Na hlavný obsah

Britská štúdia prináša nádej: Už prvá dávka vakcíny znižuje riziko hospitalizácie o 80 %

Štúdia sa zamerala na najrizikovejšiu skupinu.

Britská štúdia prináša nádej: Už prvá dávka vakcíny znižuje riziko hospitalizácie o 80 %
Zdravotník pripravuje ampulku s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca/Oxford. Foto: TASR/AP

Pravdepodobnosť, že nakazených koronavírusom bude potrebné hospitalizovať, klesá u ľudí vo veku nad 80 rokov o 80 % už po podaní jednej dávky vakcíny od konzorcia Oxford/AstraZeneca alebo Pfizer/BioNTech. Informoval o tom v pondelok (1. 3.) spravodajský portál Politico, ktorý sa odvoláva na nové analýzy z Británie.

Výskum naznačuje, že už jedna dávka ktorejkoľvek z vakcín, ktoré sú v súčasnosti schválené na použitie v Británii (Oxford/AstraZeneca a Pfizer/BioNTech), je na 80 % úspešná pri prevencii hospitalizácie nakazených z uvedenej vekovej skupiny, čo platí zhruba tri až štyri týždne od očkovania.

Vakcína od konzorcia Pfizer/BioNTech zároveň znižuje počet úmrtí na COVID-19 o 83 percent, uvádza štúdia britského Úradu pre verejné zdravie.

Zástupca hlavného hygienika Spojeného kráľovstva Jonathan Van-Tam uviedol, že štúdia potvrdzuje správnosť rozhodnutia očkovať vakcínou Oxford/AstraZeneca aj ľudí vo veku nad 65 rokov, ktoré pôvodne prišlo aj napriek relatívne malému množstvu údajov. Viaceré krajiny vrátane Nemecka však stále neodporúčajú očkovať touto vakcínou ľudí vo veku nad 65 rokov.

„Údaje z nášho výskumu hovoria sami za seba a nepochybne budú zaujímať aj iné krajiny,“ uviedol Van-Tam. Nové údaje podľa jeho slov znamenajú, že sa vďaka očkovaciemu programu „prenesieme v nasledujúcich mesiacoch do veľmi odlišného sveta“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet