Na hlavný obsah

Európske krajiny očakávajú vlnu horúčav. V Taliansku platí najvyššia výstraha pre 15 miest

Vyskytnúť sa môžu v Španielsku, Francúzsku aj Poľsku.

Európske krajiny očakávajú vlnu horúčav. V Taliansku platí najvyššia výstraha pre 15 miest
Turistka si chráni tvár vejárom. Foto: TASR/AP

Viaceré európske krajiny očakávajú počas najbližších dní mimoriadne vysoké teploty. Taliansko vydalo na sobotu (15. 7.) výstrahu najvyššieho červeného stupňa pre 15 miest. Informovala o tom stránka stanice BBC a agentúra ANSA.

Na severe Talianska počas uplynulého týždňa zomrel muž, štyridsiatnik. Viacerí turisti v tejto krajine mali zdravotné problémy z dôvodu úpalu. Príčinou je vlna horúčav, ktorú Talianska meteorologická spoločnosť (SMI) nazvala Kerberos podľa trojhlavého psa z prvej časti (Peklo) Danteho Božskej komédie, píše BBC.

Talianske úrady na sobotu vydali výstrahu najvyššieho červeného stupňa pred horúčavami pre 15 miest vrátane turisticky vyhľadávaného Ríma, Florencie a Bologne. Na nedeľu (16. 7.) je tento zoznam rozšírení o ďalšie mesto, píše ANSA.

Talianska vláda osobám v oblastiach s výstrahou odporúča, aby sa v čase medzi 11.00 h a 18.00 h vyhýbali priamemu slnečnému žiareniu a venovali zvýšenú pozornosť starším ľuďom či zraniteľným skupinám obyvateľstva.

Najvyššia nameraná teplota v Európe

Európska vesmírna agentúra (ESA) uviedla, že mimoriadne vysoké teploty sa môžu vyskytnúť aj v Španielsku, Francúzsku, Nemecku a Poľsku. ESA sleduje teplotu na území krajín i na mori prostredníctvom svojich satelitov, píše BBC.

Najvyššiu teplotu, aká bola dosiaľ v Európe zaznamenaná, namerali v auguste 2021 na meteorologickej stanici pri Syrakúzach na talianskom ostrove Sicília, kde ortuť teplomera ukázala 48,8 stupňa Celzia. Teploty v Európe by sa počas najbližšieho týždňa na základe predpovedí mohli k tejto hodnote priblížiť.

Grécko v uplynulých dňoch zaznamenalo viac než 40-stupňové teploty a aténska Akropola bola v piatok počas najväčších horúčav uzavretá s cieľom chrániť návštevníkov.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v piatok (14. 7.) uviedol, že na niektorých miestach krajiny by teplota počas víkendu mohla dosiahnuť až 38 stupňov Celzia. To je pre túto krajinu mimoriadne vysoká hodnota, píše BBC.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet