Na hlavný obsah

Na Slovensku pracuje stále viac cudzincov, pribúdajú aj zamestnanci z exotickejších krajín

V júni u nás pracovalo takmer 97,3 tisíca cudzincov.

Na Slovensku pracuje stále viac cudzincov, pribúdajú aj zamestnanci z exotickejších krajín
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku naďalej stúpa. V júni tohto roka na Slovensku pracovalo takmer 97,3 tisíca cudzincov, čo bolo o 1,7 tisíca osôb viac ako v máji.

V porovnaní s júnom minulého roka pritom na Slovensku pracuje o 16,8 tisíca viac cudzincov. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Najpočetnejšou skupinou cudzincov pracujúcich na Slovensku sú Ukrajinci. Medziročne ich na slovenskom trhu práce pribudlo 7,5 tisíca, čím celkový počet Ukrajincov pracujúcich u nás stúpol na 36,9 tisíca. Počet Srbov pracujúcich na Slovensku sa minulý mesiac oproti júnu minulého roka zvýšil o 719 na 10-tisíc.

Spomedzi občanov z krajín Európskej únie bolo na Slovensku najviac Rumunov, ktorých u nás pracovalo 7,3 tisíca, nasledovali Česi so 6,8 tisíca pracovníkmi a na treťom mieste boli Maďari, ktorých za prácou na Slovensko prišlo 5,9 tisíca.

Na Slovensku pritom pribúdajú aj pracovníci z exotickejších krajín. V minulom mesiaci u nás pracovalo 2,8 tisíca Indov. V porovnaní s júnom minulého roka ich pribudlo viac ako dvetisíc, čo je nárast o 255 percent.

Výrazne stúpol aj počet pracovníkov z Gruzínska. Kým v júni minulého roka u nás pracovalo 886 Gruzíncov, v minulom mesiaci ich už bolo 1 823. Treťou krajinou s razantným nárastom počtu pracovníkov je Kirgizsko. V júni minulého roka nám s nedostatkom pracovnej sily pomáhalo 465 občanov tejto krajiny, v júni tohto roka ich počet vzrástol na 930.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika