Na hlavný obsah

Americké finančné úrady zatvorili problémovú kalifornskú banku First Republic Bank

Dohodli sa na predaji jej aktív banke JPMorgan Chase.

Americké finančné úrady zatvorili problémovú kalifornskú banku First Republic Bank
Na archívnej snímke z 16. marca 2023 finančné správy vysielajú v televízii v pobočke americkej banky First Republic Bank v New Yorku. Foto: TASR/AP

Americké finančné úrady zatvorili v pondelok (1. 5.) problémovú kalifornskú banku First Republic Bank. A dohodli sa na predaji jej aktív banke JPMorgan Chase. First Republic je tak treťou veľkou americkou bankou, ktorá zlyhala za necelé dva mesiace. Informovali o tom správy AFP a Reuters.

„Na ochranu vkladateľov uzatvára Federálny úrad pre poistenie vkladov (FDIC) zmluvu s JPMorgan Chase Bank a National Association o kúpe a prevzatí všetkých vkladov a v podstate všetkých aktív First Republic Bank,“ uviedol FDIC vo vyhlásení.

FDIC vo vyhlásení odhadol, že náklady Fondu poistenia vkladov na pokrytie strát First Republic budú približne 13 miliárd USD (11,8 miliardy eur). Konečné náklady budú stanovené, keď FDIC ukončí nútenú správu.

JPMorgan prevezme „všetky vklady, vrátane tých nepoistených, a väčšinu aktív,“ uviedlo kalifornské ministerstvo finančnej ochrany a inovácií.

First Republic nedokázala prísť s funkčným záchranným plánom. Minulý týždeň informovala, že vkladatelia si z nej minulý mesiac vybrali viac ako 100 miliárd USD (90,9 miliardy eur) počas krízy v bankovom sektore. To spôsobilo strmý prepad jej akcií.

Zásah federálnej vlády

Federálna vláda preto zasiahla. Spolu s FDIC a americkým ministerstvom financií minulý týždeň oslovili šesť bánk, aby zhodnotili ich záujem o kúpu aktív First Republic.

Banka JPMorgan bola jedným z niekoľkých zainteresovaných kupcov, vrátane PNC Financial Services Group a Citizens Financial Group, ktoré v nedeľu (30.4.) predložili konečné ponuky v aukcii riadenej americkými regulačnými úradmi.

Dohoda o First Republic, ktorá mala k 13. aprílu celkové aktíva vo výške 229,1 miliardy USD (208,3 miliardy eur) a vklady v hodnote 103,9 miliardy USD (94,4 miliardy eur), prichádza necelé dva mesiace potom, čo zlyhali Silicon Valley Bank a Signature Bank pre úniky vkladov. To prinútilo Federálny rezervný systém (Fed), aby zasiahol a núdzovými opatreniami stabilizoval trhy.

Tieto zlyhania prišli po dobrovoľnej likvidácii Silvergate zameranej na kryptomeny. Uviedol to minulý týždeň zdroj pre agentúru AFP pod podmienkou zachovania anonymity.

Podľa FDIC sa 84 pobočiek skrachovanej banky v ôsmich štátoch USA od pondelka znovu otvorí ako pobočky banky JPMorgan Chase Bank.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet