Na hlavný obsah

Ion Izagirre víťazom dvanástej etapy po samostatnom úniku

Španiel nastúpil približne 30 kilometrov pred cieľom.

Ion Izagirre víťazom dvanástej etapy po samostatnom úniku
Ion Izagirre sa stal víťazom dvanástej etapy. Foto: TASR/AP

Španielsky cyklista Ion Izagirre vyhral po samostatnom úniku štvrtkovú (13. 7.) 12. etapu 110. ročníka Tour de France. Jazdec tímu Cofidis triumfoval na kopcovitej 168,8 km dlhej trati z Roanne do strediska Belleville-en-Beaujolais s takmer minútovým náskokom pred domácim Mathieuom Burgaudeauom.

Na čele celkového poradia sa nič nezmenilo, žltý dres má naďalej v moci Dán Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma). Slovák Peter Sagan od začiatku členitej etapy zaostával a medzi najlepšími chýbal.

Izagirremu vyšiel atak na poslednom klasifikovanom stúpaní dňa a po 30-kilometrovom sóle sa po roku 2016 tešil z druhého etapového vavrínu na Tour de France. Predkrmom pred náročným alpským víkendom bolo vo štvrtok päť horských prémií – tri tretej a dve druhej kategórie.

„Celú Tour som čakal na tento moment. Bolo to náročné, ale zvládol som to. Cítil som dnes formu, mal som aj výbornú pomoc od tímu. Bol to dlhý únik, no veril som si v ňom.

Pre náš tím sú to zatiaľ skvelé preteky a verím, že ešte nejaké víťazstvo vybojujeme,“ povedal v cieli 34-ročný Bask, ktorý sa za pomoc špeciále poďakoval kolegovi z tímu Cofidis Guillaumeovi Martinovi.

Rozhovor s víťazom dvanástej etapy:

Na jazdcov čakalo viac ako 3 000 výškových metrov a dve neľahké stúpania v záverečných päťdesiatich kilometroch etapy. Tá bola šitá pre klasikárov a pretekárov do úniku, ten prelomový sa však vytvoril až v polovici trate.

To už bol pelotón po množstve neúspešných atakov značne preriedený a Sagan spolu s ďalšími šprintérmi už výrazne na čelo strácali.

Prvú horskú prémiu na Cote de Thizy-les-Bourgs (4,3 km/ 5,6 %) získal pre seba Daniel Martinez z Ineosu. Druhú na Col des Ecorbans (2,1 km/6,9 %) Giulio Ciccone zo stajne Lidl-Trek.

Pri jednom z krátkych zjazdov sa tvrdému pádu nevyhol David de la Cruz. Astana tak prišla už o svojho tretieho jazdca na prebiehajúcej Tour.

Únik dňa sa začal rodiť necelých 90 km pred cieľom, počet jazdcov v ňom sa napokon ustálil na čísle 15 s viacerými známymi menami. Vingegaard a jeho najväčší konkurent v boji o celkové prvenstvo Tadej Pogačar zo Slovinska (SAE Team Emirates) neprejavili záujem únik naháňať a išli bok po boku pomalším tempom.

Jedinú šprintérsku prémiu vo štvrtkovom itinerári vyhral z úniku Dán Mads Pedersen (Lidl-Trek) pred Holanďanom Mathieuom van der Poelom (Soudal–Quick Step). Sedemdesiat kilometrov pred cieľom mala vedúca skupina pred Vingaardom a spol. náskok už skoro štyri minúty. Saganovo grupeto malo takmer 12-minútové manko a ešte výraznejšie zaostával napríklad Caleb Ewan.

Izagirremu vyšiel odvážny atak

V úniku mali po dvoch jazdcoch iba Cofidis, Lidl–Trek a Movistar. Na tretej horskej prémii dňa Col de la Casse Froide (5,2 km/6 %) bol najrýchlejšie Guillaume Martin (Cofidis). V zjazde sa potom utrhla dvojica Van der Poel a Kostaričan Andrey Amador (EF Education-EasyPost), ktorí rýchlo získali výraznejší náskok.

Van der Poel sa v stúpaní na predposledný kopec Col de la Croix Montmain (5,5 km/6,1 %) osamostatnil na čele od Amadora. V kopci ho však najskôr dobehla dvojica Thibaut Pinot (FDJ) a Matteo Jorgenson (Movistar) a potom nastúpil Izagirre z Cofidisu.

Ten nechal všetkých za sebou a na poslednom klasifikovanom kopci dňa Col de la Croix Rosier (5,4 km/7,7 %) získal pre seba bonusovú horskú prémiu. Dvadsať km pred cieľom mal Španiel v zjazde na šesťčlennú skupinu okolo Pinota náskok viac ako 30 sekúnd. Pelotón so žltým dresom strácal štyri minúty.

Izagirre v strhujúcom tempe svoj odstup od prenasledovateľov v závere ešte zvyšoval a suverénne si prišiel pre víťazstvo.

Pozrite si posledný kilometer dvanástej etapy v podaní Iona Izagirreho:

V piatok je na programe kopcovitá 13. etapa s náročným cieľovým stúpaním na Grand Golombier (138 km), ktorá bude zdatnou previerkou pre ašpirantov na celkové poradie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport