať na túto subjektívnu otázku nie je možné bez zohľadnenia aktuálneho geopolitického a ekonomického kontextu v reálnom čase. V priamej odpovedi na vašu otázku, s prihliadnutím na vyššie uvedené, hovoríme áno, avšak až po ukončení terajšieho konfliktu.
Mala by byť na Slovensku obnovená povinná vojenská služba? Myslíme si, že efektívnejšie by bolo investovať do profesionálnej armády a obranných technológií, ako sú drony alebo kybernetická obrana. Keďže ide nielen o politické, ale aj spoločenské rozhodnutie, malo by vychádzať z aktuálneho geopolitického, ekonomického a sociálneho kontextu. Pri takomto rozhodovaní musia byť zohľadnené názory všetkých zainteresovaných strán a dôkladne posúdené všetky aspekty tejto otázky.
Perspektívne uvažujeme o zavedení povinnej vojenskej služby, spojenej s občianskou výchovou, realizovanou vo forme miličnej armády lokalizovanej v teritoriálno-miličnom systéme (TMS). V tomto systéme je treba, okrem vojenskej prípravy, zrealizovať aj systém občianskej prípravy, ktorá vráti občanom dôveru vo svoju moc, vlasť, zbavenú príživníkov na hodnotách tvorených občanmi a zbavenú zlodejov moci. Systém TMS korešponduje s Pirátmi navrhovanou decentralizáciou verejnej správy a volebným systémom založeným na 150 teritoriálnych volebných okrskoch (TVO). TMS zvládne súčasná profesionálna armáda, pretože v TMS ozbrojené sily v čase mieru majú minimálne personálne obsadenie (pozostávajúce zo stáleho velenia a zabezpečovacích útvarov). Základný výcvik jednotlivcov sa uskutočňuje formou niekoľkomesačných kurzov a ďalšia príprava príslušníkov a jednotiek ozbrojených síl prebieha formou nevojenskej prípravy a krátkych vojenských cvičení (kurzov) účelovo zameraných podľa predurčenia príslušníkov a jednotiek ozbrojených síl. Jednotlivci plniaci vojenskú službu sú po krátkom základnom výcviku prepustení domov, pričom výstroj a osobnú zbraň často dostávajú natrvalo domov. Na ďalšej vojenskej príprave sa zúčastňujú bez prerušenia zamestnania, prevažne v rámci tzv. teritoriálnych jednotiek. Doplňovanie, výcvik a mobilizácia miličnej armády sa obvykle uskutočňuje v územne najbližších útvaroch. Teda TMS nikomu nerozvracia jeho súkromný život a obohacuje ho. Absolventi týchto kurzov získavajú zručnosti, spoločenské kontakty a prirodzenú hrdosť na ne. Správne sebavedomý občan je žiaducim členom občianskej spoločnosti. Kurzy vedú k stmeľovaniu občianskej spoločnosti a nie k jej rozdeľovaniu. Sú prínosom pre rodiny, mestá, obce a celú spoločnosť. Všetky kurzy sú dostupné aj ženám, v niektorých profesiách sú ženy uprednostňované.
Spravodlivosť
Ako by ste zhodnotili doterajšiu pomoc Slovenska Ukrajine? Malo by Slovensko Ukrajine pomáhať aj naďalej? Naša pomoc je nedostatočná. Len v núdzi naozaj spoznáš priateľa a preto by sme sa tak mali k situácii postaviť.
Aký je váš názor na vstup Ukrajiny do NATO a EÚ? Náš postoj je kladný.
Mala by byť na Slovensku obnovená povinná vojenská služba? Nie, nemala by byť obnovená. Mali by sme budovať vojenské nemocnice namiesto kupovania “nezmyselných vojenských hračiek.” Veľkosť nášho národa nedovoľuje vytvárať účinné bojové zložky. Tieto prostriedky by sme mali venovať na zvýšenie životnej úrovne obyvateľstva, prípadne prispieť do rozpočtu NATO.
Karma – Adriana Szaboová
Ako by ste zhodnotili doterajšiu pomoc Slovenska Ukrajine? Malo by Slovensko Ukrajine pomáhať aj naďalej? Ukrajine sme už pomohli viac, ako sme si mohli dovoliť. Samozrejme musíme pomôcť humanitárne a aj poskytnutím dobrovoľníckej pomoci. Po ukončení vojenského konfliktu podporíme naše stavebné alebo iné firmy podľa potreby na pomoc obnovenia normálneho chodu života a na odstránenie škôd spôsobenými vojnou na Ukrajine. Môžeme pomôcť aj tým, že ak dostaneme objednávku na výrobu vojenského materiálu, môžeme ju prednostne realizovať, ale nemôže to byť uhradené finančnými prostriedkami našich daňových poplatníkov.
Aký je váš názor na vstup Ukrajiny do NATO a EÚ? Ukrajina nemôže vstúpiť do NATO bez toho, aby to neznamenalo narušenie globálnej bezpečnosti, ale vstupu do EÚ sa nebránime, ak splnia podmienky pre vstup.
Mala by byť na Slovensku obnovená povinná vojenská služba? Nie sme za povinnú vojenskú službu, ale návrh na dobrovoľnú ponúkame aj v našom volebnom programe. Ponúkame zaviesť dobrovoľnú vojenskú službu v dĺžke min. 5 mesiacov s cieľom budovať aktívne zálohy, možnosť získania vodičských oprávnení a rôznych technických certifikátov, napr. narábanie so zbraňou.
Slovenské hnutie obrody – Róbert Švec
Ako by ste zhodnotili doterajšiu pomoc Slovenska Ukrajine? Malo by Slovensko Ukrajine pomáhať aj naďalej? Vyzbrojovanie kyjevského režimu, ktoré schválili bývalí a aj súčasní slovenskí ústavní činitelia považujeme za obrovskú chybu, ktorá sa nám nepekne vráti. Slovenské Hnutie Obrody okamžite zastaví dodávky vojenskej techniky pre kyjevský režim, lebo sme presvedčení o tom, že súčasný konflikt na Ukrajine je aj výsledkom jeho politiky voči vlastným obyvateľom. Napríklad pogrom na ukrajinských občanoch v Odese v roku 2014.
Rozlišujeme medzi kyjevským režimom a ukrajinským ľudom.
Pomáhajme humanitárne (liekmi, oblečením, potravinami… ) pokiaľ na to Slovensko bude mať prostriedky a možnosti. Ale prvoradou úlohou vlády SR je to, aby slovenskí občania dôstojne žili, mali dôstojné platy, dôchodky, aby slovenské rodiny boli zo strany štátu v dostatočnej miere podporované. A keď väčšina Slovákov bude žiť normálne a dôstojne, potom môžeme zvážiť, či budeme pomáhať iným.
Aký je váš názor na vstup Ukrajiny do NATO a EÚ? Sme proti tomu, aby štát, ktorý nemá vysporiadané vzťahy so susedmi a na území ktorom sa odohráva vojna, sa stal členským štátom EÚ a NATO.
Mala by byť na Slovensku obnovená povinná vojenská služba? Budeme presadzovať povinnú brannú službu po skončení štúdia. Dôvod je jednoduchý. Veľká časť slovenskej mládeže mužského rodu je zženštilá, pár mesiacov brannej služby by ju pekne zocelilo. Slovensko potrebuje
A poriadnych chlapov a nie trasorítky, ktoré „omdlievajú pri pohľade na nôž“. A taktiež je dôležité, aby náš štát mal k dispozícii vycvičenú ľudskú masu, ktorá bude schopná v prípade potreby ochraňovať slovenskú štátnosť proti vnútorným a aj vonkajším nepriateľom.
Predvolebná anketa Počas septembra vám na spravodajskom webe spravy.rtvs.sk prinášame sériu anketových článkov, v ktorých priestor na vyjadrenie názoru dostanú všetky kandidujúce subjekty.
OĽANO a priatelia, Aliancia-Szövetség, KSS, Princíp, SDKÚ-DS, SOS, Srdce-SNJ, MySlovensko, Vlastenecký blok na otázky do uzávierky tohto článku neodpovedali.