Na hlavný obsah

Medvede u nás neohrozujú len turistov. V pracovnej dobe stretli šelmu stovky zamestnancov

Informuje o tom Odborový zväz drevo, lesy, voda.

Medvede u nás neohrozujú len turistov. V pracovnej dobe stretli šelmu stovky zamestnancov
Ilustračná snímka. Foto: TASR/František Iván

Zvýšený počet stretnutí s medveďom sa netýka iba turistov, ale aj zamestnancov lesného či vodného hospodárstva. Od začiatku roka 2022 bolo zaznamenaných 727 prípadov stretu zamestnancov s medveďom hnedým pri výkone povolania.

Z tohto počtu bolo zaznamenaných 44 útokov a celkovo tri zranenia. Vyžiadali si práceneschopnosť zamestnancov v trvaní v priemere 57 dní. Informoval o tom Odborový zväz drevo, lesy, voda.

„Na základe vyhodnotenia všetkých podnetov zo základných organizácií Odborového zväzu drevo, lesy, voda, ktoré pôsobia v podmienkach Slovenskej republiky, môžeme konštatovať zvýšený výskyt medveďa hnedého aj v lokalitách, kde doposiaľ nebol jeho pohyb zaznamenaný,“ uviedli odborári.

Zároveň vyzvali Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, aby sa témou zaoberalo z pohľadu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

Rezort práce však v odpovedi odborárov upozornil, že nevidí žiadne možnosti riešenia, ktoré by vedeli reálne prispieť k zlepšeniu situácie, a ktoré by ministerstvo vedelo prijať v rámci svojej vecnej pôsobnosti, či by už išlo o legislatívne alebo nelegislatívne opatrenia.

Všeobecné zásady prevencie podľa zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci podľa rezortu musí z povinnosti uplatňovať zamestnávateľ.

„Práve zamestnávatelia zo sektoru lesníctva a vodného hospodárstva sú momentálne tí, ktorí sa musia vysporiadavať s touto nepriaznivou situáciou. A to analýzou rizík, prijatím potrebných opatrení na zníženie rizika a miery ohrozenia spôsobených rizikovým faktorom,“ uviedlo MPSVR.

Dodali, že pri zvyšovaní bezpečnosti sa žiada v čo najväčšej miere eliminovať známe a predvídateľné život a zdravie ohrozujúce faktory. V tomto prípade hlavný zdroj ohrozenia predstavuje medveď hnedý.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko