Na hlavný obsah

Zákaz bohoslužieb je zásahom do slobody náboženského vyznania, tvrdí Figeľ

Podal preto podnet Žilinkovi, aby ho postúpil na Ústavný súd.

Zákaz bohoslužieb je zásahom do slobody náboženského vyznania, tvrdí Figeľ
Na ilustračnej snímke sa veriaci s ochrannými rúškami modlia v prázdnom kostole. Foto: SITA/AP

Zákaz verejných bohoslužieb a obradov v kostoloch predstavuje neoprávnený zásah do slobody náboženského vyznania a viery. Tvrdí to predseda Správnej rady Nadácie Antona Tunegu a expredseda KDH Ján Figeľ i ďalších deväť osôb verejného života. V tejto súvislosti podali podnet generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi, aby ho postúpil Ústavnému súdu SR.

Signatári podnetu sa pritom opierajú o rozhodnutie vlády predĺžiť núdzový stav o ďalších 40 dní. „Dnes generálny prokurátor M. Žilinka podal podnet na Ústavný súd SR,“ oznámil Figeľ v utorok (23. 3.). Podnet zverejnil aj na svojej internetovej stránke.

Doručenie podania na Ústavný súd v stredu (24. 3.) potvrdila aj Generálna prokuratúra (GP) SR. „Vec je momentálne v štádiu zabezpečovania podkladov pre meritórne posúdenie veci. Ďalšie informácie poskytneme neskôr,“ potvrdil hovorca GP SR Dalibor Skladan.

Figeľ vyhlásil, že protiepidemické opatrenia musia rešpektovať ústavnosť a zákonnosť počas krízy i s ohľadom na budúcnosť. Medzi predkladateľmi sú osobnosti z viacerých oblastí spoločenského života aj viacerých vierovyznaní.

V podnete argumentujú článkom 24 Ústavy SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. „Sloboda prejavovať svoje náboženské vyznanie alebo presvedčenie/vieru sám alebo spoločne s inými, či už verejne, alebo súkromne, bohoslužbou či zachovávaním obradov, tvorí súčasť slobody náboženského vyznania a viery,“ zdôraznili.

Vzhľadom na existujúci právny stav nie je podľa nich možné uznesením vlády a vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR obmedziť slobodu náboženského vyznania a viery nemožnosťou účasti na verejných bohoslužbách či obradoch. „Okrem toho zákaz konania bohoslužieb či iných obradov ako hromadného podujatia vyplýva z označeného ustanovenia vyhlášky iba všeobecne, čo odporuje požiadavke na jeho jasnosť a presnosť,“ spresnili.

Medzi podpísanými sú Štefan Bučko, Božidara Turzonovová, Bohdan Hroboň, Róbert Letz či Juraj Šúst.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko